Advert

Devlet, karzede hayvan üreticilerini dinledi

Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin, Belediye Başkanı Zeynur Özel, AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, İlçe Jandarma Komutanı Kamil Aksoy, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ali Ulvi Özerdem, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İrfan İnce’den oluşan heyet ilçedeki yoğun kar yağışından olumsuz etkinelen tavuk ve büyükbaş hayvan üreticilerini dinledi.

Devlet, karzede hayvan üreticilerini dinledi
Devlet, karzede hayvan üreticilerini dinledi Admin
Bu içerik 3160 kez okundu.
Advert

Kaymakam Kemal Şahin kardan zarar gören üreticilerin zararının belirlenmesi için tüm kurumların üzerlerine düşen çalışmayı yaptığını belirterek, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlçe Jandarma Komutanı Kamil Aksoy, kar felaketinden 25 tavuk, 9 büyük baş hayvan ahırı olmak üzere 34 işletmenin zarar gördüğünü vatandaşların beyanlarına göre 172 bin tavuk ve 5 bin civcivin telef olduğunu, 5 milyon lira maddi zararın meydana geldiğini belirtti. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Ali Ulvi Özerdem ise tabi afette zarar gören çiftçilerin zararlarının tespit edilerek 20190 sayılı Kanun uyarınca bakanlığa bildirileceğini, borç erteleme ve sıfır faizli kredi yönünde çalışma başlatılacağını veya yüzde 50 hibeli desteklerin kanatlı hayvancılık kapsamına alınmasının talep edilebileceğini söyledi. 

AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş her an için afetlere hazır olunması gerektiğini ifade ederek, “Normal şartlara kanun kapsamına tarımsal faaliyetler girmiyor. Ancak mevzuatı zorlayarak, nasıl bir çözüm bulunabilir araştıracağız. Dost acı söyler, biz de vatandaş olarak üstümüze düşeni yapmalıyız. Sigorta yapılması gerekirse yaparsak bir sorun yaşamayız” dedi. 

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel ise geçmiş olsun dileğinde bulunarak, “Bu gelen bir afat. Biz buna hazırlıksız yakalandık. Milletvekillerimize arayıp bilgi verdik. Tarım Bakanlığından rendevu alacaklar. Ama biz mümkünse sigortalarımızı yaptıralım” diye konuştu. 

Kar yağışında zarar gören üreticilerden Topçu Kurudere Mahallesi’nden Necati Tekeoğlu, çiftliklerine hiç bir devlet görevlisinin uğramadığını söyledi. 

Üreticiler ruhsatları olmadığı için kredi alamayacaklarını belirterek durumlarına uygun yardım yapılması gerektiğini ifade ettiler.

sakarya kanatlı hayvan üreticileri birliği irfan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Panik yapma sofranı boş bırakmayacağız
Panik yapma sofranı boş bırakmayacağız
Hastanelerde önemli düzenleme!
Hastanelerde önemli düzenleme!