Pancar bitirildi satış mağazası yadigar kaldı!
Sedat Balta

Pancar bitirildi satış mağazası yadigar kaldı!

Pancar bitirildi satış mağazası yadigar kaldı!
Kısa adı APEK olan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin Kaynarca Satış Mağazası çalışanlarının güler yüzünün çiftçileri güldürmesiyle ilgili bir haber beni de güldürdü.  Kooperatif emekçilerinin tarlalarındaki mahsüle ve döneme göre atılacak ilacın dozu ve nasıl verim alınacağını öğretmeleri, ellerindeki üründen yüksek verimlilik sağlamaları konusunda gösterdikleri özen taktire şayan, kendilerini kutlarım.
Ancak bu Kaynarca'da pancarın neslinin tüketildiği gerçeğini değiştiremiyor ne yazık ki! Elma şekeri sapı kalmış misali... İlçede Pancar Ekicileri Satış Kooperatifi var; buna karşın bir dönüm pancar eken yok. Ahmet Kaya'nın şarkısındaki sözler akla geliyor: "Bu ne yaman çelişki anne."
AKP ABD'Lİ ŞİRKETLERE DİRENMEDİ
Sakarya çiftçisinin, Kaynarca çiftçisine en çok para kazandıran ürün pancar, Amerika Birleşik Devletleri'nin, çok uluslu gıda devlerinin baskısına boyun eğen hükümetin kota koyması ile yok edildi. 
Adapazarı Şeker Fabrikası’nın kurulduğu 1953’ten bu yana her yıl pancar kampanyası başlatılan Kaynarca'da pancarın kökü kurutuldu. Yanlış Amerikan şirketlerinin güdümüne girerek yanlış tarım politikalarıyla giderek kampanyalarda teslim edilen ürün miktarı azaldı. 
Kaynarca'da son pancar alımı kampanyası 2012 yılında cılız bir şekilde yapıldı. 2013 Yılında pancar kantarının kapısına kilit vuruldu. Kota koyulması nedeniyle 60 yılın ardından pancar alımı yapılmadı.
 ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan pancar, küspesi ile büyükbaş hayvancılığın maliyetlerini de azaltıyordu. Pancar bereketti evlerde çuval şeker demekti. 
 Çocukluğumda pancar kampanyası demek, kampanya döneminde görev alan gençlere iş ve sigorta demekti. O zamanın genci şimdinin orta yaşlısı emekli olan bir çok arkadaşımın sigorta başlangıcı Şeker Fabrikası'nın kampanyalarında görev almalarıdır. 
Pancar  Kaynarca taşımacılık kooperatifi ve kamyoncu esnafını da ayakta tutuyordu. Entaş ve peşinden pancar üretiminin zayıflaması ile taşımacılık kooperatifi kapısına kilit vurmak zorunda kaldı.
Bir zamanlar aylarca önünde kuyruk olunan pancar kantarında şimdi in cin top oynuyor. Kantar sapağının adı bile kalmadı, unutuldu, üniversite sapağı olarak değişti...
ÖNCE FETÖ'YE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
2011 yılında AKP'nin seçim vaatleri arasında yer alan kota sorunu 'Torba Yasa' ile ortadan kaldırıldı. 
Adapazarı Şeker Fabrikası bir zamanlar el üstünde tutulan, şimdi FETÖ denilen parelel devlet yapılanmasının şirketlerinden Asya Finans'a peşkeş çekildi. 
17 Ağustos Depremi sonrasında  55 bin üyesi bulunan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi 2005 yılında özelleştirme idaresi başkanlığından  Adapazarı Şeker Fabrikasını satın aldı. Ancak yaşanan kota sorunu nedeniyle kredi kullandığı Bank Asya'ya borçlanan  APEK borcuna karşılık 2012 Eylül'ünde Bank Asya'ya devretti.
APEK bir yıl sonra da fabrikayıelinde tutan Bank Asya, 18 Eylül 2013'te fabrikayı Ülker Grubuna ait Yıldız Holding'e 182 Milyon TL karşılığında sattı. 
BORCUN FATURASI ÇİFTÇİYE ÇIKARILDI
Adapazarı Şeker Fabrikasını yöneten  APEK o tarihlerde  Türk Şeker Şirketi tarafından Eskişehir ve yöresinde pancar ektirdiği için 2008 yılında 1 milyon 978 bin lira, 2009 yılında 19 milyon 28 bin lira, 2010 yılında da 49 milyon 336 bin lira olmak üzere yaklaşık 70 milyon lira para cezası verdi.
Adapazarı Şeker Fabrikası'nın satış öncesinde Türk Şeker Kurulu tarafından verilen 70 milyon liralık üç cezanın ilki olan 1 milyon 978 bin liralık para cezasının Danıştay Adapazarı Pancar Kooperatifi üyesi çiftçilerin ödemesi yönünde karar verdi.
Hiçbir suçu olmayan yaklaşık 2 bin Kaynarcalı pancar üreticisi bu borca ortak edildi. 
Bizim için bereketin sembolü pancar ilçemizde tarihe karışırken çok sayıda Kaynarcalının üyesi olduğu Adapazarı Pancar Kooperatifine ait satış mağazası faaliyette.  Kooperatifin adında geçen 'pancar' kalmasa da 'satış' devam ediyor. Alan mutlu, satan mutlu... 
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarın tüm Türkiye'de denetleme yapılacak
Yarın tüm Türkiye'de denetleme yapılacak
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı