İnşaat harçlarında yeni uygulama

Kaynarca Belediye Meclis Toplantısı'nda konuşan Murat Kefli, ilçenin her yerinde 7 metrelik yollar yerine en az 10 metre genişliğinde yol bırakılacağını, ücretsiz otoparklar yapılacağını, inşaat yapanlardan jeolojik etüd, tabela, fidan ve çöp kutusu bedeli konusunda kanunu uygulayacaklarını söyledi. Kefli, Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Tan'ın geçmiş ihaleler araştırılsın aklansın önerisine ise, "Araştırma kurulması konusunu ise sözlü olarak aldık teşekkür ederim" dedi.

İnşaat harçlarında yeni uygulama
İnşaat harçlarında yeni uygulama Admin
Advert

Kaynarca Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Murat Kefli başkanlığında yapıldı. Gündemin ilk maddesinde 2018 Mali Kesin Hesabı görüşüldü. 12 Milyon 800 bin lira büyüklüğünde öngörülen bütçe incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderildi. 
Daha önce kreş yapılması için karar alınan eski Belediye binasının ihalesinde gerekli şartları taşıyan talipli çıkmaması nedeniyle eski karar oy birliği ile iptal edildi. 
4081 Sayılı Çiftçi mallarının korunması için 5 asil ve 5 yedek üye seçilmesi konusu görüşüldü Meclis üyeleri arasından İlhan Akcan, Seçkin Akcan, Mustafa Tan, Turan Açıkgöz görev yapmak için seçildi diğer üyelerin çiftçi vatandaşlar arasından seçilmesine oy birliği ile karar verildi. 


 Taşoluk mahallesindeki 7 dönüm büyüklüğündeki mezarlığın Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne devri oy birliği ile kabul edildi.  Taşoluk mahallesindeki 2 parselin mezarlık olarak değiştirilip Büyükşehir'e devri konusu İmar Komisyonu'na gönderildi. 
İşaret mahallesinde parselizasyon yapmak isteyen bir vatandaşın talebi üzerine yol terki 1 liralık sembolik bir parayla kabul edildi. 
YOL GENİŞLİĞİ EN AZ 10 METRE
Belediye Başkanı Murat Kefli daha önce 7 metre genişliğinde bırakılan yolların gelecekte ihtiyacı karşılayamayacağını belirterek, "Bundan sonra köy yada merkez farketmez 7 metre yerine 10 metre genişliğinde yol bırakılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Vatandaşlar yol terkini ona göre kabul edecek, kabul etmezse parsel yapamaz" diye konuştu. 
İNŞAAT HARÇLARINDA YENİ DÜZENLEME 
2019 inşaat ruhsat harçları konusunda yapılan değerlendirmede, jeolojik etüdlerin 200 liraya, inşaat tabelası için belediyeye 200 TL ödenmesine, fidan bedeli olarak 3 konut ve 100 metrekare büyüklüğünde bir işyeri için 120 ile 105 lira arasında değişen bedeller ödenmesine, çöp bidonu harcının oturma ruhsatı alırken konutlardan 400 lira, işyerlerinden 500 lira harç alınmasına, daha önce alınmayan işgaliye bedellerinin alınmasına ve numarataj için de 20 lira harç alınmasına karar verildi. 
ÜCRETSİZ OTOPARKLAR
Otopark ihalesi ve bazı ihaleler konusunda vatandaşların şühheleri olduğunu belirten Saadet Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tan konunun komisyon kurulup araştırılarak aklanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Tan ayrıca, "Belediye aldığı 120 lira fidan parasıyla nereye fidan dikecek. Vatandaşlar tarafından dikilen fidanlar solarsa ne olacak yada sökülürse bunun takibi yapılacak mı? diye sordu. 
Belediye Başkanı Murat Kefli otopark konusunda gerekli adımları atmaya başladıklarını ifade ederek, "Bazı vatandaşlarla görüştük otopark olmaya müsait arsaları emlak vergisi miktarını geçmeyecek bir ücretle kiralayacağız. Bu otoparklar vatandaşa bedava hizmet verecek. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıca şu anda Fen İşleri araçlarının park yerini başka yere taşıyarak orasını da vatandaşlarımız için ücretsiz otopark yapacağız. Araştırma kurulması konusunu ise sözlü olarak aldık teşekkür ederim" dedi. Kefli Dr. Hasan Akgün Bulvarı üzerindeki refüjü kaldırdıktan sonra ağaçların da başka bir yere taşınması için araştırma yaptıklarını söyledi. 
ALPARSLAN TÜRKEŞ CADDESİ GELİYOR
MHP Meclis Üyesi Ali Küreci sözlü önerge sundu. Küreci'nin "Millet olarak büyüğümüzü anmak zorundayız hatırlamak zorundayız. Geçmişini bilmeyen insanlar zaten millet olamaz ancak aşiret olurlar. Onun için caddemizin birine büyüğümüz olan Alparslan Türkeş'in adının verilmesini yüce meclisimizden arz ediyorum" sözleriyle ifade ettiği teklif oy birliği ile kabul edildi. / Sedat Balta

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acarlar Longozu'nun Karasu tarafına dev proje(!)
Acarlar Longozu'nun Karasu tarafına dev proje(!)
Sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı
Sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı