Meclis ulaşım konusunu masaya yatırdı

Belediye Meclis Toplantısı'nda konuşan Başkan Murat Kefli, "5 aylık süre içinde 6 buçuk milyon liralık belediye borcunu 800 bin liraya indirdiklerini belirterek, "Bir kuruş borçlanmadık, bir gram yer satmadık Üstelik satılan bazı yerlerin paraların geri ödedik" dedi. Belediye Başkanı Kefli, 2020 yılı Belediye bütçesi, ruhsat ve harç fiyatları, eski Belediye binasının Gençlik Merkezi için tahsis edilmesi, Belediye Emlak Müdürlüğü kurulması konulu gündem maddelerinin görüşüldüğü Meclis Toplantısı'nda Kaynarca Adapazarı arası ulaşımı sağlıklı hale getirmek için gerekirse köktenci çözümler uygulayabileceklerini; Seyran Deresi'nin ıslahı için 18 uygulamasıyla imar planı değişikliği yapacaklarını, 4 mahallenin doğal gaza kavuşağını ifade etti.

Meclis ulaşım konusunu masaya yatırdı
Meclis ulaşım konusunu masaya yatırdı Admin
Bu içerik 2018 kez okundu.
Advert

Kaynarca Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Murat Kefli başkanlığında yoğun bir gündemle toplandı. 
SEYRAN DERESİ ISLAH EDİLECEK
Toplantının açılış konuşmasında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Kefli, ilçedeki tüm okul, cami ve köy konaklarının boya ve onarımları konusunda destek verdiklerini ifade ederek, "ilçemizin temizlik sisteminin sağlıklı yürümesi için belediyemizin kaynakları doğrultusunda çöp kovası alınması için 50 bin lira kaynak ayrıldı. Yine stabilize yol çalışmaları devam ediyor. Okullarımızın açılmasıyla birlikte okul servislerimizin ulaşımın sağlanması noktasında bazen yama, onarım çalışmalarımızı hızlandırdık. Çocuklarımızın okullarına daha sağlıklı ulaşmasını gerçekleştirmesini sağlayacağız. Yine bu süreç içinde merkezimize yakın 4 mahallemize doğal gaz alımı sağlanması için devam eden imar çalışması var. Bunları bir noktaya getirdik, inşallah Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulacak. Kaynarca içindeki Seyran Deresi'nin Konutlar istikametinde imar çalışması kısa zaman içinde bitirilecek, dere üstündeki köprüler 8 ile 10 metreye kadar Devlet Su İşleri'nin ve belediyemizin imkanları ile genişletilecek. 


ROÇKAN DERESİ TEMİZLENDİ
Her yıl basında da gündeme gelen Roçkan Deresi'ndeki sel felaketi ve halkın mağdurluğu vardır. Bu konudaki çalışmayı sona erdirdik. Bu durum hem longozun içindeki bütün ağaçların kurumasına hem de vatandaşlarımızın ekip biçtiği arazilerin korunmasını sağlayacak. 
Gündemin ilk maddesinde Kaynarca Belediyesi'nin 2020 Yılı Mali Yılı Bütçesi görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okunarak 2020 Yılı Tahmini Bütçesi 13 milyon 200 bin lira olarak oy birliği ile kabul edildi. 
YENİ RUHSAT VE HARÇ FİYATLARI
İkinci maddede küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışlarından alınacak harçlar görüşüldü. Küçükbaş satışından 2 lira, büyükbaş satışından 5 lira harç alınması oy birliği ile kabul edildi. Tatil günleri için çalışma ruhsatı 25 metrekareye kadar olan yerler için 240 TL, 100 metrekareye kadar yerler için 340 TL, 100 ile 250 metrekare yerler için 380 TL 250 ile 500 metrekare yerler için 420 TL, 501 metrekareden yukarı olanlar ise 620 TL olan komisyon teklifi oy birliği ile kabul edildi. İşyeri açma ruhsatı için metrekaresi 1 lira olarak kabul edildi. 


ESKİ BELEDİYE BİNASI GENÇLİĞİN HİZMETİNDE
Üçüncü gündem maddesinde Kaynarca Kaymakamlığının eski Belediye binasını gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması, topluma kazandırılması, gençleri geleceğe hazırlamak ve vatan, millet sevdalası kişiler olarak yetişmesi için gençlik merkezi olarak kullanmak için tahsisini isteyen dilekçesi oy birliği ile kabul edildi. 
Belediye Başkanı Murat Kefli, merkez hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi, SP Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tan, merkezin içinde bir ilçe müzesi oluşturulmasını teklif etti. Meclis eski belediye binasının 3 yıl süreyle gençlik merkezi olarak kullanılmak üzere oy birliği ile Kaynarca Kaymakamlığı Gençlik İlçe Müdürlüğüne tahsis etti. 
Belediye Başkanı Murat Kefli verdiği cevapta görevde bulundukları 5 aylık süre içinde 6 buçuk milyon liralık belediye borcunu 800 bin liraya indirdiklerini belirterek, "Bir kuruş borçlanmadık, bir gram yer satmadık Satılan bazı yerlerin paraların geri ödedik. Bir şey yapmadık dersek yanlış konuşmuş oluruz, Yalnız Kırktepe Köy Konağı'na 20 bin lira masraf ettik. Uğurlu Köy Konağı'ndan tut okulların boyasına kadar. Kaynarca Belediyesi'nin taş ocağı ruhsatı yoktu, 60 Bin liraya taş ocağı ruhsatı aldık. Artık taş ocağımız var arkadaşlar. Şu anda Kaynarca Belediyesi'ne herkes mal vermek istiyor. Bizim ilk geldiğimiz zaman adam mal vermiyordu" dedi. 
Kaynarca Belediyesi'nde memur Başkan Yardımcısı atanmasıyla 117 olan kadronun korunması amacıyla Kütüphane Müdürlüğü kaldırıldı. Buna karşın Belediye Emlak Müdürlüğü kuruldu.  
MUSTAFA TAN ELEŞTİRDİ
Saadet Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tan, "Bütçemiz yok diye konuşuyoruz ama Belediye'de odalar çoğalıyor hizmet varmış gibi hareket oluyor ama biz 6 aydan beri gözle görülür bir hizmet göremiyoruz. Her ay aynı şeyleri konuşuyoruz. Ama bir arpa boyu yol alamıyoruz. Buna karşılık iki başkan yardımcısı var. Bunlar birer harcama ancak hizmet edecek para bulamıyoruz." diyerek eleştirdi. 


EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU
Meclis Üyesi Mustafa Tan'a yanıt veren Başkan Kefli, "Yeni müdürlük oluşturmadık, var olan Kütüphane Müdürlüğü yerine Belediye Emlak İşletmeleri Müdürlüğü oluşturduk. Kaynarca Belediyesi'ne geçen köy tüzel kişiliklerine bir çok adam konmuş. Kimin oturduğu belli değil. Efendim ben bu parayı alıyorum camiye harcıyorum. Hayır harcayamazsan biz alırız camiye faturalı veririz. Bu birimin başına Adnan (Kumru) yu getirdik. Niye Adnan bey 5 yıldan beri belediyede pasif halde duruyor. Köyleri, yerleri de iyi biliyor. Belediye'ye ait yere Vadofon anten koymuş haberimiz yok, bulduk 87 bin lira para aldık. İşimizi takip ederek aldık. Bu hafta Cebek, Karamanlar, Kulaklı'da 3 dönüm 5 dönüm yerleri ihale yaptık. En ucuzu 200 liradan gitti yıllık. 300 Bin liradan giden var. Bizim en büyük sıkıntımız çalışan personelimizin gevşekliğini giderememek. Bu müdürlerin hepsi bize lazım. Daha kadro lazım inşallah o zaman alacağız."
GEREKİRSE BELEDİYE OTOBÜSÜ ALIRIZ
Belki toplu taşımayı da biz yapacağız. Geçen sabah erken geliyorum yalnızca şu durakta 20 kişi bir otobüslük adam var. Minibüsçüleri 50 kere uyardık. Hepsi 7. 25 kuruşa götürüyor. 100 Yolcuyla giden araba gördüm. 725 Lira. Ben nakliyeciyim. Ankara'ya bir araba bin liraya gidiyorum ben. 8 Bin lira vermiş Büyükşehir'e hattı bir milyona satıyorsun. Onlarla son bir toplantı yapacağım kabul etmezlerse sizin desteğinizle 5 tane otobüs alacağız 45 kişilik.  4 Liraya götüreceğiz. Hergün 4 bin lira karla otobüsler kendi kendini amorti edecek. Bu düzen kapitalist düzen ama bu düzen bu kadar da kapitalist olmaması lazım. Sabah 7 ile 9 arasında giden insanların hepsi belli amaçlarla her gün gidiyorlar ve bunların bir kısmı öğrenci bir kısmı işe gidiyor. Adam burda ayakta sıkış tepiş gidip sonra geri aynı şekilde gelip nasıl hayatından mutlu olacak. Büyükşehir'in pazartesi ve cuma günleri sabah ve akşam saatlerinde 20 dakika kuralına uyulmuyor. Bu sorunları hep birlikte çözmeliyiz. 
KÖYLERLE İLÇE ARASI ULAŞIM
Kaynarca ilçe merkezi ile köyler arasındaki ulaşımı da yeniden düzenleyeceklerini belirten Kefli, "İlçe merkezi ile mahalleler arasında bazı hatlar çalıştırılmıyor. Bunlar işler hale getirmeliyiz. Karaboğaz Sahilimiz var diye övünüyoruz ama otobüs hattı çalışmıyor. Bu sorunları çözmeliyiz" diye konuştu. 
Yapımı süren Belediye Mezbahanesi hakkında da konuşan Başkan Kefli, "Mezbahaneyi bitireceğiz. Bitirmek için 800 bin liraya kadar kaynak lazım" dedi. 
ESKİ DÖNEM SORUŞTURULSUN
SP Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tan, , "Şeffaf belediyecilik diyoruz ama geriye dönük olarak Zeynur başkan dönemini niye araştırmıyoruz. Çok büyük yolsuzluk olduğu belli. Hatta bunu hep beraber de konuşuyoruz. Neden bu milletin hakkını savunmuyoruz biz, sebep ne? Mezbahane inşaatında faturalar kesilmiş ödenmiş falan iddialar var" şeklindeki eleştirisini yanıtlayan Belediye Başkanı Murat Kefli, kimsenin hakkını kimsenin yiyemeyeceği ifade ederek, "Müfettiş geldi, bütün raporlarını düzenledi, kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Bundan emin olun. Kimi konular soruşturma, kimi konular mahkeme aşamasında. Bazı konular kamuoyunun önünde konuşulur bazı konular konuşulmaz. Adam eksik yaptıysa ödeyecek. Eksikler var tamamlanacak ,bu bir süreç." diye konuştu. / Sedat Balta

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaynarca Spor'da başkan ve yönetim değişti
Kaynarca Spor'da başkan ve yönetim değişti
Hastaneye tazminat davası
Hastaneye tazminat davası