Kaynarca esnafı bir turizm sezonunu daha boşa geçirdi...

Karasu, Kocaali sahilleri yaz sezonunun binlerce tatilciyi ağırlarken aynı özelliklere sahip Kaynarca sahilleri bir turizm sezonunu daha boşa harcadı. . Öte yandan Sakarya'nın 3 sahilinde 3 kişinin boğulduğu açıklandı...

Kaynarca esnafı bir turizm sezonunu daha boşa geçirdi...
Kaynarca esnafı bir turizm sezonunu daha boşa geçirdi... Admin
Bu içerik 3285 kez okundu.
Advert

Deniz sezonu biterken başta Karasu ve Kocaali'de ilçe esnafları para kazanırken Kaynarcalı esnaflar, Kandıra sahillerine geçen transit tatilcilerin alışverişleriyle yetindi. Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgiye göre bu yıl Karasu'da iki, Kocaali'de bir kişi boğularak hayatını kaybetti. Kaynarca sahilinde ise boğulma olayı yaşanmadı. Konuyla ilgili Büyükşehir'in gönderdiği basın bülteni şöyle:

UYARILAR BAZEN İŞE YARAMADI
Yaz sezonu boyunca Karasu, Kocaali ve Kaynarca sahillerinde hizmet veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekipleri, görevlerinin son günlerine yaklaştı. 15 Eylül Pazar günü saat 19:00’da görev süreleri tamamlanacak olan ekipler, Karasu, Kocaali ve Kaynarca’nın Karaboğaz sahillerinde yoğun mesai harcadı. Denize girilmemesi gereken dönemlerde uyarılara dikkate almayanlar olduğu gibi cankurtaran timlerini dinleyen tatilcilerde vardı. Yaz sezonunda bütün önlemlere rağmen 3 kişi Karadeniz’de can verdi. Ekipler 800’den fazla vatandaşı ölümün kıyısından aldı.

YOĞUNLUK KARASU’DA
Her yıl olduğu gibi bu sezonda tatilci yoğunluğu yine Karasu’da yaşandı. Karasu yaz mevsiminin belli dönemlerinde nüfusunu 10’a katladı. Boğulma vakalarının büyük bölümü de Karasu sahilinde meydana geldi. Karasuda denize giren ve azgın dalgalardan dalgıçlar ve arama kurtarma ekipleri tarafından saatler sonra bulunan kuzenler Özgür ve Özcan Sevinç Ferizli Sinanoğlu’nda toprağa verilmişti. Kocaali tatilci yoğunluğunda ikinci sırada olduğu gibi boğulma vakalarında da ikinci sırada yer aldı. İstanbul’dan tatile gelen Mertcan Aydın Karadeniz’den bir gün sonra çıkarılmıştı. Kaynarca’nın Karaboğaz sahilinde bu sezon ölümle sonlanan boğulma vakası yaşanmadı.

SÜREKLİ KADRO BEKLENTİSİ
Denize girilmesinin yasaklandığı günlerde cankurtaran ekiplerinin vatandaşı denize girmemeli konusunda ve Karadeniz’de sıkça görülen RİP akıntıya karşı titizlikle bilgilendirme yaptılar. 4 aylık geçici olarak çalışan cankurtaranlar 15 Eylül itibariyle işsiz kalacak. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan cankurtaranlar, kalıcı bir işleri olsun istiyor. Profesyonel olarak cankurtaranlık yapmayı planlayan gençler 4 aylık yaz sezonunun ardından geçici işlerde çalışması gelecek kaygısına neden oluyor. Cankurtaranlar yaz döneminde cankurtaran olarak çalışmaktan son derece memnun. Ancak yılın 8 ayında da çalışacak bir işleri olsun istiyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
'Yüzyüze eğitim de geç kalındı'
Şehidimiz var!
Şehidimiz var!