Dilovası'nda dere renk değiştirdi.

Yüzlerce sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapan çok sayıda Kaynarcalı hemşehrimizin yaşadığı Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan bir derenin aniden renk değiştirerek koku yayması, bölgede yaşayan vatandaşların panik yaşamasına neden oldu. Hayvanların su içip, çocukların yüzmek için girdiği dere havadan görüntülendi.

Dilovası'nda dere renk değiştirdi.
Dilovası'nda dere renk değiştirdi. Admin
Advert

DEREDEN NUMUNE ALINDI 
Kocaeli’de birçok sanayi bölgesi ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayan sanayi kuruluşunun yer aldığı Dilovası ilçesinde ki Eynerce deresinin renk değiştirip kötü koku yaymaya başlaması tepkiye neden oldu. İlçede bulunan 2 dereden biri olan ve sanayi kuruluşlarının olduğu bölgeden başlayarak İzmit Körfezi’ne ulaşan Eynerce deresinde yaklaşık 3 gün önce akan suyun renginin değiştiğini fark eden vatandaşlar büyük panik yaşadı. Durumu fark eden vatandaşlar, yaklaşık 15 yıldır ilçede çalışma yapan Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği’ne ihbarda bulundu. Bölgeye gelen dernek yetkilileri, deredeki renk değişiminin ve oluşan kokunun kimyasal maddeden kaynaklanmış olacağını değerlendirerek, durumu Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirdi. Bölgeye intikal eden yetkililer, dereden numune alarak, derenin renginin değişmesinin nedeninin araştırılması için çalışma başlattı.

“NEDEN OLANLAR CEZALANDIRILSIN”
Bölgede incelemelerde bulunan Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği Başkanı İsmail Sami, oluşan renk değişimi ve kokunun çevreye zarar verdiğini belirtti. Bölgenin küçükbaş hayvanların otlak alanı olduğunu ve hayvanların dereden su içtiğini söyleyen Sami, derenin yaşam alanlarından geçerek İzmit Körfezi’ne aktığını tespit etti. Çocukların zaman zaman yüzmek için girdiği deredeki değişim sonrasında hayvanların da koku nedeni ile su içemediğini ifade eden Sami, dereye bölgeye gelen vidanjörlerle kimyasal madde döküldüğünü değerlendirdiklerini kaydetti. Derenin rengini değiştiren maddenin dere yatağında bulunan taşların rengini bile değiştirdiğini belirten Sami, çevre kirliliğine neden olanların en kısa sürede tespit edilerek cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak