Mısır üreticisini unutmayın

Sakarya Ziraat Odaları Birliği mısır hasadı öncesi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin taban fiyat açıklamasını istedi. Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar ve yöneticilerin de katıldığı açıklamada artan girdi maliyetlerine vurgu yapılarak, TMO, Tüccar ve Üreticiye uyarılarda bulunuldu.

Mısır üreticisini unutmayın
Mısır üreticisini unutmayın Admin
Advert

Sakarya Ziraat Odaları, Ozanlar Mahallesi Kamışlı yolu üzerinde ki mısır tarlasında düzenlenen basın toplantısına ilçe ziraat odaları başkanları, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan ve üreciler katıldı. Ziraat Odaları adına açıklama yapan İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar bir dizi uyarılarda bulunup üreticinin taleplerini sıraladı.

TABAN FİYAT AÇIKLANSIN
Ali Şener Bayraktar geçtiğimiz yıl açıklanan ve sonrasında yaşanan düşüşün ardından mısır üreticisinin ciddi zarara uğradığına dikkat çekerek “Mısır hasadı başlamadan TMO taban fiyat açıklamalı ve ardından alımlara başlamalı. Geçtiğimiz yıldan bu yana mazot fiyatlarında yüzde yüz, işçilik maliyetlerinde de yüzde 50’lilik bir artış meydana geldi. TMO taban fiyat açıklarken bunlara dikkat etmeli. Taban fiyat açıklamanın yanı sıra Eskişehir ve Konya’da alımlara başlamalı. Piyasada arz talep dengesini bozmamak adına bunların hayata geçirilmesi gerekiyor.

MISIR İHTAL EDİLMESİN
Türkiye’de doğal mısır üretildiğini belirten Başkan Bayraktar “Ülkemizde doğal mısır üretilirken insan sağlığına uygun olmayan GDO’lu mısır ithalatı yapılmamalı. Üreticiyi zarara uğratarak mısır ekiminden uzaklaştırmak kimseye yarar sağlamaz. TMO girdi artışlarını dikkate alarak taban fiyat açıklamalı. Ve bunu hasat başlamadan yapmalı. Fiyat istikrarını sağlamak için bu şart. Hasattan sonra fiyat açıklamak üreticinin lehine değil aleyhine bir durum”

FIRSATÇILIK YAPMAYIN
Ziraat Odaları serbest piyasada mısır alımı yapan tüccarları da uyararak “Mısır üreticisi, tüccar hepimiz aynı gemideyiz. Üreticinin borcunu bahane ederek fırsatçılık yapmayın. Bugün daha çok kazanıyor gibi görünseniz de yarın ticaretini yapacak mısır bulamazsınız.Tüccar’dan mısır işleyen tesislerden talebimiz fırsatçılık yapmadan piyasanın arz talep dengesine olumlu yönde katkı vermeleri” dedi

PİYASAYA ERKEN ÜRÜN SÜRMEYİN
Ziraat Odaları Başkanı A.Şener Bayraktar üreticileri de uyararak “Kendi alın terinize, emeğinize sahip çıkmak durumundasınız. Erken hasat piyasaya erken ürün sürmek arz talep dengesini bozar. Fiyat oluşmadan piyasaya mal vermeyin” dedi. Bayraktar ayrıca üreticiyi anız yakma konusunda da uyararak “Hasat sonrası anız yakma işini bırakın. Hem toprağınızın verimini hem de canlıları yakıyorsunuz. Farkında değilsiniz ama kendi ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz” dedi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
'Gerekli kararları yeniden alırız'
'Gerekli kararları yeniden alırız'