Seçimin favorisi kim?

Kaynarca'da her seçimi yüksek oy oranı ile Sakarya'nın 16 ilçesi arasında her zaman birinci veya ikinci tamamlayan AKP; bu seçimi yöneticilerinin basiretsiz, ayrımcı ve dar kadrocu kararlarından dolayı riske soktu.

Seçimin favorisi kim?
Seçimin favorisi kim? Admin
Bu içerik 3729 kez okundu.
Advert

Seçimi kaybetmeye veya rekor orandaki oy düşüşüne neden olanların başında AKP Sakarya Milletvekili ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aliihsan Yavuz geliyor. AKP'nin aday belirleme ilkeleri arasında yer alan demografik unsurların dikkate alınması gerekliliği ihlal edilince partinin kadın, gençlik kolları, ilçe başkanlığı ve belediye başkan adaylığında tek yönlü bir tablo ortaya çıktı. 
Belediye başkan adaylığının belirlenme sürecinde, Kaynarca'da görev yapan 45 muhtardan 43'ünün, Ziraat, Esnaf ve Şoförler Odası, Süt Birliği, Yağlı Tohumlar Koop., Damızlık Birliği, Süt Birliği ve Muhtarlar Derneği başkanlarının Murat Kefli ve diğer adaylara karşı tekrar Zeynur Özel'le devam edilmesinin ilçedeki dengeler açısından doğru olacağını belirten dilekçelerini başta AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aliihsan Yavuz, diğer AKP Sakarya Milletvekilleri ve İl başkanlığına vermelerine karşın dikkate alınmadılar. 
43 Muhtar ve 7 meslek örgütünün kararını kaale almayarak Murat Kefli'de ısrar edilmesine yine de tepki olmadı. Meslek örgütü başkanları bu kez Murat Kefli'den boşalan ilçe başkanlığı için yararlı olacağını düşündükleri 3 ismi: Recep Yerlikaya, Ahmet Sağır ve Mithat Candan'ı önerdiler. 
Ancak AKP İl Başkanı Fevzi Kılıç'ın yerine atanan Yunus Tever, kendisini ziyaret edip isteklerini ileten başkanların talebi yerine Ahmet Köseoğlu'nun ilçe başkanlığına atanmasını uygun buldu. 
YENİ OLUŞUM NASIL DOĞDU
Tepkiler de bundan sonra başladı. AKP Kaynarca ilçe teşkilatının gençlik, kadın, ilçe başkanı, belediye başkan adayı ve belediye başkan yardımcısı olacağı söylenen yöneticilerinin tamamının aynı kökenden oluşu, yerliler dışlanıyor tepkisi ile partide bir küskünler ordusu oluşturdu. 
Bir whatshapp grubu oluşturan AKP küskünlerine, CHP, MHP'li bilinen çok sayıda isim de katılınca Yeni Oluşum Hareketi siyaset sahnesinde yerini aldı. 
Kaynarca'da siyasal dengeleri değiştiren halk hareketine dönüşen Yeni Oluşum'un ilk başkan adayı Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar oldu. Önce Büyük Birlik Partisi'nden aday adayı olmak isteyen Çakar'a daha önce MHP Belediye Başkan Aday Adayı olan ancak partisinin seçime girmemesi nedeniyle BBP ilçe yönetimi ile anlaşan Mustafa Boğaz nedeniyle yeşil ışık yakılmayınca...
Yeni Oluşum Hareketi Saadet Partisi'nin kapısını çaldı. İlçede rüzgar estiren İbrahim Çakar'ın adaylığı Saadet Partisi İl Başkanı tarafından ilan edildi. Ancak biri AKP üyesi olan iki kişinin İlçe Seçim Kurulu'na şikayeti sonucunda İbrahim Çakar, Ziraat Odası Başkanlığı'ndan zamanında istifa etmediği gerekçesiyle aday olamadı. 
Yeniden aday belirleme çalışması yapan Yeni Oluşum Hareketi, Niyazi Ergün Öztürk'e öneri götürdü. Yeni Oluşum Hareketi üyeleri Saadet Partisi listesinden belediye meclisi adayı oldular. Niyazi Ergün Öztürk'ün kendisinden beklenilenin çok üstünde bir performans sergilemesi ve başarılı bir seçim kampanyası yürütmesi Saadet Partisi'ni bir anda ilçede alternatif parti haline getirdi. 
Tepkilerin tabana yayılmasıyla bir halk hareketine dönüşen Yeni Oluşum'a her siyasal görüşten katılımlarla seçime 3 gün kala Niyazi Ergün Öztürk en şanslı aday haline geldi. 
Renkli bir seçim kampanyasından sonra Kızılcaali, Taşoluk, Okçular, Şeyhtımarı, Uzunalan, Uğurlu, Topçu, Kırktepe, Karamanlar ve çevre köylerinde açık ara birinci parti olması; geniş katılımlı konvoylar ve seçim lokalinin her gece dolup taşması seçimin favorisinin Niyazi Ergün Öztürk'ün aday olduğu Saadet Partisi olduğunu gösteriyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaynarca Spor'da başkan ve yönetim değişti
Kaynarca Spor'da başkan ve yönetim değişti
Hastaneye tazminat davası
Hastaneye tazminat davası