Advert
Belediyeler esnafını vahşi kapitalizme karşı korumalıdır
Sedat Balta

Belediyeler esnafını vahşi kapitalizme karşı korumalıdır

İlçelerde açılan 'Sosyete Pazarları' esnafın korkulu rüyası. Her geçen gün cebindeki paranın alım gücü azalan vatandaşlarımız daha az harcar oldu. Büyük marketlerin küçük esnafın müşterisini çalması, zincir marketlere karşı belediyelerin esnafını korumaması gibi nedenlerle  işleri zorlaşan esnaflar ve pazarcılar geçtiğimiz hafta kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda sosyete pazarlarının yasal olmadığını savunmuşlardı. 
DONKİŞOT YELDEĞİRMENİNE KARŞI
Ancak tüm belediyeler için aynı şeyleri söylemek yanlış olur. Geyve Belediye Meclisi, ilçede yeni açılacak zincir marketlere birden fazla şube açtırılmaması ve ruhsat verilmemesi konusundaki kararı olumlu bir örnek.
Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ve meclisin takdirle karşılanan, örnek olarak gösterilen bu kararına benzer ilk açıklamayı bundan yaklaşık 3 ay önce Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel de yapmıştı. 
Özel, ilçede artık zincir marketlere izin vermeyeceklerini kamuoyuna açıklamıştı. 
Belediyeler vahşi kapitalizme karşı. Geç de olsa atı alan Üsküdar'ı çoktan tuttuysa da; esnaf çoktan geberdiyse de... Çünkü 5 bin merkezli Kaynarca'da bile zincir marketler artık doyuma ulaştı. 
Tehlikeli bir kavşakta yer aldığı için tartışılan A - 101'in ikinci şubesinin açılış kurdelesini de bildiğim kadarıyla hayır dualarla yine başkan Zeynur Özel kesmişti. 
Yine de ne güzel kararlar ve temenniler(!)
Yeldeğirmenlerine karşı savaşan Don Kişot ve Şanço Panço canlandı gözümde birden...
ESNAF ODASI İLE BELEDİYE BAŞKANI ARASINDA BUZLAR ERİYOR
Kaynarca'da sosyete pazarı kurulma sürecinde Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Yazgan,  Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Sakarya Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe ve Cuma esnafı Belediye'nin önünde eylem yapmışlar, tepkilerini dile getirmişlerdi. 
Buna rağmen Başkan Zeynur Özel halk istiyor diyerek Sosyete Pazarı'nı cuma pazarının olduğu yer yerine başka bir yerde kurdurdu. Sosyete Pazarı işlemedi kapandı. Gerginlik bitti. 
Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kongresi'ne davet edilen Zeynur Özel ile Oda yönetimi arasında buzlar eridi. Önceki gün Esnaf Odası Başkanı Kadir Yazgan ve sanayi esnafları kahvaltıda bir araya gelerek ilişkilerini normalleştirdiler. 
ŞOFÖR ESNAFI: 3'TE 1'İNİ ALIYORUZ
Büyükşehir Belediyesi halk otobüsü şoförlerine ödediği ücretsiz seyahat paralarını. Her seferinde düzenli şekilde kamuoyuyla paylaşıyor. Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, 2017 yılında özel halk otobüsü esnafına 5 milyon 220 bin TL ödendiğini açıkladı. Otobüs başına 750 TL.  Ancak şoförler bu paranın bedava taşıdıkları yolcuların 3'te birini karşıladığını söylüyor. 
REKTÖRÜN DEPREM DEĞERLENDİRMESİ
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, bilim insanlarının depremle ilgili açıklamalarıyla halkı korkuttuklarını belirterek eleştirmişti. Korkutarak iş yaptırmanın sıradanlaştığı, şaşmaz kural olduğu ülkemizi bilmezmiş gibi(!)
Allah'ı bile cehennem korkusuyla sevdirmeye(!) çalışan bir millet değilmiyiz hocam...
Çocuklarımızı polis, iğneci, köpek ve birçok şeyle korkutarak bilinçaltımızı nakış gibi işliyoruz. 
Korku kültürünün içine doğmuş yetişmiş yer bilimcilerimiz deprem gerçeğinin başka türlü anlatılabileceğini biliyor olabilirler mi?
Elmas açıklamasından bir bölüm şöyle : "Yaptıkları açıklamalarla halka korku veriyorlar. Depreme karşı yapılması gerekenler konusunda destekleyici açıklamalar yapılması gerekiyor. Panik havası yaratılmamısı lazım. Çözümün üzerine gitmek yerine korku yaratıyorlar."
Depreme karşı önlem alma makamlarının başında olan hükümet, ilgili bakanlıklar ve yerel yönetimler depreme karşı yapılması gerekenler üzerinde bilim insanlarını ciddiye alıyor olsalardı; belki de korkutmaya gerek kalmazdı...
SEÇİLMİŞ OLMAK YETMİYOR
Ama seçimle iş başına gelmeyi abartılı bir şekilde kutsallaştıranlarda nerde o anlayış. Herşeyi ben bilirim havasındalar. 
"Taç giyen baş akıllanır" deyişi bu topraklardan çıkma değil mi?  Her zaman kalabalığın düşüncesi doğrudur diyebilirmiyiz.
17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 16 yıl geçtiği halde Sakarya Üniversitesi Rektörünün, üniversiteye gelen öğrencilerin depreme uygun olmayan yurtlarda kaldıklarını belirtmesi yerel yöneticilerimizin aciziyetinin dışında ne anlama gelir. 
Kentsel dönüşüm projeleriyle işin özüne inildiği iddiasında bulunan Rektör Elmas keşke uzun basın açıklamasının içine yerel yönetimler için bilimsel bir eleştirisini sıkıştırabilseydi.
Korku kültürü her yerimizi sarınca mümkün olamıyor. Herkes susuyor. 
Üniversiteler, yer bilimciler, gazeteciler üç maymunu oynuyor. 
Bu ülke risk yönetimi diye bir şey olduğunu ne zaman öğrenecek. Bilgiyle ve özgür akılla ne zaman risk analizi yapıp önlemlerini alacak. 
Ne zaman bilim insanlarımızın deprem konusundaki sözleri, çoğunluğun oyunu alabilmek dışında bir meziyeti olmayanların sözlerinden üstün sayılacak. Ne zaman?
Bu arada deprem her geçen gün yaklaşıyor.
 İMAR YÖNETMELİĞİ DELİK DEŞİK
Ve Büyük şehrin Belediye Başkanı depremden tam tamına 17 yıl sonra açtığı Afet Koordinasyon Merkezi'ni ballandırararak müjdeliyor...
Bu arada depreme karşı önlem olarak alınan Sakarya'nın tamamında 3 kat kuralı ilçelerde çoktan çiğnenmeye başlandı bile...
"Ders Aldık", "İmarda Af Yok", "Gereken Dersi Aldık", "İmar Önceliğimiz" bunlar Sakarya    basınının Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun 17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma Programı'nda yaptığı konuşmadan çıkardıkları manşetler...
Sakarya'nın tamamında yeni imar planları ve uygulamaları gerçekleştirdik diyen Toçoğlu haklı. Peki buna uygulanıyor mu? Asıl sorun burada. 
GÜNÜN SÖZÜ: Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir -Albert Einstein 
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
guest     2018-02-27 yil hesaplamalirinda hatalar var ama gerikalan herseyi anlatiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye