Advert
Toçoğlu keşke
Sedat Balta

Toçoğlu keşke

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'na teşekkürle başlıyalım. Büyükşehir Belediyesi'nin kültür sanat etkinlikleri yabana atılır değil. Dünyaca ünlü Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun 'Buğday' filmini bu sayede ailece izleyebildik.  Semih Kaplanoğlu filminden sonra düzenlenen söyleşide Sakaryalı sanatseverlere filmi hakkında bilgi verdi; 'Buğday'ın filmden öte kendisi için bir dua olduğunun altını çizdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu söyleşiye ve film gösterimine başka bir programından dolayı katılamadı; keşke katılabilse ve izleyebilseydi.
CUMHURBAŞKANIN DÜŞÜNCELERİ
Filmin galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılmıştı.  Erdoğan, usta yönetmeni tebrik ettikten sonra, "İçinde bulunduğumuz ekosistemi tahrib eden her adımın sonu felakettir. Acilen bir öz eleştiriye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Sayın Kaplanoğlu'nun filmini bu açıdan da son derece anlamlı buluyorum" demişti. 
ÖLÜ TOPRAKLARDA YOLCULUK
Film ilhamını Kuran’daki Musa ve Hızır peygamberlerin yolculuğu kıssasından alıyor. Kehf Suresi'nde anlatılan bu kıssada Musa’nın genç bir arkadaşıyla yaptığı yolculuk anlatılıyor.
Buğday filminde de Erol Erin, öğrencisi Andrei ile birlikte Cemil Akman'ı bulmak için "Ölü Topraklar"a doğru bir yolculuğa çıkıyor. Ama bu yolculuk Erol Erin'in kendini bulma, tanıma arayışına dönüşüyor. "Nefes mi buğday mı?" sorusu ile yüzleşiyor. Tıpkı Hacı Bektaş Dergahı'nda Yunus Emre'ye yöneltilen "Buğday mı himmet mi?" sorusu gibi...
Erol ve Cemil'in "Ölü Topraklar"daki yolculuğunun esin kaynağı da Kehf suresinde geçen Hz. Hızır ile Hz. Musa'nın yolculuğuna dair kıssa.
"Buğday’ en başından beri benim için bir duaydı” diyen Semih Kaplanoğlu'nun filmi aslında dünyayı, ülkeyi, kentleri yönetenlere, tabi ki yönetilenlere de bir uyarı(!) Verimli toprakların paraya tercih edildiği, sanayiye açıldığı Sakarya'da bu uyarıdan payını almalı. 
Film bir tür distopya; kötü geleceği haber veriyor. Filmde yakın gelecekte iklim değişikliğinin ciddi sonuçları ortaya çıkmış, besin kaynakları tükenmiş, GDO'lu tohumların kısırlaşmış olduğu tehlikeli bir gelecek tablosu çarpıcı ve dinsel atmosferde ortaya konulmuş.
Kentlere seçilmiş şanslı azınlık girebiliyorken, onların dışında kalan milyonlarca insan çorak ve verimsiz arazilerde kaderine, yok olmaya terk ediliyor. 
Erol Erin tarafından geliştirilmiş yapay tohumlar açlık sorununu geçici bir süre çözmüş gibi olsa da ölü toprak artık doyurmamaya, genetiği değiştirilmiş tohumlar yeşermemektedir.
 Genetik bilimci Cemil Akman’ın tezi, çaresiz kalan Erol Erin'in ilgisini çekiyor.  Akman, insanlığın hiçbir zaman saf bir tohum üretemeyeceğini öne sürmüş, bir süre sonra da kayıplara karışmıştır. Erol Erin ve birlikte çalıştığı Andrei, Cemil Akman’ı aramak ve ondan teorisini dinlemek için ‘Ölü Topraklar’a bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Akman ile buluşan Erin’in dünyaya bakışını değiştiren bir yolculuk olacaktır bu.
Keşke başta Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sakarya'nın verimli toprakları konusunda karar verenler bu filmi gönül gözü ile izleyebilseler. Belki onların da dünyaya bakışını değiştiren bir iç yolculuk başlatabilir. 
İHANET ETTİK DEMEMEK İÇİN
brazzers porno Aksi halde bu gidişle sizler de bir süre sonra Sakarya'nın haline bakıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Biz İstanbul'a ihanet ettik", İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "Doğaya ihanet ettik. Yaylaları gelecek nesillere bırakamamanın hüznü içindeyiz” benzeri sözler söyleyeceksiniz. 
Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, milletvekilleri, yönetenler ve yönetilenler  filmini 5 yıllık uğraş sonucunda çeken Kaplanoğlu'nun mesajına, bilimin, vicdanın, verimli topraklarının OSB olmasını istemeyen Kaynarca ve Sakarya köylüsünün sesine kulak vermelidir. 
Hacı Bektaş Veli çağlar öncesinden soruyor: "Buğday mı himmet mi?"
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye