Advert
Sakarya'da Lale Devri(!)
Sedat Balta

Sakarya'da Lale Devri(!)

SAKARYA'DA LALE DEVRİ (!)
Sakarya Büyükşehir Belediyesi laleler için kaç lira ödedi?
Atatürk Bulvarı'nda ve şehrin belli yerlerindeki laleleri görünce insanın içi açılıyor. Her yıl olduğu gibi 26 gün sonra solacak laleler için onbinlerce lira harcanıyor. 
Lale devri Osmanlı Devleti'nin lüks, savurgan ve şatafatlı dönemini hatırlatıyor. Halk sefalet ve fakirlik içindeyken; temel ihtiyaçlarını karşılayamazken lale soğanlarına yüksek paralar ödenmesi sonucunda halk ayaklanmıştı. 
Patrona Halil adındaki bir hamamcının başını çektiği isyancılar dönemin Başbakanı sayılan Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın kellesini almıştı. 
Zevk-ü sefanın simgesi laleler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi 10 buçuk milyon lira harcamış; bu para 26 günlük ömrü olan lalelere harcanmış. 
Lalelere harcanan para 25 bin nüfuslu Kaynarca Belediyesi'nin yıllık bütçesine denk(!)
Sakarya Büyükşehir Belediyesi laleler ve bir aylık ömrü olan çiçekler için kaç lira harcıyor bunu açıklarlar ise öğreneceğiz. 
Ama bildiğimiz Kaynarca'nın 41 köyünün ve ilçe merkezindeki 4 mahallesinin hiçbirinde kanalizasyon yok!
Sakarya'nın 500 köyünün çoğunda da kanalizasyon bulunmuyor.
Maslow'un ihtiyaçlar piramidinde ilk sırada yemek, içmek, güvenlik gelir sonra ait olma, saygınlık, sevgi gibi ihtiyaçlar yer alır...
Demek Sakarya'nın ihtiyaçlarının sıralanmasında laleler, kanalizasyon, yol gibi ihtiyaçlardan önce geliyor. Sakarya'da Osmanlı'nın lale devrinin bir benzeri yaşanıyor. 
Köylerinde kanalizasyon pislikleri birbirlerinin evlerinin önüne akıyor; bu ciddi bir toplum sağlığı sorunu yaşatırken; cadde ve sokaklara dikmek için 26 günlük ömrü olan lalelere tonla para harcanıyor. 
Büyükşehir Belediyesi'ni yönetenler iyi bilir: "Camiye lazım olan mesçide haramdır."
Kent estetiği, şehirlerin güzelleştirilmesine diyeceğimiz yok. Ancak 26 günlük laleler, geçici çiçekler yerine bu coğrafyaya uygun bir sürü çiçek bitki varken...
AKP İL BAŞKANI VE BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI YANITLAMALI
"Sakarya şehir planı yanlış" bu sözler CHP Sakarya İl Başkanı ya da İYİ Parti İl Başkanı'na ait değil. Bu değerlendirme Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun. 
Vali İrfan Balkanlıoğlu, bir yerel gazetemizi ziyaretinde Sakarya'da yaşanan 1999 depreminden sonra Sakarya'nın şehir planlarının yanlış yapıldığını söyledi. 
Vali Balkanlıoğlu, "Vali Konağını zemin kötü olduğu için Yenikent'e taşımışlar ama şehir burada kalmış. Vali Konağı zemin kötü diye taşındıysa oraya niye okul yapılmış. İki bine yakın öğrenci yeni yapılmış okulda öğrenim görüyor..."
Sahiden ciddi bir tespit bu. Valilik konağı zemin kötü depreme karşı tehlike taşıdığı için sağlam zeminli Yenikent'e yapılıyorsa oraya yapılan okulda öğrenim gören iki bin öğrencinin canı patlıcan mı?
Vali'nin bu önemli saptaması ve sorusuna 18 yıldır yerelde ve genelde iktidar olan AKP İl Başkanı; şehir planlarını yapmaktan sorumlu Büyükşehir Belediye Başkanı yanıt vermelidir. 
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un ısrarla sorduğu 20 - 30 yıl aralıklarla yaşanan depremlerde büyük acılar çeken Sakarya'da hasarlı olduğu bilinen 21 okulda eğitime devam edilmesine karşı niye önlem alınmadığıyla ilgili sorusu da Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Toçoğlu'nun yanıtını bekliyor. 
“Bu şehre, bu ülkeye bizi bu makamlara getiren milletimize karşı sorumluyuz. Kibir, ego bizim kitabımızda yer alan ifadeler değil" diyen Zeki Toçoğlu'na kamuoyunu aydınlatması yakışır.  Bilindiği üzere şeffaflık zamanın ruhunu yansıtan en önemli kavramlardan biri.
GÜNÜN SÖZÜ: Bir Iiderin büyükIüğü: İnançIarının derinIiği, HevesIerinin yüksekIiği, GörüşIerinin genişIiği Ve sevgisinin menziIi iIe öIçüIür. D. N. Jackson

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye