KABET ekibinin desteği hayata bağladı

Kaynarcalı 18 yaşındaki Fidan Bozman, izlediği tiyatrodan etkilenerek oyuncu olmak istedi. Yönetmenle görüşen ve tiyatro eğitimi alan Bozman, geçirdiği rahatsızlık sebebiyle görme yetisini kaybedince, izlediği oyunda görme yetisi olmadan oyunculuk yaptı.

KABET ekibinin desteği hayata bağladı
KABET ekibinin desteği hayata bağladı Admin
Advert

R.KAAN OKTAR// ÖZEL HABER
 
HAYALLERİNE ‘ENGEL’ OLMADI
2016 yılında Kaynarca Belediyesi tarafından kurulan Kaynarca Belediye Tiyatrosu (KABET) tarafınca sahneye konulan ‘Aşk olsun artislere’ isimli oyunu izleyen Fidan Bozman, arkadaşlarının sahne performanslarından etkilenerek tiyatro eğitimi almak istedi. KABET Sorumlusu ve Yönetmen Suzan Tufan ile irtibata geçen ve isteğini dile getiren Fidan Bozman, bir süre sonra tiyatroya davet aldı. Davetten kısa bir süre sonra halk arasında tavuk karası olarak bilinen Gece Körlüğü rahatsızlığına yakalanan Fidan Bozman, eve kapanmak yerine hayallerinin peşinden gitti.
 
HEDEFİ PSİKOLOJİ OKUMAK
16 yaşındayken davet üzerine izlemeye gittiği oyunda oyuncu olma hayalini gerçekleştireceği sırada görme yetisini kaybeden Fidan Bozman, ezberlediği rolünü oynamak istediğini söyleyince KABET ekibi tarafından büyük destek gördü. İlk olarak Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde oynanan tiyatro gösterisinde sahneye çıkan Fidan Bozman daha sonra İstanbul’a turneye gitti. Sahne performansıyla göz dolduran ve büyük beğeni toplayan Fidan Bozman’ın sıradaki hedefi ise üniversitede Psikoloji Bölümü okumak.
 
GÖRMEDEN OYNADI
Tiyatroya başlamasını sağlayan oyunda görme yetisi olmadan oyunculuk yapan 18 yaşındaki Fidan Bozman, “Bir arkadaşımın daveti üzerine Kaynarca Belediye Tiyatrosunun oynadığı ‘Aşk olsun artislere’ oyununa gelmiştim. Oyunu çok severek izlemiştim, arkadaşlarımın sahne performansları çok hoşuma gidince kendimi orada görmek istediğimi fark edince tiyatroya başlama kararı almıştım. Sonrasında yönetmenle konuştum ve yönetmenden bana teklif geldiğinde geçirdiğim rahatsızlık sebebiyle görme yetimi kaybetmiştim. Bu sayede görerek izlediğim bir oyunda görmeden oyunculuk yapma şansım olmuştu. Tiyatro serüvenim başladıktan sonra ekiple turnelere gittik. Çok iyi uyum içerisindeydik daha sonra üniversiteye hazırlanmak niyetiyle tiyatroya ara vermiştim ama şuan yeni bir oyun olduğunda oynamayı düşünüyorum” dedi.
 
“HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”
Fidan Bozman’ın hayalini hep birlikte gerçekleştirmek istediklerini belirten KABET Sorumlusu ve Yönetmeni Suzan Tufan, “Ekibimiz tamamen gönüllü olarak burada. Bir yerlere faydamız olur diye çalışıyoruz. Belediyemizin verdiği katkılarla turnelere gidiyoruz. Fidan, bizi sahnede izledikten sonra çok beğeniyor, bizimle birlikte oynamak istiyor ancak bizi izledikten bir süre sonra görme yetisini kaybediyor. Sonra Fidan ekibimize katıldı, çok güzel oldu. Ekibimiz Fidan’a çok alıştı, çok güzel çalıştık. Üniversite sınavına hazırlanmak için ailesiyle birlikte Kaynarca’dan Adapazarı’na taşındı Fidan, bu süreçte tiyatroya biraz ara verdik. Üniversite sınavında istediği yeri tutturamadı ama biz Fidan’ın hayalini gerçekleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“HEYECAN KATTI”
Fidan’ın azmi ve isteğinin KABET’e büyük heyecan kattığını belirten KABET Sorumlusu ve oyuncusu Sezgin Tutar, “Fidan, bizi en çok heyecanlandıran bölümdü KABET’te. Kendisi daha önceden izlediği oyunu daha sonra görmeden oynayarak büyük bir heyecan kattı. Tiyatro sevgisi küçük bir ilçe olmasına rağmen Kaynarca’da büyüdü. Bizler sadece Kaynarca’da değil çevre il ve ilçelerde birçok oyun oynayarak topluma değişik mesajlar vermeye başladık. Bu da bizi çok daha büyük hedeflere sürüklemeye başladı” şeklinde konuştu.
 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak