Advert
İstanbul canavarı Kaynarca'yı yutuyor
Sedat Balta

İstanbul canavarı Kaynarca'yı yutuyor

İSTANBUL CANAVARI SAKARYA’YI YUTUYOR
İstanbul koca bir canavar gibi çevresini yutmaya devam ediyor. Kendisini bitirdi, yaşanmaz hale getirdi şimdi çevre şehirleri, kasabaları, köyleri tehdit ediyor. İştahı tükenmeyen doymak bilmez bu canavar su kaynaklarını emerek ekolojik dengeyi altüst ediyor.
185 Kilometre uzaklıktaki Melen’den devasa 3 boru hattıyla yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su İstanbul’a taşınıyor.
Kilometrekareye düşen 3 bin insanla yaşanmaz hale gelen kentin trafiğini metrolar, deniz ulaşımı da rahatlatamıyor. İstanbul’da yaşamak zorunda kalan insanlar ortalama 4 saatini trafiğe feda ediyor.
Belediye Başkanlığını yaptığı İstanbul için, “İstanbul’a ihanet ettik” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın bu en güzel kentinin doğasını, tarihi dokusunun bozulduğunu ilk elden itiraf etmişti.
15 Milyon nüfusu ile çoğu ülkeden kalabalık İstanbul’a Melen Suyu da yetmiyor. İstanbul’un su ihtiyacını karşılayabilmek uygun olup olmadığına bakılmaksızın Kocaeli ve Sakarya’da göletler inşa edilmek zorunda.
Tarım yapılması, üzerinde tarihi köylerin bulunması hiç umurlarında değil. Canavarı beslemek için hukukta, doğa da, insanlıkta çiğnenip geçiliyor.
Kaynarca ve Kandıra köylerinde yapılmak istenen 18 köyü haritadan silecek Yırtmaçdere Barajı da bunlardan biri.
ÇED SÜRECİNDE HUKUKSUZLUK
Artık yalnız çevrecilerce değil başına musibet gelmiş her vatandaşın bildiği gibi ÇED sürecinde, eğer ÇED halkı bilgilendirme toplantısı yapılamaz ise yasal süreç durur. Tehdidi ortadan kaldırmanın tek yolu budur.
Köyleri, toprakları tehdit altındaki Kaynarcalılar da ÇED toplantısının yapılmasını engelleyerek bu yolu denediler.
Çevrecilerin de desteği ile toplantının yapılmasına itiraz edildi ve toplantı yapılamadı tutanağı tutuldu.
Buna rağmen hukuksuzlukta sınır tanınmadı.
ÇED Raporu, bilgilendirme toplantısı yapılamamasına karşın yeterli görülüp, nihai kabulü yapıldı.
Komisyonun yasaları çiğneyerek sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüşleri ve önerileri alınmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 10 gün görüşe açıldı.
Bundan sonra köylülerin vereceği karara göre hukuksal mücadeleye girişilecek ya da kaderlerine boyun eğecekler.
İstanbul denen canavarı doyurmak için feda edilmeyi sindiremeyen köylüler ise uzun bir mücadeleye girişecekler.
Kaynarca’yı güneyinden kuzeyine kat ederek bereketlendiren Kemer Deresi üzerindeki toprakları işleyen Yeniçam, Şeyhtımarı, Gölce, Kaynarca merkezi, Güven, Karamanlar, Kayacık, Büyükyanık köylüleri de bu durumdan olumsuz etkilenecek.
Sulama imkanı azalacak, verim düşecek.
Bu derenin beslediği dünyanın sayılı sulak alanlarından birisi olan birinci derece doğal sit alanı Acarlar Longozu da yavaş yavaş ölmeye başlayacak…
İstanbul’un çevresinde yaşayan il ve ilçelerin yerel siyasetçileri, kanaat önderleri, aydın insanları, gazetecileri inisiyatifi ele almaz, canavarın kendilerini yutmaması için direniş göstermezlerse iş işten geçmiş olacak.
YAŞLILAR SAKARYA’DA HUZUR BULAMIYOR
18 – 24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Hendek Huzurevi’nde yaşlıları ziyaret etmiş.
“Bir gün hepimiz yaşlanacağız, Sizlerin artık bakım ve ilgiye ihtiyacınız vardır, bizlerin de sizlere hizmet etmesi boynumuzun borcudur” diyen Vali bir gerçeğin altını çizmiş.
Ancak bu 1 milyonluk nüfusa sahip Sakarya’da tek huzurevi bulunduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Sakarya’da huzurevine ihtiyaç duyan yaşlılar başka illere gitmekten başka çare bulamıyorlar. Çünkü doğdukları, bir ömür geçirdikleri memleketlerinde başlarını sokacak bir huzurevi bulamıyorlar.
Bir ay önce Adapazarı Akşam Haberleri olarak bu gerçeği; Sakarya’da yaşlılar huzur bulamıyorlar başlığı ile manşetten haber yapmıştık.
Ancak ne Valilikten ne de başka kurumdan konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.
Yaşlılar Haftasında yaşlıları ziyaret etmek, pasta kesmek güzel de 1 milyonluk şehirde 52 kişinin barınabildiği huzurevi sorunu çözmüyor.
Sosyal devlet olabilmenin şartlarından birisi de yaşlılarına sahip çıkmaktır.
Eğer sosyal devlet olma iradesi varsa…
GÜNÜN SÖZÜ: Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir, çıktıkça yorgunluğunuz artar nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler. İ. Berkman

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye