Advert
Kaynarca'daki OSB'ye Hendekli siyasetçi (!)
Sedat Balta

Kaynarca'daki OSB'ye Hendekli siyasetçi (!)

Kaynarca'daki OSB'ye Hendekli siyasetçi (!)
 Kaynarca'da kurulması planlanan Makineciler Organize Sanayi Bölgesi'nin en yüksek karar organı olan Müteşebbis Heyeti'ne Sakarya Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi tarafından Kaynarcalı bir isim yerine dışarıdan bir isim teklif edildi, Büyükşehir Meclisi de oy birliği ile seçti.  
Kaynarca'yı Büyükşehir Belediye Meclisi'nde temsil edenlere, "Siz bu işlere aklınız ermez" dercesine Kaynarca'daki OSB'ye Hendekli Belediye Meclis Üyesi Şenay Sakal getirildi. 
Şenay Sakal, eski AKP Hendek ilçe başkanı, Hendek temsilcisi. OSB'yle ilgili bilgi birikimi olan bir uzman, mühendis olsa neyse kendisi eski bir imam. Hendekli siyasetçinin yedeği Kaynarca'yı Büyükşehir Meclisi'nde temsil eden 4 kişiden biri olan Recep Boğaz. 
Sizin alayacağınız Kaynarca siyaseti bir kez daha çırak çıktı! Kendi ilçesindeki OSB'de bile kendine yer bulamadı. 
Kaynarcalılar, konuyla ilgili Kaynarcahaber.com'da yayımlanan habere yorum yaparak düşüncelerini yazdılar. Şenay Sakal ile aynı dönemde AKP İlçe Başkanı olarak görev yapan İsmail Kaymak dışında herkes tepki göstermiş. 
KAYNARCALILARIN YORUMLARI
İsmail Kaymak, "Hayırlı olsun Şenay Kardeşimiz İyi Bir İnsandır. Oy birliğiyle seçildiğine göre Recep Boğazda şenay abisine vermiş" derken Kaynarca'yı bir dönem İl Genel Meclisi'nde temsil eden isimlerden İsmail Hakkı Keskin, "Normaldir Kaynarca  Hendeğin yedeğine listesine giremez bu Kaynarca için nedemek ıyi düşünün  bozuk siyasetçilerden kurtulalım" yorumunda bulundu. 
Habere yapılan yorumlardan bazıları: "Kaynarca'da insan mı kalmadı", "Yine Kaynarcalılar yok sayıldı", "Gülsek mi, ağlasak mı", "Abi nedir bu %70 Ak Parti son seçimde tulum çıkarmış ama kendini Kaynarcada temsil edecek adam yok, demekki hendekliler oy vermiş, hendekli ak partililer çalışmış seçimlerde oradan adam seçiyorlar...kısaca Kaynarcalılar siz yoksunuz diyorlar..", "Kabul edilemez bir durum Kaynarcalı siyasetçiler bu duruma müdahil olmalı."
Ancak Kaynarca yerel siyaseti neye müdahil oldu ki buna olsun. Henüz ses seda yok. Bildiğiniz "Kuzuların Sessizliği", çıt yok. 
KAYNARCA KENDİ EVLATLARINI HARCADI
Kaynarca son yıllarda kendi dışındakilerce yapılan planların bir parçası bile olamadı. Profili düşük bir politik duruş sergileniyor. Tabi ki bunun bir tarihçesi var. Yıllar önce üniversite öğrencisiyim. 1980'li yıllar olsa gerek, İl Genel Meclisi Seçimleri için köyleri geziyoruz. DSP'nin adayı Mülkiye (Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi) mezunu  Orhan Sarıkaya, SHP'nin adayı İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu Avukat Salih Kanyılmaz 
Yeminli Mali Müşavir Orhan Sarıkaya, köy kahvelerinde konuşuyor: "Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz benim sınıf arkadaşım aynı okuldan mezunum. Salih'le ben floresan lambayız, diğer adaylar bizim yanımızda kandil. Bizi seçin Kaynarca'yı aydınlatalım." 
