Advert

Şule D.'de ilk kez basına konuştu

TEM Polisi tarafından HDP'nin eylemlerine katıldığı bilgisi verilen ve terör örgütünün pençesine düşebilir şüphesine kapılan babası tarafından rızası olmadan Kaynarca’daki evine götürülmesi ardından 65 gün sonunda ihbar sonucu Jandarma ekiplerince evden alınan Şule Duman basına yaptığı açıklamada tekrar okuluna için mutlu olduğunu belirterek, "Hiçbir zaman susmayacağız, korkmayacağız ve itaat etmeyeceğiz. Biz bir bireyiz, kararlarımızı verebiliriz" dedi.

Şule D.'de ilk kez basına konuştu
Şule D.'de ilk kez basına konuştu Admin
Advert

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Şule Duman, 27 Şubat'ta okulun önünden, üniversitedeki 'kadın hakları' eylemlerine katılmasını kendisine yapılan uyarıların da etkisiyle terör örgütlerinin eline düşecek korkusuyla kızan ve korumak isteyen babası ve 3 akrabası tarafından otomobile zorla bindirilerek  Kaynarca ilçesine bağlı  köyündeki babaevine götürülürken, yolda mola verdiklerinde cep telefonuyla arkadaşlarına, 'Babam beni kaçırıyor' mesajını gönderdi. 
 
KORUMA KARARI ALINDI
 Sakarya'da 1 gün kadın sığınma evinde kaldıktan sonra Ankara'ya gelen Duman, kendisini otogarda karşılayan avukatı ve arkadaşlarıyla polis merkezine giderek, babası hakkında şikayette bulundu. Savcılığın kararı ile Şule'nin babasına, kızının yanına ve okuluna 3 ay süreyle yaklaşmama cezası verildi.

'65 GÜN TUTSAKTIM'
Şule Duman, karakol çıkışı yaşadıklarını anlattı: "Kadın hakları ve eşitliği savunduğum için oldu bunlar. Önce başka bir köye sonra Sakarya'ya kendi evime götürüldüm. 65 gün kadar tutsaktım. Zor oldu, eğitim hakkım engellendi, okuluma gidemedim. Arkadaşlarımla görüşmeme izin vermediler. Telefonumu elimden aldılar. Niye kaçırdıklarını sorduğumda, 'Çevresel faktörlerden korumak için' cevabını aldım. Kendimi savunma hakkım zaten yoktu; çünkü hakkımda karar biçilmiş. Ne söylesem o an onlar için bir önemi yoktu. Benim düşüncelerimin, fikirlerimin, beni ben yapan birçok şeyden sıyrılmam ve onlar gibi olmamı istediler. Ankara'dan gelen arkadaşlarımla 1- 2 dakika görüşebildim. Psikolojik şiddete maruz kaldım" diye konuştu.
 

'KORKMAYACAĞIZ, İTAAT ETMEYECEĞİZ'
Babasına karşı koruma kararı aldırdığını dile getiren Şule Duman, "Babam 3 ay yanıma yaklaşamayacak, telefonla arayıp, rahatsız edemeyecek. Bunu yapmam gerekiyordu; çünkü şu an gelip alabilirler. Ne yapacakları belli olmadığı için koruma kararı almak zorundaydık. Tekrar bunu yaşamak istemiyorum. O korku hiç peşimi bırakmıyor, içime sinmiş bana yaşattıklarından dolayı; ama bunun zamanla geçeceğine inanıyorum. Çünkü çevremde arkadaşlarım, herkes bana çok destek veriyor. Önemli olan zaten benim için bu. Benim için o kadar mesajlar, tweet'ler atılmış, o kadar mutlu oldum ki birçok insanın da umut ışığı olacağımı düşünüyorum. Benim durumumda olan birçok insan var, kadın var. Hiçbir zaman susmayacağız, korkmayacağız ve itaat etmeyeceğiz onlara karşı. Biz bir bireyiz, kararlarımızı verebiliriz. Biz birlikte olduğumuz sürece her şeyi atlatabiliriz" diye konuştu.

Şule Duman, özgürlüğüne kavuştuğu ve tekrar okuluna döndüğü için çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Artık özgürüm, istediğim her şeyi yapabilirim" dedi.

https://www.mynet.com/tv/embed/5650715

Şule duman kaynarca
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sex izle
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4 Günlük sokağa çıkma yasağında üreticilerimiz muaf
4 Günlük sokağa çıkma yasağında üreticilerimiz muaf
ÖSYM'den sınav takviminde değişiklik
ÖSYM'den sınav takviminde değişiklik