Advert

Hemşehrimiz Hasan Akgün rekora koşuyor

1994 Yılından bu yana üst üste 5 dönem İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı seçilen hemşehrimiz Hasan Akgün CHP'den bir kez daha aday gösterildi.

Hemşehrimiz Hasan Akgün rekora koşuyor
Hemşehrimiz Hasan Akgün rekora koşuyor Admin
Bu içerik 2109 kez okundu.

1994 Yılından Bu Yana Üst Üste 5 Dönem Büyükçekmece Belediye Başkanı Seçilen

DR. HASAN AKGÜN'ün Biyografisi

 

Trabzon'un Araklı ilçesinde doğdu.İlköğrenimine Sakarya Kaynarca'da başlayıp Florya Şenlikköy Ortaokulunda tamamladı.1974 yılında, Yeşilköy 50.Yıl Lisesini bitirdi.Her iki okulun da ilk mezunlarındandır.

İlk Belediyecilik hayatına 1974 yılının Ekim ayında Sefaköy Belediyesinde başlayan Hasan AKGÜN, yüksek öğrenimini çalışma hayatı ile birlikte yürüttü.

1978 yılında İstanbul Yabancı Diller Yüksekokulu'ndan mezun oldu.

1979-1988 yılları arasında Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünün "Şehircilik ve Belediyelerin Yönetimi" konulu bir çok eğitim programına katılarak bu alanda kapsamlı araştırmalar yaptı.

1989-1993 yılları arasında; Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'da yerel yönetimlerin yapılarını inceledi ve bu yönetimlerin Türkiye'deki uygulamalarla karşılaştırmasını yaparak geniş çaplı bir çalışma ortaya koydu.

1992 yılında, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde "Belediyelerin Evrensel Gelişimi ve Bütçelerinin Analizi" konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı.

1993 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünde doktora eğitimine başlayan AKGÜN, doktora çalışması sırasında, özellikle Fransa'nın güney sahilleri ile İspanya'nın Barselona şehri kıyı planlaması çalışmalarını ve arazi kullanımını inceledi ve bulgularını, Türkiye'deki uygulamalarla kıyasladı.

1996 yılında, "Kentsel Gelişme Sürecinde Büyükçekmece" konulu doktora tezini bitirdi ve 'Doktor' ünvanı almaya hak kazandı.

Dr. Hasan AKGÜN, evli ve 4 çocuk babasıdır.İngilizce bilmektedir.

 

Yayımlanan Kitapları

Belediyeler ve Bütçelerinin Analizi( 1992)

Kentsel Gelişim Sürecinde Büyükçekmece (1996)

Atatürk ve Cumhuriyet (1998)

Türkiye'de Yerel Yönetimler:Tarihi ve Bugünü(Modernleşmeden Küreselleşmeye)(2013)

Türkiye'de ve Avrupa'da Yerel Yönetimler (2017)

Ayrıca, Lozan Barış Antlaşması ile ilgilibütün ayrıntıları ve gerçekleri ortaya koyan üç ciltlik "Lozan Barış Konferansı, Tutanaklar ve Belgeler" başlıklı kitabı ülkemize kazandırmıştır.(2013)

 

Üyesi Olduğu Kuruluşlar

 • . Türkiye'nin önemli sosyal kuruluşlardan biri olan ve 1882'de kurulmuş bulunan  Büyük  Kulübün üyesidir.
   
 • . 2001 yılından bu yana Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Milli Delegasyonu üyesidir.
   
 • . 1945 yılında kurulan Türk Belediyecilik Derneği'nin 2002 yılında Türkiye Belediyeler Birliğine dönüştürülmesinde kurucu üye olarak görev yapan AKGÜN Türkiye Belediyeler Birliği yönetim kurulu üyesidir.
   
 • . 1975'de kurulan ve Türkiye'nin ilk Belediye Birliği olan Marmara Belediyeler Birliği'nin kuruluşunda bulundu. 2002-2004 yılları arasında Marmara Belediyeler Birliği'nin Başkanlığını yapan AKGÜN'ün Birliğin  Encümen Üyeliği görevi halen devam etmektedir.
   
 • . Süper Lig'de oynayan, FIBA Avrupa kupasına yükselmiş olan Büyükçekmece Basketbol Takımı'nın başkanıdır.
   
 • . Galatasaray Spor Kulübü kongre üyesidir.
   
 • . Avrupa'nın ünlü takımlarından Alman Schalke  04'un ilk Türk kongre üyesidir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X