SATSO'da uzlaşmacı olan kazanır
Sedat Balta

SATSO'da uzlaşmacı olan kazanır

SATSO'DA UZLAŞMACI OLAN KAZANIR
Kapitalist ekonomik sistemin patronu işadamları olunca; SATSO seçimleri gündemimizin birinci maddesi oluyor. Sakarya Sanayici ve Ticaret Odası ve Sakarya Ticaret Borsası'nda komite seçimleri uzlaşmacı olanın kazanacağı bir tablo ortaya çıkardı. 
Akgün Altuğ 'dengeli' liste yaparsa kazanacak gibi görünüyor. Sermayenin temsilcisi SATSO'de başarılı bir takım çıkması Sakarya için önem taşıyor. 
Meclisi oluşturan 87 üye SATSO başkanını, meclis başkanını seçecek. 
Siyasetin, cemaatlerin karıştığı oda seçimlerine meğer iktidara yakın Milli Birlik ve Düşünce Derneği'de (MBD) kayıtsız kalmamış. MBD Genel Başkanı Erdem Ercan ve Genel Başkan Yardımcısı Alican Sak meclise girmiş. 
Eski meclisin etkin isimleri Melih Kaykayoğlu, Günay Güneş, Orhan Yılgenci, Melih Uyar seçimi kaybetti. 
AKGÜN ALTUĞ & TALİP KURİS UZLAŞMASI
Akgün Altuğ seçimi rahat kazanırken Mahmut Kösemusul bir komitede kaybederken diğerinden girebildi. Talip Kuriş'in de başkan adaylığı için adı geçiyor ancak kendisinin Meclis Başkanlığına aday olacağı yönünde açıklaması var. 
Akgün Altuğ önemli bir hamle yaparak Talip Kuris'i Meclis Başkanı olarak destekleyeceğini açıkladı. Böylece ilk uzlaşma Akgün ile Kuriş arasında sağlandı gibi...
Ekonominin patronlarının örgütünde iyi bir takım ortaya çıkması Sakarya'nın yararına olacaktır. İyi bir takım da herkesçe benimsenen bir lider; vizyonu, gelecek hedeflerini ve misyonu paylaşan takım üyeleri; yüksek düzeyde iletişim ve biz duygusuyla hareket eden yönetimle mümkün. 
Seçimi kazanmak yetmez, sonrasında bu uyum daha önemli.
BORSA VE AKYAZI'DA BEKLENEN SONUÇLAR
Ticaret Borsası'nda Başkan Cevdet Mete seçimi kaybederken Recep Pulat ve eski başkanlardan Fikri Koç'un şirketi de yeniden meclise girdi. 
Borsa'da Adem Sarı ve Recep Pulat'ın yarışacağı öngörülüyor. 
Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası'nda gelenek değişmemiş. 16 yıllık Başkan Şinasi Bayraktar ve Akyazı Ticaret Borsası'nda kardeşi Şener Bayraktar yeniden seçilecekler gibi görünüyor. 
KAPİTALİZM GÖLGESİNİ SATAMADIĞI AĞACI KESER
Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser diye bir söz var. Yeni dönemde seçilecek başkan ve yönetimin böyle yapmamasında yarar var. Biliyorsunuz SATSO'nun Kaynarca'da sanayi için seçtiği yer seçimindeki yanlışlık hukuktan döndü. Köylüler topraklarına sahip çıktı. SATSO ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne karşı verdikleri mücadeleyi kazandı. O mücadelenin basın sözcüsü olarak patronlara önerim çevre, doğa, toprak konusunda duyarlı davranmalarıdır. Bu vatan hepimizin sömürgeci çok uluslu şirketler gibi davranmayın. Hem son dönemin trendi milli olmak; o halde sizlere bir yursever gibi davranmak yakışır.  
Biz köylüler ve yurtsever çevreciler Pazar günü Kaynarca'da Makineciler OSB kurulmak istenen verimli topraklarının "Yürütülmesine" izin vermeyen hukuk kararlarını bir piknikle kutlayacağız. Pikniğe SATSO'nun yeni yöneticileri  olarak sizler de davetlimizsiniz. 
SON SÖZ: ""Dünya herkesin ihtiyacını karşılayacak kadar zengindir, hırsını karşılayacak kadar değil."

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak