Çiftçiye büyük kazık!

CHP Milletvekili Gürer, Bakanlar Kurulunun tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 8 olmasına ilişkin kararına rağmen, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye yüzde 23-24 gibi ticari kredi oranlarını uyguladığını söyledi.

Çiftçiye büyük kazık!
Çiftçiye büyük kazık! Admin
Advert

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakanlar Kurulu’nun tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 8 olmasına ilişkin kararına rağmen, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye yüzde 23-24 gibi ticari kredi oranları ile kredi kullandırmasını Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a yönelttiği yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

Gürer, bu soruya yanıtın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldiğini ancak bunun da büyük bir çelişkiyi içinde barındırdığını söyledi. Albayrak’ın yanıtında “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır” dediğini ifade eden Gürer,

“Tarım Bakanının çiftçilere hizmet veriyor dediği kuruluşu, Hazine ve Maliye Bakanı çiftçi kuruluşu saymıyor” ifadelerini kullandı.

Albayrak’ın yanıtına tepki gösteren ve “Bu ne yaman bir çelişkidir. Çiftçiye resmen oyun oynanıyor” diyen Gürer, “Ziraat Bankası üretimin içinde olmayan, profesyonel futbol kulüplerinin borçları için kapısını açarken, çiftçiye destek sağlayan Tarım Kredi Kooperatifini ticari işletme sayıyor. Bu çiftçiye yapılan büyük bir haksızlıktır” dedi.

KREDİ FAİZİ NASIL YÜKSELİYOR?

Kooperatife verilen kredi faizinin yüksek olmasının, kooperatifin çiftçiden “kaynak kullanım bedeli” adıyla ek faiz almasına neden olduğunu anlatan Gürer, “Çiftçi için banka faizinin % 8 oranını geçmeyeceği bakanlar kurulunca karar altına alınması rağmen Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı krediye uyguladığı % 8 faizin yanında “Kaynak Kullanım Bedeli” diye ek faiz alıyor. % 23-24 oranlarına ulaşan bu faiz çiftçiye yük” diye konuştu.

ÇİFTÇİ FARKINDA DEĞİL

Çiftçinin, kaynak kullanım bedelinden habersiz olduğunu ve düşük faizli kredi kullandığını sandığını iddia eden Gürer, Cumhurbaşkanlığı sisteminde Bakanlardan yazılısı soru önergelerine rakamsal veri alınmasının zorlaştığını da ifade etti.

Gürer, şöyle devam etti:
“Veriler kurumlar arası çelişkileri açığa çıkardığı için gizleniyor. Tarım Kredi Kooperatifinden kredi kullanarak icralık olan çiftçi sayısını sorduğumda, Temmuz 2018’de dönemin Tarım Bakanı Fakıbaba, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin ülke genelinde 36 bin 473 yerleşim yerinde bin 625 birim kooperatif ve 199 büro ile çiftçilere hizmet verdiğini söylemişti.. Kanuni takip hesaplarında borcu bulunan ortak sayısının 11 bin 911 olduğunu açıklayan Fakıbaba, icra takibi yapılan ortak sayısının ise 7 bin 531 kişi olduğunu bildirmişti. Tarım Bakanının çiftçilere hizmet veriyor dediği kuruluşu, Hazine ve Maliye Bakanı çiftçi kuruluşu saymıyor. Bu ne yaman bir çelişkidir. Çiftçiye resmen oyun oynanıyor” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kudret akgun     2019-08-31 Çiftçiyi bu çileden kurtarın Allah rızası için
Zeki tetik     2019-08-31 Yarım kredi kooperatifleri SÖZDE çiftçinin dostu olması gerekirken çiftçiyi batıran bir kuruluş haline geldi.faizleri ticari kredi faizlerini geçti ayrıca faizler oynak durumda örneğin yüzde 12 den kredi kullandıysan bütçeni %12ye göre ayarliyorsun yıl içinde faizler yükselirse almış olduğun kredi faizli de yükseliyor şuan kredi faizleri %23 ve 25 lerde hanı nerde tarım kredi kooperatifleri çiftçinin desdekcisiydi böylemi destekliyor ziraat bankasında 18 aylık kredi %5 lerde tarım kredide%306
Musa BİRDAL     2019-08-31 Çifçi öldü başınız sağ olsun
Ugur soker     2019-08-31 Ziraat bankasıda yuzde 32 ye kadar kaynak kullanım adı altında faiz alıyor bakanlar kurulu kararını takmıyor yersen
Ugur     2019-08-31 Ziraat bankasıda çiftçiye yüzde 32 ye kadar faiz uyguluyor kaynak kullanım adı altında ödeme yapınca dekont bile vermiyor verse faiz oranını görecegız
Zeynel erdem     2019-08-31 Kendi kooperatifimiz diye bildiğimiz kurum gerçekten bizi soyuyormuş. Ben 78000 tl çektim 120000 tl ödedim ve 105000 tl halen borcum var. Bir çok kez itiraz ettiğim halde isbat edemiyorum. Kuzu kuzu 5 yıla böldüm ödüyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
'Gerekli kararları yeniden alırız'
'Gerekli kararları yeniden alırız'