Modern tavukçuluk Kaynarca'da başlamıştı ancak...

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demirsoy, Başkan Yardımcısı İlhan Sarı ve Ankara Merkez Temsilcisi Volkan Terzioğlu'nu makamında ağırladı.Türkiye'de ilk entegre tavukçuluk işletmesi Kaynarca'da kurulmuş. 1980 ve 90'lı yıllarda tavuk üretiminin en önemli merkezi haline gelmişti. Ancak Köytür'ün kötü yönetilmesi ve Kaynarca'da gerekli önlemlerin alınmaması üzerine ilçemiz tavuk kümesi mezarlığına döndü, üretim oranı azaldı. Kanatlı hayvan üreticisi birliği de ilgisizlik nedeniyle kapandı.

Modern tavukçuluk Kaynarca'da başlamıştı ancak...
Modern tavukçuluk Kaynarca'da başlamıştı ancak... Admin
Advert

Birliğin kurulma aşamaları ve çalışmaları hakkında bilgi veren Sakarya kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demirsoy," Amacımız Sakarya'da kanatlı hayvan üreticilerini tek çatı altında toplayarak sektördeki ihtiyacı karşılamaktır. Birliğimizin kurulması ilimizdeki bir eksiği tamamlamak adına faydalı oldu. Ülke genelinde de federasyon oluşturma çalışmaları devam ediyor. Sakarya kanatlı hayvan üretiminde ülke genelinin %20'lik ihtiyacını karşılayan önemli bir bölgedir. Tavukçuluk sektöründe lider bir iliz. Bundan dolayı birliğin merkezini burada toplamak ve sektörün öncüsü olarak birliğin merkezi olmaya talibiz" dedi. 

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ilimizin sektörde lider olmasının oldukça memnuniyet verici olduğunu belirterek "Birliğin merkezi Sakarya olmalı sektörde başı çeken bir il olarak bunu hak ettiğimizi düşünüyorum. Ülke üretiminin yüzde 20'sini sağlayan bir il olarak büyük bir başarıyı sırtlıyoruz. Bu konuda gerekli desteği vermek isteriz. Sakarya yalnız sanayi ve ticarette değil tarım ve hayvancılık sektöründe de kendini gösteren ülkenin önemli bir bölgesi. Altyapımız her türlü gelişmeye açık. İnanıyorum ki, kanatlı hayvan üreticileri birliği de başarılı çalışmaları ile sektörün çıtasını yükseltecektir" 

Türkiye'de ilk entegre tavukçuluk işletmesi Kaynarca'da kurulmuş. 1980 ve 90'lı yıllarda tavuk üretiminin en önemli merkezi haline gelmişti. Ancak Köytür'ün kötü yönetilmesi ve Kaynarca'da gerekli önlemlerin alınmaması üzerine ilçemiz tavuk kümesi mezarlığına döndü, üretim oranı azaldı. Kanatlı hayvan üreticisi birliği de ilgisizlik nedeniyle kapandı. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Gerekli kararları yeniden alırız'
'Gerekli kararları yeniden alırız'
‘Köyde mutluluk var’
‘Köyde mutluluk var’