Advert
Kaynarca Makineciler OSB iptal(!)
Sedat Balta

Kaynarca Makineciler OSB iptal(!)

KAYNARCA MAKİNECİLER OSB İPTAL!
Kaynarca'da yeri yanlış seçilen, ÇED (Çevre Etkisel Değerlendirme) sürecinde baştan savma düzenlenen raporla kurulmak istenen Doğu Marmara Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi iptal edildi. Köylülerin 4 yıllık haklı hukuk mücadelesi sonunda yanlış hesap Bağdat'tan döndü. 
Kaynarca'da toprak kazandı, rant kaybetti; bilim kazandı, talan kaybetti; akıl kazandı, karanlık kaybetti...
İnanıyorduk, kararlıydık, haklıydık. Kararlılılığımızı çevreci dostlarımız ve köylülerimizle mücadelemizin simgesi haline gelen "Lahana" pazarında kamuoyuyla paylaşmıştık. 
BİLİM VE HUKUK KAZANDI
Bilim insanlarından oluşan bilirkişi heyetinin 27 Aralık 2017 tarihinde sunduğu raporla topraklarımızın birinci sınıf olduğu, insanlarımızın birinci sınıf olduğu, doğamızın, derelerimizin, Acarlar Longozumuzun birinci sınıf olduğu bir kez daha belgelenmesini basın açıklamasıyla duyurmuştuk. 
Sakarya 2. İdare Mahkemesi 2018 /111 sayılı kararında ÇED (Çevre Etkisel Değerlendirme) sürecinde, "Tarım ve hayvancılık bakımından yeterli inceleme yapılmadığı. OSB'nin kurulmasıyla tarımsal arazi miktarında azalmayla beraber üretim miktarında da azalmaların olacağı ve yöre insanının bundan olumsuz etkileneceği. Mevcut tecrübeler dikkate alındığında tam bir korumanın sağlanmasının çok zor olduğu ve dolayısıyla çevre arazinin de belirli ölçekte olumsuz yönde etkileneceği. Bilirkişi raporunda belirtilenlerin hükme esas alınabilecek nitelik ve yeterlikte olduğu görülmektedir" denildi. 
Hukuk ve bilim gözlerini paranın körleştirdiklerine gereken yanıtı verdi. 
BU TOPRAKLAR BUNU HAKETMİYORDU
Mahkeme heyeti hem de oy birliği ile İkisi profesör, üçü doçent beş akademik uzmanın İki ana, iki ek bilirkişi raporunu haklı bularak net bir ifadeyle,  "Bölgedeki orman, bitki örtüsü ve orman ekosisteminin bozulması, akarsular ile Acarlar Longozu'nun ve tarım arazilerinin azalması, kirlenmesi riski sebebiyle insan ve çevre sağlığı açısından olumsuz sonuçları olabileceği görülmektedir" diyerek noktayı koydu. 
Kaynarca makineciler OSB kurulmak istenilen bölgenin yer seçiminin, jeoloji mühendisliği,  orman mühendisliği, çevre mühendisliği, şehir ve bölge plancılığı, ziraat mühendisliği bakımından özetle bilimsel değerlendirmede yanlış olduğu, oy birliğiyle 4’üncü kez belgelenmişti. Bilimin belgelediğini hukuk onaylamış oldu. 
Kaynarca’nın bereketli tarım toprakları, doğası, yurtsever insanları böyle bir trajik sonu hak etmiyordu. 
Kaynarca Makineciler OSB'yle ilgili köylülerin açtığı mahkeme süreci devam eden yer seçimi iptali talep edilen, 'Yer Seçimi Yanlış' davasının da kazanılacağını düşünüyorum. 
Kaynarca çiftçisi sanayiye karşı değil; sanayi için seçilen yerlerin seçiminin doğru yapılmasını istiyor. Ata mirası, torun emaneti topraklarında üretmek istiyor. 
Bölgeye çok yakın, hiç ekilmeyen yerler dururken verimli tarım arazilerine fabrika yapmak akla uygun mu?
YEDİ KOCALI HÜRMÜZ GİBİSİNİZ
Yerli otomobil Sakarya'da üretilecek teranesidir gidiyor. Hiç inandırıcı bulmadığım bir söylemle içi boş iddialar. Milli otomobil zaten gündem değiştirme amaçlı ortaya atılan bir sakız. Sakarya'da bu sakızı çiğniyor. 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Manisalı işadamlarına yaptığı konuşmada, "Yerli otomobili üretmek Manisa'ya yakışır" demiş. Aynı sözleri Sakarya'da, "Yerli otomobil Sakarya'ya yakışır" demişti. Bu kadar da kalsa iyi. Çorum da başka yerlerde yetkili, etkili kişiler benzer mavi boncukları dağıttılar. 
Eşeğin önüne sopayla eşek asıp eşeği koşturmak gibi birşey! Vatandaşı enayi yerine koyuyarlar. 
SATSO bir kaç yıl önce o zamanki adıyla Elmas Otel'de 2 otomobil çalıştayı gerçekleştirmişti. SATSO Başkanı  Mahmut Kösemusul, Sakarya ABD'nin Detroit'i gibi olacak diyordu. 
Bahtısızlığa bakarmısınız bu sözlerin üzerine Detroit şehri iflasını ilan etti. 
Otomobil sektörünün merkezi Detroit şehrinde, 18,5 milyar dolarlık borçla ülke tarihinin en büyük iflası yaşandı. Bir buçuk milyon nüfuslu şehirin yarısı başka eyaletlere göç etti.  Bahtsız bedevi fıkrası gibi durum.
İŞADAMI DEĞİL POLİTİKACI AĞZI
Dört fabrika kuracağım, binlerce kişi iş bulacak söylemiyle sopanın ucunda havuç uzatanlardan biri de BMC'nin patronu Ethem Sancak. 
Ethem Sancak, Sakarya'ya yerli otomobilden 20 kat daha fazlasını kazandıracağım diyerek dalga geçiyor. Bir işadamından çok eski görevi AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürür gibi bir hali var. 
Gündemin değişmesini, halkın umutlarını kabartmayı görev edinmiş. 
Bir döneme damgasını vuran Turgut Özal'lı ANAP Sakarya'yı serbest bölge ile uçuracaktı. 
Kösemusul, Detroit olacağız derken onlar Sakarya'yı Honghong serbest bölgesine rakip ilan etmişlerdi...
Ne ANAP kaldı ortada; ne de serbest bölge. Koca bir balondu söndü gitti.
Çivi çakılmadan ilan edilen OSB'lerde öyle. İlçe kamuoyunun ağzına bir parmak bal çalmaktan öte bir şey değil.
OSB'nin ikincisi tam dolmadan OSB kurmak bazılarının haybeden aldığı arpalıklara dönüştü. 
Örnek mi Kaynarca Mobilyacılar Organize Sanayi Bölgesi. AKP'nin 26 yılı geçti. 
Mobilyanın başkenti olacağız, ikinci bir İnegöl oluyoruz, binlerce işsiz iş bulacak diye diye oyları aldılar.
Gidilen yol bir arpa boyu. Atölye azmanı bir fabrikacık dışında bomboş. 
Türkiye Zirai Donatım Kurumu, TÜVASAŞ, Şeker Fabrikası gibi Sakarya'yı Sakarya yapan kurumların kapatılması, etkisizleşmesi de çabası...
GÜNÜN SÖZÜ: "Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup, bunu 'aşk' sanıyorsunuz" —William Shakespeare

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye