Advert
Advert
Advert
Siyaset yan gelip yatma yeri değildir(!)
Sedat Balta

Siyaset yan gelip yatma yeri değildir(!)

Bu içerik 2418 kez okundu.

Siyaset yan gelip yatma yeri değildir(!)
ÖĞRETMENLER KAÇMASIN
ensest porno Sakarya'nın tamamının eğitimde zorunlu hizmet bölgesi sayılması uygulamasından vazgeçilmesi konuyu takip eden biz öğrenci velilerine derin bir oh çektirdi(!)
Sakarya'nın iki ilçesi, Kaynarca ve Taraklı önceki yıllarda mahrumiyet bölgesi olarak ilan edilmiş, öğretmen açığı büyük ölçüde giderilmişti. 
18 Ocak tarihinde Sakarya'nın bütün ilçelerinin zorunlu hizmet bölgesi sayılması Kaynarca ve Taraklı'yı mecburen mesken tutmuş bir çok öğretmenin Adapazarı, Serdivan, Erenler gibi kent merkezindeki ilçelere tayin istemesiyle sonuçlanacaktı. 
Çocuklarının daha iyi eğitim alması, sosyal, kültürel yaşamın daha hareketli olması, belediye hizmetlerinin yetersiz oluşu, ulaşımın pahalı olması gibi bir ç ok nedenle Kaynarca ve Taraklı öğretmenler tarafından tercih edilir ilçeler değil. 
Doğasının güzelliği, sahillere yakınlığı, görece güvenli oluşu, huzuru, sessizliği, insan ilişkilerinin samimiliği, trafik sorununun, hava kirliliğinin olmayışı, sağlıklı gıdaya daha kolay ulaşılır olması gibi olumlu özellikler öğretmenleri Kaynarca'da tutmaya yetmiyor. 
 Karar çıktığında bir okul müdürü arkadaşımın görüşü de, öğretmenlerin ilçeden kaçabileceği bu nedenle branş öğretmeni sıkıntısı yaşayabileceği kaygısı taşıyordu. 
Hatta çoktan bir çok öğretmen araya hatırlı kişileri koyarak 'kaçma' hazırlığını başlatmıştı... Neyse ki yanlıştan dönüldü de kabus gören biz veliler derin bir nefes aldık.
+++++++++++++++++
İNEKLERİ SIRAYLA SAĞIN 
Kaynarcahaber.com'da bu haftanın en çok okunan haberi, "Elektrik sorununa çözüm: Kaynarca çiftçisine inekleri nöbetleşe sağın önerisi" oldu.
Kaynarca'da muhtarlar ve halk toplantısında elektrik sorunlarını dile getiren muhtarlara, SEDAŞ Genel Müdürü Ersan Şentürk, "İneklerinizi aynı anda değil sırayla sağın" önerisi getirince herkesi şaşırttı ve güldürdü.
Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun Kaynarca'da katıldığı halk toplantısında SEDAŞ Dağıtım Direktörü Dr. Ersan Şentürk, bazı köylerde  hatların, trafoların yetersiz olduğu bu nedenle sık elektriksiz kalındığından bu durumun süt sağımındanda vatandaşları sıkıntıya soktuğunu belirten muhtarlara evlere şenlik bir yanıt verdi. 
Şentürk, " Elektrikifikasyonun hayvan sağımında kullanılması konusunda altyapının yeterli olmayacağını söylemeliyim. Aynı anda hayvanlar sağılınca sistem çalışamaz hale geliyor. Ara vererek sağmak imkan dahilinde değil mi diye söylüyorum.  Herhalde kendi aralarında anlaşamıyorlar arkadaşlarımız" demez mi...
Vali Balkanlıoğlu'nun da muhtarlara, "Eğer inekleri sırayla sağarsanız hiç bir sorun yaşamayacaksınız. Bunu acaba sağlayabilir misiniz" diye sorması doğal olarak böyle bir şeyin mümkün olmadığı şeklinde itirazlarla karşılandı.
++++++++
KAYNARCA'NIN HAKKINI YEDİRMEYİN(!)
Kaynarca devletin yatırımlarından, Büyükşehir'in yatırımlarından en az pay alan ilçelerimizden biri. Bunun en büyük sorumlusu ise yerel siyasetin düzeyi. Yerel seçimde belediye meclisine girebilmek için kavga edenler nedense bu göreve seçildiklerinde yatmayı tercih ediyorlar. Yıllarca görev yaptıkları belediye meclislerinde vatandaşın sorunuyla ilgili bir önerge bile vermeden sürelerini tamamlıyorlar. 
ilçe kongreleri öncesinde yönetimlere girmek için görev alanlarda da durum aynı. Ne bir proje, ne gündem takibi, ne verilen sözleri hatırlatma, ne çözüm önerisi, ne de bir çaba hak getire!
SİYASET YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR(!)
Şimdi iktidarıyla, muhalefetiyle Kaynarca siyasetçilerinin  önünde bir sınav var. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın geliştirdiği Örnek Köy projesi kapsamında belirlenecek 3 köy tarım teşvik kapsamına alınacak. Bu köylerde destek ödemeleri yüzde 130 artırılacak. Ahır isteyen ailelerin yatırımının yüzde 50'si devlet tarafından hibe olarak karşılanacak. Eğer vatandaşlar bir araya gelip büyük tesis kurmak isterse devlet desteği hibe olarak yüzde 70 olacak. Ayrıca hazineden vatandaşlara yer tahsisi de yapılabilecek. Destekleme teşviki ile birlikte bugün buzağı başına 500 TL alan çiftçi bin TL destek alabilecek. 
Ey Kaynarcalı siyasetçiler(!) Hadi anladık, hak ettiklerimizi alamıyoruz ama hiç olmazsa hak ettiğimiz tarım alanında Kaynarcalı'nın hakkını yedirmeyin.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vaktiyle askerler için söylediği, "Askerlik yan yatma yeri değildir" sözünü duruma uyarlayalım; Siyaset yan gelip yatma yeri değildir...
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama