Advert
Google Amca'ya göre Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker(!)
Sedat Balta

Google Amca'ya göre Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker(!)

'Google Amca' temel bilgi bilgi kaynağımız(!) Her şeyi ona soruyoruz. Google "Kaynarca Belediyesi" araması yaptırdığınızda karşınıza 25 bin nüfuslu Kaynarca ilçesinin yerine Kırklareli Pınarhisar ilçesinin 2 bin 200 nüfuslu Kaynarca Beldesi'nin belediyesine ait internet sitesi çıkıyor. 
Pazar günü Kaynarca'da 9 terörle mücadelede şehitimiz için ilçeye gelen Anadolu Ajansı muhabiri de Kaynarca Belediye Başkanı'nın adını öğrenmek için Google amcasına sormuş olmalı ki; ulusal ve yerel basınımızın yer alan haberlerin tamamında Başkan'ın adı Zeynur Özel yerine Serdar Türker olarak çıktı.
GOOGLEZEDE OLDULAR
Anadolu Ajansı'nın muhabiri, haberi teyit eden editörler ve ajansa güvenen yerel gazetelerin tamamında aynı yanlış yapılmış. Google amcalarının kurbanı olmuşlar!
"Kaynarca'da şehitlere Kur'anı Kerim okundu" haberinde Kaynarca ilçesinin AKP'li Belediye Başkanı Zeynur Özel yerine Kırklareli Pınarhisar İlçesi Kaynarca Beldesi'nin CHP'li Başkanı Serdar Türker'in adının geçmesi 'tanıtım sıkıntısı'nı haber veriyor. 
Kaynarca Belediyesi'nin internet sitesinin bir süredir devre dışı olması apayrı bir sorun. 
Bu durum Kaynarca Belediyesi'nin ilçenin ve başkanın ciddi bir tanıtım sorunu olduğunu gösteriyor.
Belediye Başkanı kendini tanıtmayı başaramaz ise ilçeyi nasıl tanıtacak. 
Anadolu Ajansı editörlerinin ve yerel basınımızdaki editörlerin Zeynur Özel ismini tanımaması ayrı bir sorun.
ANADOLU AJANSI İLE YOLLARI AYIRDIK
Uzun yıllar Anadolu Ajansı Kaynarca temsilciliği yapmış olmam nedeniyle kendimle ilgli bir bilgiyi okurlarımla paylaşmak istiyorum. 
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden sınıf arkadaşım Halil İbrahim Uyar'ın Anadolu Ajansı Sakarya Bölge Müdürlüğü'ne atanmasından sonra onun teklifi ve hatırı için ajansın Kaynarca Temsilciliği'ni kabul ettim. 
Bu görevi 15 Eylül 2005 tarihinden 2017 yılının son aylarına kadar tam 12 yıl sürdürdüm.  Son yıllarda ajansın AKP'nin arka bahçesi olması, toplumsal sorunlara duyarsız kalması gibi nedenlerle doku uyuşmazlığı yaşadım. 
Özel Güvenlik Kursu'nda iletişim dersi verdiğim bir anda AA Bölge Müdürü Salih Yalçıntaş'ın telefonuyla işime son verildiğini öğrendim. Yalçıntaş, kibarca bugüne kadar verdiğim hizmetten dolayı teşekkür etti ve bundan sonra Kaynarca haberlerine ajansın Kandıra temsilcisinin bakacağını söyledi. 
1 Ocak 2018 tarihinden beridir Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi'nde fikir işçisi kadrosunda haftanın 4 günü köşe yazılarım ve haberlerimle gazetecilik mesleğimi sürdürüyorum. 
Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi 12 sayfa renkli, bol özel haberiyle, bağımsız  çizgisi ile 2 ayda patronundan, habercisine Sakarya basınına yeni bir soluk getirdi. 
Böyle bir gazeteyi Sakarya'ya kazandıran gazete sahibi Mustafa Sarı'yı ve basın emekçilerini kutlarım. Adapazarı gazetesi bana da  mesleki bir dinamizm kazandırdı. 
M.S'DEN ÖNCE M.S'DEN SONRA GAZETECİLİK 
Sakarya yerel gazete okuyucusu M.S'den sonra gazetecilik ile M.Ö'den sonra gazeteciliğin farkına kısa zamanda varacaktır.   Milattan Sonra (M.S) Milattan Önce (M.Ö) gibi kısaltmaları Mustafa Sarı'dan önce, Mustafa Sarı'dan Sonra diye de okuyabilirsiniz. 
Basın demokrasilerde 4'üncü kuvvet. Yerel demokrasinin hayata geçişi, yerel kahramanların sesi olunması, sivil topluma işlerlik kazandırmak, üniversite ve bürokrasinin halkla buluşması, yerel markaların tanıtımı, şehirlerin haklarının savunulması, düşüncelerin ifade edilebilmesi bağımsız gazetecilikle mümkün. 
Çünkü yerel gazeteler yerel iktidarların, güç odaklarının hışmını çekmek gibi tehlikeleri savuşturmak zorundalar. Bağımsız gazeteler buna ancak güçlü karakterli patronlarla karşı koyabilirler. 
GÜNÜN SÖZÜ: "Eskiye geri dönemeyiz, gemileri yaktık; yapılabilecek tek şey, sonuç ne olursa olsun cesur olmaktır!" Nietzsche
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye