Saica Pack işçisi direnişin 125'inci gününde

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan ve 125 gündür fabrika önünde İspanyol patronlarına karşı direnen Saica Pack işçileri, tüm işçilere seslenerek, "Kesinlikle birlik olun, hakkınızı arayın, parmak ayrılığı değil yumruk kardeşliği" mesajı verdiler.

Saica Pack işçisi direnişin 125'inci gününde
Saica Pack işçisi direnişin 125'inci gününde Admin
Advert

Söğütlü ilçesi, Soğucak 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve daha önce Norm Ambalaj şirketine ait olan şimdiki adıyla Saica Pack fabrikası, 1 Nisan'da İspanyol sermayesine satıldı. Fabrikanın satılmasının ardından gasp edilen haklarını temin etmek için sendikal örgütlenmeye başlayan ambalaj işçilerinden 6'sı, hukuksuz bir biçimde işlerinden atıldı. Atılmaların ardından 'işe geri iade' talebiyle fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçtiler. 
EMEKÇİ BİLİNCİ KAZANDIK
Fabrika önündeki grev çadırında arkadaşları adına açıklama yapan direnişçi işçilerden Aytaç Kaya, 125 Günlük direnişin kendileri ve arkadaşları için önemli bir bilinç kazandırdığını vurgulayarak, "Sendika uzmanımız iş kanunları hakkında bizi bilinçlendirdi, her anlamda desteklerini verdiler. İş kanunlarında bilmemiz gerekenleri öğrendik, sendikalı olmanın yararının bilincine vardık. 
Sabah 7'de buraya gelerek hakkımızı aramaya başlıyoruz. Vatandaşlar bize destek veriyor, ailemizde bizim çektiğimiz zorlukları çekiyor. Küçük çocuklarımızda grev ne direniş ne idrak etmeye başlıyor. Yalnız olmadığımızı hissediyoruz, dayanışmaya katkı sağlayanlar moral veriyorlar.
HAKLARIMIZI ALACAĞIZ
125  gün önce işten atıldık. Ama karşı çıktık 125 gündür direnişteyiz. İşverenden bazı taleplerimiz oldu. İşe iademizi istedik. 6 Arkadaş olarak yola çıktık. 3 Arkadaş devam ediyoruz, 3 arkadaşımız anlaştı. Siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerin, halkımızın desteklerini bekliyoruz. Haklı kazancın korunmasını istiyoruz. Burdan yola çıktık, sonuna geliyoruz. İnşallah yolun sonunda haklarımızı geri acağız. İşe iade davamız açıldı. İlk amacımız örgütlenmekti, bunu da sağladık. Sendikanın daha önce bilincinde değildik. 
ÖĞRENCİLERİN DESTEĞİ DEĞERLİ
Sakarya Üniversitesi'nden bize destek vermeye gelen öğrencilerin bize destek vermesi hoşumuza gidiyor, onların bilinçlenmesi bakımından da önemli. Burada bize verilen maddi destek önemli ama asıl manevi destek daha önemli" dedi. 
Ülkedeki tüm işçilere bir de mesaj veren Aytaç Kaya, "Kesinlikle birlik olun, hakkınızı arayın, parmak ayrılığı değil yumruk kardeşliği" diye konuştu. / Sedat Balta

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarın tüm Türkiye'de denetleme yapılacak
Yarın tüm Türkiye'de denetleme yapılacak
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı