Advert
Toçoğlu 3286 gününü 10 dakikada anlattı
Sedat Balta

Toçoğlu 3286 gününü 10 dakikada anlattı

TOÇOĞLU 3 BİN 286 GÜNÜNÜ 10 DAKİKADA...
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, oda başkanlarından sonra önceki akşam da basın mensupları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamların katıldığı yemekli toplantıda 9 yılını anlattı. 
2009'dan günümüze, 3 bin 286 gününü önce bir kısa filmle sonra da 10 dakikayı aşan konuşmasında konuklarıyla paylaşan Toçoğlu, "Yatay büyüme ve mimari estetik" bakımlarından kendini başarılı bulduğunu vurguladı. 
Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçirdiği 9 yılını daha önce hazırlanan metni camdan okuyarak yapmayı tercih eden Zeki Toçoğlu aslında şekil olarak başarılı bir sunum gerçekleştirdi. 
TARIM ALANLARINDA YATAY KÜÇÜLME
Tanıtım filminde buğday filmden sahneler ekrana geldi. Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye ne kadar duyarlı olduklarının mesajı verilmek istenmiş. 
Peki gerçekler bununla örtüşüyor mu?
Büyükşehir Belediyesi'nin sanayileşmek için yaptığı yer seçimleri hukuktan dönüyor. 
En son Söğütlü OSB kurulmak istenen verimli toprakların sahipleri itiraz edince SATSO dahi geri adım atmadı mı?
Kaynarca'da yılda 2 ürün alınabilinen verimli topraklar hakkında bilim insanlarından oluşan bilirkişi heyeti olumsuz görüş bildirmedi mi?
Mahkeme Makineciler OSB'nin verimli topraklara kurulmasının yanlış olduğunu, insan sağlığına zararlı olduğunu, Acarlar Longozu'nu ve hayvanların yaşamını tehdit edeceği gerekçesiyle ÇED raporunu iptal etmedi mi?
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun yatay büyümeyle övündüğü otelin çevresindeki emsalsiz verimli topraklara her gün inşaat ruhsatı verilmiyor mu?
Şehirdeki yatay büyüme tarım topraklarını yatay küçültmüyor mu?
Mahalle denilen köylerin çoğunda kanalizasyon yokken yeni inşaatlar için b.. çukurları kazılırken, belediye kaynaklarının HES'ler için ayrılması çelişki değil mi?
Bu gibi soruları sorabileceğimiz bir basın toplantısı niteliğinde olmadığı için dinlemekle yetindik. 
İletişim ve halkla ilişkiler bakımlarından sorunlu bir toplantı olsa da yemekte gelen iyi marine edilmiş biftek enfesti...
CHP ATILIM PEŞİNDE
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı'ndan bütün üyelerine çağrıda bulunularak, çalışma komisyonlarında görev alabilecekleri bildirildi. 
Bunun için 31 Mart Cumartesi günü saat 12.00'da CHP il binasında bir toplantı düzenlendi. 
Çalışma komisyonları parti üyelerini etkinleştirmenin en önemli yollarından biri. Daha önce Sakarya'da denense de ısrarlı ve başarılı bir örneği yok. 
İstanbul CHP İl Başkanlığı iki yıl önce 40 ayrı çalışma komisyonu kurmuştu. 
Sakarya CHP örgütünde deneyimli çok sayıda parti üyesi bulunuyor. Türkiye'nin en eğitimli üyelerine sahip CHP bu projeyi hakkını vererek hayata geçirebilirse bundan mutlaka kazançlı çıkacaktır. 
İstanbul örgütünün kurduğu komisyonlardan biri de, "Anadolu Hemşeri Yapılanma Komisyonu"ydu. Hemşehri derneklerinin etkin olduğu, Anadolu, Kafkasya ve Balkanlardan göç alan Sakarya için de böyle bir komisyon düşünülebilir. 
Sakarya örgüt üyeleri il başkanlığının komisyonlarda görev alın çağrısına kaç kişiyle yanıt verecek bunu Cumartesi günü göreceğiz. 
Yol gösterici olması bakımından İstanbul'da kurulan diğer komisyonların isimlerini yazmak istiyorum: Ar-Ge Komisyonu, Barış ve Toplumsal Olaylar Komisyonu, Basın ve Gazetecilik Komisyonu, Bilim ve Teknoloji Komisyonu, Çevre ve Doğa Komisyonu, Çocuk Hakları Komisyonu, Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu, Eğitim ve Eğitim Kurumları Komisyonu, Emekliler Komisyonu, Enerji Komisyonu,Engelsiz Hayat Komisyonu, Esnaf Komisyonu,Finans ve Ekonomi Komisyonu, Gençlik ve Barınma Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu, Hukuk Komisyonu, İnanç Grupları Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu, Kadın Hakları Komisyonu, Kent ve Şehircilik Komisyonu, Kentsel ve Yeniden Dönüşüm Komisyonu, Kültür Sanat Komisyonu, Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu, Memur ve Memur Hakları Komisyonu, Meslek Odaları ve STK Komisyonu, Muhtarlar Komisyonu, Mülteci Komisyonu, Sağlık Komisyonu, Sanayi ve Üretim Komisyonu, Sendikalar Komisyonu, Sosyal Politikalar ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu, Spor Komisyonu, Tarım Komisyonu, Tarih Komisyonuş Terör ve Toplumsal Olaylar Komisyonu, Turizm Komisyonu, Tüketici Hakları Komisyonu, Ulaşım ve Trafik Komisyonu, Yerel Yönetimler Komisyonu...
Bunlardan uyarlanabilenler ve Sakarya'nın özel koşullarına uyan komisyonlar kurulur, gereği gibi çalışırlarsa örgütün gücünün ne kadar önemli olduğu görülecektir. 
Öte yandan Zeki Toçoğlu'nun 3 bin 286 gün, 3 milyar yatırım başlığı ile yayımladığı broşürde ilçe isimlerini vererek yer alan yatırımlar Cumhuriyet Halk Partili ilçe yönetim kurullarının, CHP il yönetim kurulunun gündemine gelip bir açıklama yapılabilir. 
GÜNÜN SÖZÜ: Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen sonuç, cahiller tarafından yönetilmeye razı olmaktır. Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, çerideki cephenin suskunluğudur. - Mustafa Kemal Atatürk

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye