Mısır fiyatı ve rutubet oranı Kaynarcalı üreticiyi üzdü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli mısır taban fiyatını 13 rutubet oranından 1150 lira olarak açıkladı. Kaynarcalı mısır üreticisi taban açıklanmasına üzüldü.

Mısır fiyatı ve rutubet oranı Kaynarcalı üreticiyi üzdü
Mısır fiyatı ve rutubet oranı Kaynarcalı üreticiyi üzdü Admin
Bu içerik 2150 kez okundu.

Sakarya Ziraat Odaları ve üreticiler geçtiğimiz günlerde mısır taban fiyatının hasat döneminden erken açıklanması için basın açıklaması yapmış ve yetkililere çağrıda bulunmuştu. Ziraat odalarının toplantısından kısa süre sonra Tarım ve Orman Bakanlığı mısır taban fiyatını 14 rutubet mısır için 1150 lira açıkladı. Rutubet oranı ve açıklanan fiyat Sakaryalı üreticiyi üzdü.
 
Mısır taban fiyatı belirlenirken rutubet oranı piyasanın oluşmasın büyük rol oynuyor. Sakaryalı mısır üreticileri “14 rutubet oranı Sakarya için geçerli bir rakam değil. Bizim şehrimizde rutubet oranı 20-25 aralığında gerçekleşir. 14 rutubet oranı belki Adana bölgesi için uygun olabilir. Türkiye’nin en iyi mısırını yetiştiren kentin mısırı açıklanan rutubet oranı ve taban fiyat nedeniyle 80-90 kuruştan alıcı bulabilir”
Mısır taban fiyatının geçtiğimiz yıla göre yüzde 21 artışla açıklanması, rutubet oranı nedeniyle üreticiyi memnun etmezken ziraat odaları piyasaya erken ürün indirilmemesi durumunda fiyatların bir miktar daha yükseliş göstereceği görüşünde.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atık su da sıra bize gelebildi
Atık su da sıra bize gelebildi
8 Kaçak yapı yıkıldı
8 Kaçak yapı yıkıldı