Kaynarca mobilya sektörünün lideri olacak

SAMİKOP Başkanı Lütfi Sunman, Kaynarca Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yanındaki arsada 168 adet imalathanenin plan tadilatının yapıldığını, buna dair plan ve projelerin hazırlandığını ifade ederek, SATSO ve üniversite ile birlikte çalışacaklarını, sektör olarak birlikte olmaları halinde Kaynarca’nın mobilya sektörünün lideri olacağına inandıklarını söyledi.

Kaynarca mobilya sektörünün lideri olacak
Kaynarca mobilya sektörünün lideri olacak Admin
Bu içerik 2648 kez okundu.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) konferans salonunda gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı’na Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kocacık ve üyeler katıldı.

“EKONOMİDE ÜRETİM VE İHRACAT EN ÖNEMLİ FAKTÖRLER”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren SAMİKOP Başkanı Lütfi Sunman katılımlarından dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm oda başkanları ve üyelerine teşekkür ettiklerini ifade ederek,ülkelerin ekonomilerinde önemsedikleri iki ana unsurdan ilkinin üretim, diğerinin ihracat olduğunu, her ikisini de başarmak için ihtisaslaşmanın, yani aynı sektörlerin birlik, beraberlik içerisinde aynı bölgelerde imalat yapmalarının gerekli olduğunu, bugün mobilya denince Kayseri ve İnegöl’ün, tekstil deyince Bursa ve Denizli’nin akla gelmesindeki başarının birlik ve beraberlik anlayışı ile ihtisaslaşmaktan geçtiğini, Sakarya’nın bu sektördeki hak ettiği yeri alabilmesi için kendilerinin de var güçleriyle çalıştıklarını, Kaynarca Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yanındaki arsada 168 adet imalathanenin plan tadilatının yapıldığını, buna dair plan ve projelerin hazırlandığını ifade ederek, SATSO ve üniversite ile birlikte çalışacaklarını, sektör olarak birlikte olmaları halinde Kaynarca’nın mobilya sektörünün lideri olacağına inandıklarını söyledi.

“SAKARYA’YI YENİDEN MOBİLYA ÜSSÜ YAPMA GAYRETİNDEYİZ”

Yıllar önce Sakarya’nın Doğu Marmara ve Batı Karadeniz gibi bölgelerin mobilya üretim merkezlerinden birisi olduğunu belirten SATSO Başkanı Akgün Altuğ, son zamanlarda tekrar o günlere dönmek üzere mobilya alanında Kaynarca’da önemli adımlar atıldığını, hem makine hem de mobilya alanlarında İhtisas OSB’lerin İlimize ve ülkemize büyük katkı sağlayacağını, Kaynarca ile birlikte Ferizli ve Söğütlü’de de İhtisas OSB’ler kurmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, ülke ve il ekonomisini ayakta tutmanın yegâne çaresinin üretmek ve onu dış ülkelere satmak olduğuna inandıklarını, bu zoru başarmak için de birlik ve beraberlik içerisinde mücadele ettiklerini ifade etti.“YEREL YÖNETİMLER OLARAK SİZLERİN YANINDAYIZ”
Emeğini, sermayesini ve sanatını birleştiren mobilyacılarımızın gayretlerini çok önemli bulduklarını söyleyen Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, Sayın Valimizin himayelerinde Kaynarca Mobilya İhtisas OSB’de ciddi bir faaliyet olduğunu, 2 fabrikanın üretim yaparken 5 fabrikanın kısa bir zaman sonra üretime geçeceğini, Mobilya İhtisas OSB’nin yanında kurulacak olan bölgenin de ilçelerine büyük oranda katkı sağlayacağını ifade ederek, yerel yönetimler olarak ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak yatırımları her zaman desteklediklerini ve yatırımcıların da her konuda yanlarında olacaklarını, yeni kurulacak olan ihtisas alanında 168 olarak düşünülen imalathaneye 18 tane daha ek yapmayı düşündüklerini belirtti.“HEDEFE ULAŞMANIN YOLU İŞBİRLİĞİNDEN GEÇER”
Genel kurulun İlimize ve herkese hayırlı, uğurlu olması dileyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, işbirliği kültürüne ihtiyacımız olduğunu, üretim için, istihdam için, katma değer için, ihracat için aklınıza gelebilecek her konuda hedeflerimize ulaşmanın yolunun işbirliğinden geçtiğine inandıklarını söyleyerek, “Bunun da yollarından birisi; OSB’ler kurmak, kooperatifler kurmak, odalar ve borsalar çatısı altında birlikte faaliyet yürütebilmektir.  Merkezi yönetim, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin işbirliğinde başarılamayacak hiçbir konu olmadığını daima dile getiriyoruz.

“BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”
İlimiz ölçeğinde düşündüğümüzde, bu kültürü geliştirmek için gayret içerisindeyiz ve gayret içerisinde de olmalıyız. Avrupa’yı bugünkü seviyesine getiren en önemli etkenlerden birisi, 1900’lü yıllarda gerçekleştirilmiş ve güzel örnekleri olan kooperatifçilik faaliyetleridir. Üretim kooperatifleri ve tüketim kooperatifleri gibi her konuda bir araya gelerek, işbirliği kültürüyle güzel örnekler ortaya çıkarmış ve sisteme güven sağlamışlar. Bizim de yapmamız gereken aslında tam da bunu ortaya koymaktır. Bu tür kuruluşlar, bu tür yapılar mutlaka bir güven tesis etmeli. Hiçbir zaman bir etiket, bir paye veya bir statü olarak düşünülmeden, hangi konuda hizmet veriliyorsa o konunun bir fedakar elemanı olarak, en üst düzeyde güven sağlayacak ortamı oluşturup faaliyet yürütme gayretiyle sonuca ulaşmak için bütün üyelerimizle işbirliği kültürümüzü geliştirmemiz gerekmektedir.

“GAYRETLERİNİZİ ÖNEMSİYORUZ”
Buradaki bu ortamda da bunun güzel bir örneğini görüyoruz. Bir tarafta İhtisas OSB, öbür tarafta da bir kooperatif aracılığıyla oluşturulan önemli bir birliktelik var. Görev paylaşımı yapacak, birbirine destek verecek olan bu yapının başarısı hepimizi memnun edecektir. İnşallah bir zamanlar mobilya alanında öncü olan İlimizdeki bu sektörün yeniden canlanmasına sebep olacak bir yapılanma gayretinin başarısını izleriz. Bizim açımızdan üretim sağlayacak, istihdam sağlayacak, katma değer sağlayacak hatta ihracata yönelik döviz sağlayacak her konu önemlidir, arkadaşlarımızın bu konudaki gayretlerini biz de kıymetli buluyoruz.

“İLİMİZDE VE İLÇELERİMİZDE GÜZEL İŞLER YAPILIYOR”
İlimizde göreve başladıktan sonra birkaç kez bu konuyu değişik vesilelerle ele almıştık, ancak sizlerin iyi bir yolda olduğunuzu, güzel işler yaptığınızı ve daima yanınızda olduğumuzu bilmenizi istediğim için bu genel kurula da katılmak istedim. Çalışmalarınızın başarılı olmasını, hedeflerinize en kısa zamanda en iyi şekilde varmanızı, ortak kararlar ve ortak uygulamalarla İlimize güzel örnekler kazandırmanızı diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Divan Kurulu seçimi yapılarak SAMİKOP’un 2. Olağan Genel Kuruluna geçildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeyhtımarı'nda seracılık eğitimine başlandı
Şeyhtımarı'nda seracılık eğitimine başlandı
Atık su da sıra bize gelebildi
Atık su da sıra bize gelebildi