Silah ruhsatlı sabıkalı!
Sedat Balta

Silah ruhsatlı sabıkalı!

SİLAH RUHSATLI SABIKALI(!)
Adapazarı'nda İngilizce kursunu basıp ruhsatlı tabancasıyla 8 kişiyi rehin alan işsiz fırıncı ustası olayı tekin bir yerde yaşamadığımız gerçeğinin altını bir kez daha çizdi. Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya'ya göre, saldırgan daha önceden sabıkalıymış, Afrin Operasyonu'nda Amerika'nın tutumundan dolayı hassasmış...
Sabıkalı adamların bellerinde ruhsatlı silahlarıyla gezdiği bir Sakarya'da kendinizi ve ailenizi ne kadar güvende hissedebilirsiniz. Yaralama suçundan sabıkalı bir kişi nasıl tabanca bulundurma ruhsatı alabiliyor. Asıl büyük sorun bu. Yarın bir başka "Hassas" vatandaş, Amerika'nın dilini öğretiyorlar diye okullarda İngilizce dersi alan çocuklarımızı rehin alırsa şaşmam!
SAKARYALIYIM DEMEYE UTANMAK(!)
Sakarya giderek daha çok adi suçlarla anılmaya başlandı. Gün geçmiyor ki, tecavüz, taciz, cinayet, mafya hesaplaşması, dolandırıcılık, hırsızlık, ırsızlık, FETÖ inleri, DEAŞ evleri, uyuşturucu satıcıları, sokakta poliscilik oynayan çete haberleri ile karşılaşmayalım. Aklımızı başımıza almanın zamanı geldi de geçiyor... İngilizce öğretiyor, ingilizce öğreniyorlar diye çocukları rehin almak neyin kafası. Aklımızı mı yitiriyoruz. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu AKOM'u kullanıma sunduk. Türkiye'nin ilk akıllı meydan projesini hayata geçireceğiz diyor. Sakarya'nın 'akıllı' olmasının zamanı geldi de geçiyor. 
BİR MİLYONLUK SAKARYA'DA 55 KİŞİLİK HUZUREVİ!
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin kısa adı YADEM olan Yaşlı Destek ve Koordinasyon Merkezi'nin faaliyetlerini basın bülteninden öğreniyoruz. Bülten yerel gazetelerimizde  virgülüne dokunmadan haber olarak yer aldı. Büyükşehir'in basın bülteninde konuşturulan 'mutlu yaşlılar' nasıl kilo verdiklerini, gezip tozduklarını, çeşitli kurslarda hoşça vakit geçirdiklerini anlatıyorlar. 
Madalyonun arka yüzüne bakacak olursak Sakarya'da çok sayıda yaşlı başını sokacak bir huzurevi arıyor ama bulamıyor. Hendek'te Melek Nişancı Huzurevi dışında yaşlılarımızın başvuracağı bir huzurevi yok ve orada da yer bulunmuyor. Bu huzurevimizin kapasiteside 51 kişi. 
Bir milyonluk Sakarya'da bu rakam çok yetersiz. Artık eskisi gibi geniş aileler yok. Dedeyle nineyle birlikte yaşanan geleneksel ailelerin yerini çekirdek aileler aldı. Kapitalist ekonomik sistem bireysel yaşamı özendiriyor, dahası buna zorluyor. Bu önümüzdeki günlerde huzurevi ihtiyacının artacağını gösteriyor. 
Kaynarca'da 82 yaşında bir Mehmet amca var mesela. Çocuklarıyla geçinemediği için geçici olarak asker arkadaşının yanına sığınmış. Aylardır huzurevi arıyordu, Çorum'da, Samsun'da huzurevi aramak zorunda bırakıldı. Bana derdini yazmam için dil döküyor, "Yaz gazeteci yaz yalnız boyalı tırnakları yazma bizi de yaz" diyordu... En son aldığım habere göre Hendek Huzurevi'nde iki yatak ranzaya dönüştürüldü; Mehmet amcayla kapasite 55 kişiye çıkarıldı. 
ZİRAT ODASI YÖNETİMİ NİYE ALINDI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Adapazarı Ziraat Odası yönetimini niye görevden aldığını kamuoyuna açıklamalı. 
Sakarya'nın en büyük meslek örgütü Adapazarı Ziraat Odası'nın yönetimi hangi gerekçelerle alındı, bunu öğrenmek başta oda üyesi çiftçilerimiz olmak üzere tüm kamuoyunun hakkı. 
Sayın Şemsi Bayraktar demokrasinin şeffaflıkla mümkün olduğunu bilir, gereğini yapmalı. 
İYİ ŞEYLER OLUYOR
Sakarya İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Serdip Dokumacı partisinin 4 Mart'ta yapacağı kongresinde İl Başkanlığına aday olacağını açıkladı. Buradan anlıyoruz ki, İYİ Parti'de genel merkez onayı almadan özgür irade ile aday olunabiliyor. 21. Yüzyılda bunları konuşuyor olmak demokrasimizin kalitesini sorgulatıyor olsa da AKP'deki tek adaylı kongrelerden sonra iyi bir geliyor...
AKP - MHP İTTİFAKI YADA ELMALARLA ARMUTLAR 
AKP - MHP İttifakı yerelde de milletvekili ve belediye seçimlerinde hesapların yapılmasına neden oluyor. Sakarya'da son genel seçimlerin sonucuna göre AKP'nin 398 bin, MHP'nin 67 bin oyu bulunuyor. AKP 5 MHP 1 milletvekili çıkardı. Ancak 2 partinin ittifakı bir sinerjiye mi yoksa kayba mı neden olacak burası ayrı bir konu. Çünkü siyasetin matematiğinde 2 artı 2 herzaman 4 etmez. Elmalarla armutlar toplanmaz. 
GÜNÜN SÖZÜ: İnsanlar seni çözemedikleri zaman önyargılarını kullanırlar. Dostoyevski.
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak