Diyabet seminerine katılanlar memnun ayrıldı

Kaynarca Belediyesi tarafından düzenlenen "Diyabet ve Obezite" konulu seminer Belediye Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda yapıldı. Belediye Başkanı Murat Kefli konuşmacılara ve katılanlara teşekkür etti. Prof. Dr. Mehmet Danacı, Dahiliye Uzmanı Dr. Ferhat Çetin ve Diyetisyen Ayşe Üstün'ün konuşmacı olarak katıldıkları seminerden sonra isteyen vatandaşların kan şeker ölçümleri de yapıldı.

Diyabet seminerine katılanlar memnun ayrıldı
Diyabet seminerine katılanlar memnun ayrıldı Admin
Advert

DOĞRU BESLEN HAREKET ET
Kaynarca Devlet Hastanesi'nde görev yaptığı süre içinde vatandaşlarla iyi ilişkiler kuran Dr. Ferhat Çetin'e yakın ilgi gösteren katılımcılar konuşmasını dikkatle dinledi. İlk konuşmaya yapan Çetin, şekerin bedendeki seyrini ve yaptığı yıkımı anlaşılır bir dille anlattı: "Şeker hastalığı insilün yokluğu ile ortaya çıkıyor. Kandaki şeker bolluğu aslında kıtlık hali. Hücrelerin beslenememesi anlamına geliyor. Bizi halsiz bırakıyor, kilo almaya başlıyoruz. Yağlanmaya başlıyoruz bu da kalp ve damar hastalıklarına da neden oluyor. Buna engel olmak için kendimizi doğru dürüst beslememiz, hareket etmemiz gerekiyor."
TÜRKİYE'DE 7, BUÇUK MİLYON ŞEKER HASTASI VAR. 
Prof. Mehmet Danacı ise konuşmasında hastalığa neden olan beslenme ve yaşam biçimin yaygınlaşmasının diyabeti, kalp hastalıklarından sonra dünyada ikinci sıraya yükselttiğini belirterek, "Dünyada şu anda 650 milyon kişi şeker hastası, Türkiye'nin 6 katı. Ülkemizde 7 buçuk milyon şeker hastası var, İstanbul'un yarısı kadar" dedi. 
Danacı, şeker hastalığına yakalanmamak için hareketli olmak, spor yapmak, dengeli beslenmek gibi önlemlerin işe yarayacağını vurgulayarak, "Boyalı içecekler ve bol karbonhidratla beslenmek, heryere otomobille gitmek şeker hastalığına davetiye çıkarıyor. Şeker hastası olduktan sonra da yürüyüş yapmak, ilaçları zamanında kullanmak ve doktorun, diyetisyenin verdiği diyete uymak gerekiyor" diye konuştu. 
TABAĞIN YARISI SEBZE OLSUN
Son konuşmaya yapan Diyetisyen Ayşe Üstün ise nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi. Üstün, "Tabağımızın yarasını sebzelerle, diğer yarısını protein ve karbonhidratlarla doldurmalıyız. Günde en az 8 bardak su içmeliyiz. Kan şekerimizi dengelemek için 3 ana, 3 ara öğün tüketmeliyiz. Bol karbonhidrat ve şeker içeren meyveleri çok yemek diyabetin en büyük nedenlerinden birisi" dedi. 
BAŞKAN KEFLİ TEŞEKKÜR ETTİ
Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, "Diyabet ve Beslenme konulu panelimize katılarak bizleri onurlandıran ve engin bilgileriyle aydınlatan Prof Dr Mehmet Danacı hocamıza,Uzman Dr Ferhat Çetin Hocamıza,Diyetisyen Ayşe Üstün hocamıza ve Uzman Hemşire Behice Kahveciye çok teşekkür ediyorum.Kaynarca Belediyesi olarak bu tür etkinliklerimiz artarken değerli hocalarımız ile önümüzdeki aylarda bir kez daha buluşarak etkinliklerimize devam edeceğiz.Diyabet ve Beslenme konulu panelimize vakit ayırarak katılım sağlayan tüm vatandaşlarımızda ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu. / Sedat Balta

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı