Doktorsuz ilçe hastaneleri
Sedat Balta

Doktorsuz ilçe hastaneleri

DOKTORSUZ İLÇE HASTANELERİ
Sakarya'nın ilçelerinde 3 yıldızlı otel konforunda hastanelerimiz var ama içinde doktor yok(!) Sözüm ona merkezdeki merkezdeki hastanelerin yükünü hafifletecek. Vatandaşa yerinde sağlık hizmeti sunulacaktı. 
İlçe hastanelerinde röntgen cihazları, ameliyathaneler, hatta bir kısmına yoğun bakım ünitesi dahi kuruldu ancak işe yaramıyor çoğunda ya uzman personel yok yada bozuk. 
Dahiliye uzmanı dışında uzman doktora rastlanabilen hastane sayılı. 
Pamukova İlçe Hastanesi'nde Düşme sonucu hastanın 3 defa röntgenini çektiler.. Çıkan film cihaz bozuk olduğundan görülemeyince doktor Geyve veya Toyotayı adres gösterdi(!)
Kaynarca'da da dahiliye uzmanı dışında uzman doktor yok. Genel cerrahi, kadın hastalıkları, çocuk sağlığı gibi vatandaşın talep ettiği doktorlar bir türlü atanmıyor. 
Kaynarca'da hastane onarıldı; onarıldı fazla neredeyse ikinciye inşa edildi. Büyük paralar harcandı, ama işçilik ve malzemeden çalınınca hastane aylarca teslim alınamadı. Direnildi ama yine eksikleriyle taşınılmak zorunda kalındı. Milletin parası gitti ama müteahhit dışında kazanan olmadı.
Geyve İlçe Hastanesi'nde son sistem ameliyathaneleri, yoğun bakım üniteleri bulunan 3 yıldızlı otel konforunda hastane yapıldı ancak içinde doktor olmayınca neye yarar...
Vatandaş derdine derman aramak için yine Adapazarı'nın yolunu tutuyor. 
Dahiliye uzmanı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, genel cerrahi uzmanı doktor açığı var. Var olan uzman doktorlar yoğunluktan dolayı hastalarına yeteri kadar zaman ayıramıyorlar.
Vatandaşlar ısrarla doktor istiyorlar ama seslerini duyan yok. 
ilçe hastaneleri ilçe siyasetçilerinin gündemine gelmedikçe adı hastane ilçe Devlet Hastanelerinin sorunu çözümlenecek gibi görünmüyor.
Ey siyasetçiler şu rahat koltuklarınızdan kalkında vatandaşın sağlık sorununu dile getirin.
HASTANELERİ ŞİRKETLERE TESLİM ETMEK
Paranız yoksa canınız yanarmış!
Yukarıdaki sözler bir doktora ait. Hükümeti öven konuşmasında Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde İngiltere, Fransa ve Amerika'dan dahi iyi olduğunu iddia eden (!) Doç. Dr. Mahmut Akbolat, "Bunun zorunlu sağlık sigortası sayesinde gerçekleştiğini söylemiş" evlere şenlik bir konuşma.  "Paranız yoksa biraz canınız yanabilir" başlıklı konferansta konuşalanlar gitgide sosyal devlet anlayışından ne kadar uzaklaştığımızı.... Dahası sağlığın özel sektörün insafına nasıl terk edildiğini ibretle izliyoruz. 
"Paranız yoksa canınız biraz yanabilir" gibi ironik konferanslarla sözde bilim insanlarınca devletin elini sağlıktan çekeceği günlere hazırlanıyoruz. Paranız batsın(!) 
Devlet hastanelerini şirketlere terk etmek kuzuyu kurda teslim etmekten beter...
SAĞLIKTA KATKI PAYI YÜZDE 60 ARTTI
Hastaneye gidenlerin muayene ücreti yüzde 60'ı bulan oranda artırıldı. 
Halkımızın bir bölümü farkında değil ama yılbaşından bu yana hastanelerde muayene katkı payı olarak 6 lira, eğitim araştırma hastanelerinde muayeneye 7 lira, üniversite hastanelerinde 8 lira, özel hastaneye giderseniz 15 lira ödüyorsunuz. 
Vatandaş bu paraları hastane veznelerine yatırmadıkları için bedava muayene olduklarını düşünselerse de eczanede ilaç alırken fiyata yansıtılıyor. 
Bu duruma eczacılar da tepki gösteriyor. Vatandaşın tepkisini çeken eczacılar biz tahsildarmıyız diye soruyorlar. 
Emekli kişilerden ilaç katılım payı %10 oranında kesiliyor. Yani diyelim ki aldığınız bir ilacın bedeli 50 TL olsun. Bunun 5 TL sini siz 45 TL sini devlet ödüyor.
Çalışanın ilaç katılım payı oranı %20’.  100 TL lik bir ilaç alan çalışan kişiden 20 TL oranında ilaç katılım payı alınır. Bunun 80 TL sini devlet ödüyor.
Eğer işsizseniz veya kayıt dışı çalıştırılmak zorunda bırakılıyorsanız aile hekimlerine ücretsiz muayene olabilirsiniz ancak ilaçlarınızın fiyatının tamamını cepten ödemek zorundasınız. 
GÜNÜN SÖZÜ: Bir memIeket baIkının sağIığı, hakikaten bir devIetin dayandığı bütün mutIuIuk ve gücün temeIidir. George Sand

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı