"OTOKAR tamamen milli başka ortağı yok"

OTOKAR Genel Müdürü Serdar Görgüç ulusal ve yerel basın temsilcilerini başta Akrem 2 olmak üzere zırhlı savunma araçlarındaki teknolojik gelişmeler konusunda bilgilendirdi. Görgüç, Kaynarcahaber.com Genel Yayın Yönetmeni Sedat Balta'nın "Tamamen milli ifadesinin Tank Palet ve Katarlı ortağını akla getiriyor. Yabancı ortağın sakıncaları nedir" sorusunu da yanıtladı...

Admin
Bu içerik 2153 kez okundu.
Advert

 
"OTOKAR tamamen milli başka ortağı yok"
Kara savunma araçları ürettiklerini belirten OTOKAR Genel Müdürü Serdar Görgüç, 30 ülkeye ihracat yaptıklarını, Birleşmiş Milletler güçlerinin OTOKAR'ın ürettiği Kobra tibi savunma aracını kullandığını, tamamen yerli ARGE çalışması ile Tulbar, Ural, Altay tibi savunma sistemleri geliştirdiklerini belirtti. 
Genel Müdür Görgüç, savunma ihtiyacının meskun mahallere kaydığını ifade ederek, hedeflerinin ihracatla büyükmek olduğunu, OTOKAR olarak milli bir şirket olarak gizlilik yasalarına uyduklarını, Savunma Bakanlığı'nın yönergelerine uygun hareket ettiklerini, teknoloji casusluğuna karşı da gerekli önlemleri aldıklarını sözlerine ekledi. / Sedat Balta

+++++++++++++++++++

OTOKAR BASIN BÜLTENİ ŞÖYLE

Türkiye'nin kara sistemleri üreticisi Otokar, savunma sanayiindeki ilklerine yenisini ekledi. Geçen yıl geliştirdiği Tulpar hafif tankı ile küresel çapta büyük beğeni kazanan Otokar, Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep IIe'yi, Sakarya’daki fabrikasında düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.


 
TÜRKİYE’DE BİR İLK
Savunma sanayii klasmanında yabancı ortağı bulunmadan tamamen yerli girişimle askeri arazi araçları üretiminin yanı sıra, Türkiye dışında Dünyadaki çeşitli ülkelerde de kullanılan markalaşmış otobüsleri de üreten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Akrep II’nin Türkiye’de üretilen ilk elektrikli zırhlı aracı olduğunu hatırlattı. Aracın donanımıyla ilgili teknik detaylar da veren Görgüç, aracın yüksek tork ve hızlanma değerleriyle üstün manevra kabiliyetine sahip olduğunu belirterek, sürücü destek sistemleri sayesinde şoförün görevini hafifleterek, araç sürüş emniyetini artırdığını da kaydetti.
 
YENİLİKLERİN ÖNCÜSÜ
Görgüç Otokar’ın yeni nesil zırhlı araç Akrep II’yi tamamen değişen savunma stratejilerinin getirdiği yeniliklere entegre bir şekilde geliştirildiğini kaydederek şunları söyledi. "Kullanıcılarımızda her türlü keşif ve gözetleme görevleri başta olmak üzere birçok silah sistemi entegrasyonuna imkân veren düşük siluetli, yüksek balistik korumalı bir zırhlı araç ihtiyacının geliştiğini gözlemledik. 1995’te ürün ailemize eklediğimiz, yurtiçinde ve dışında başarılar gösteren Akrep aracımız, silueti küçük, 3 kişilik bir platformdu. Güncel beklenti ve gelecekteki tehditlere karşı, sahip olduğumuz bilgi birikimimizi ve yüksek teknolojiyi kullanarak yeni nesil Akrep II'yi geliştirip, ürün ailemize ekledik. Akrep II’nin yüksek atış gücü, üstün koruma ve beka kabiliyeti, yüksek hareket kabiliyeti, düşük silueti, çevikliği ile özellikle ihracat pazarlarında başarı göstermesini bekliyoruz.”
 
GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNE UYGUN 
Akrep II’nin aynı zamanda farklı görevlere uyarlanabilecek şekilde modüler bir platform olarak tasarlandığını, aracı teknolojinin imkanlarından en üst derecede faydalanılabilecek şekilde geliştirdiklerini açıklayan Görgüç, değişen muharebe alanı şartlarıyla birlikte orduların, teknoloji tarafından sağlanan operasyonel araçlardan ve verimliliğinden en üst düzeyde faydalanmak istediğini anlattı. Görgüç, bu nedenle yeni nesil araç çözümlerinde beklentinin arttığını aktararak, Tüm bu beklentileri göz önünde bulundurarak Akrep II'yi her türlü güncel ve gelecek teknolojik alt yapıya entegrasyon imkânı yaratacak şekilde tasarladık. Örneğin, uzun soluklu keşif ve gözetleme sistemlerine uygun ekipmanlarla donatılan bir Akrep II, yüksek tespit ve tanıma imkânı ile bu verileri eş zamanlı olarak dijital bilgi sistemlerine aktarabilecek. Bu yönüyle Akrep II ileri teknolojileri askeri sahaya taşıyamada öncü olacak” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaynarca Spor'da başkan ve yönetim değişti
Kaynarca Spor'da başkan ve yönetim değişti
Hastaneye tazminat davası
Hastaneye tazminat davası