Daha sonra Başbakan olan, Rizeli Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın sınıf arkadaşı Orhan Sarıkaya ve Avukat Salih Kanyılmaz İl Genel Meclisi seçimini 2 ilkokul mezununa adaya karşı kaybediyorlar. Kaynarca'yı İl Genel Meclisi'nde Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde okumuş, aydın iki genç yerine iki ilkokul mezunu temsil ediyor. Dahası Kaynarca seçmeni yetişmiş gençlerini desteklemeyerek politikada iyi yerlere gelmelerini de engellemiş oluyor.
Aynı şey CHP'de 2'inci sıra milletvekili adayı olma fırsatı yakalayan Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu Yeminli Mali Müşavir Gürkan Canol'a da yapıldı. Kaynarca seçmeni destek verse kazanacak hemşehrisinden oyları esirgedi, az bir oy farkıyla milletvekili olamadı. 
Yıllarca Sakarya'da siyaset yapma inadını göstermiş Gürkan Canol da seçim bölgesini değiştirdi. Şimdi CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı. 
Kaynarca'nın bu sahipsizliği, biraz da gençlerine sahip çıkamamasında aranmalıdır. Kaynarca'dan siyasetçi çıkmıyor lafı boş laftır. Kaynarca seçmeni kendi evlatlarına değer vermedi. Rakiplerine kıyak yaptı. Kıyakçılığının sonu da hep ayakçılık oldu. 
Ancak başarılı siyasetçiyi seçmenler mi çıkarır,  siyasetçi iyi seçmenleri mi çıkarır? O da ayrı bir konu...
Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan sorusunun yanıtı kadar zor.
HENDEK EMPATİ İSTASYONU NE Kİ!
Hendek Belediyesi görme engelli insanları anlayabilmek için 150 metrekarelik Empati İstasyonu kurmuş. Tamamen karanlık ortamdan oluşan 'Empati İstasyonu'nda gezenlerin kendilerini engellilerin yerine koyarak onların duygularını daha kolay anlamalarını sağlamak amaçlanıyor. 
Kaynarcalı hemşehrilerimiz de Hendek'e giderek istasyonu ziyaret etmişler. Oysa o kadar uzağa gitmeye gerek yoktu. Kaynarca Belediyesi'ne ait yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda 1 kilometre genişliğinde 3 bin metre karelik 3 bin dönümlük "Doğal Empati İstasyonu"nda pekala empati yapabilirlerdi(!)
Arka sokaklara girmelerine bile gerek kalmadan ilçenin içinden geçen tek caddesinin kaldırımlarında tekerlekli sandalye ile yada gözlerinde bandaj ellerinde baston ile yürüseler empatinin kralını yapabilirlerdi. 
Görme yada ortopedik engellilerle empati yapmayı bırakın, çocuk arabası ile kaldırımda yürüyebilmenin ne kadar zor olduğunu görecekler 'duyarlılıkları' acayip gelişecektir. 
Kaynarca, engellileri anlayabilmek onlarla empati kurmak isteyenler için "Doğal Empati İstasyonu." Hendek Belediyesi'nin 150 metrekarelik istasyonu ne ki Kaynarca Belediyesi'ninki 3 bin dönüm... Empati kurmak isteyenler, aklınızda olsun. 
KOOPERATİFÇİLİĞİN K'SINDAN HABERSİZLER
Fındık üreticisinin hakkını korumak şöyle dursun, fındıkçıyı sömürenlerle işbirliği yapan, FİSKOBİRLİK'i işlevini yapamaz hale getirip felç eden Lütfi Bayraktar, fındık üreticilerinin itirazına karşın kurumun Adapazarı Emirdağ'daki arazisini satışa çıkardı.
6 Bin üreticinin üye olduğu Adapazarı Fındık Satış Kooperatifi'nin 10 dönümlük değerli arazisi baskın Olağanüstü Kongre'de alınan karara dayanarak satılacak.
Ancak asıl kabahat AKP şemsiyesi ile korunan kooperatifçiliğin K'sından habersiz birini yıllardır başkan olarak sırtından atamayan kooperatif üyelerinde...
Ülkemizdeki kooperatifçilik anlayışı özellikle de tarım kesimindeki kooperatifler babalarının çiftliği gibi yönetilmektedir. Üyelerin bu pasif tutuma sürdükçe üreticilerin alın teri sömürülmeye devam edecek gibi görünüyor. Çözüm devleti yönetenlerin güdümündeki kooperatiflerin yerine ortaklarının söz sahibi olduğu demokratik kooperatifçilikte görünüyor.
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye