Advert
Advert
Advert
CHP'ye gençlik aşısı şart(!)
Sedat Balta

CHP'ye gençlik aşısı şart(!)

Bu içerik 1060 kez okundu.

CHP'YE GENÇLİK AŞISI ŞART(!)
Cumhuriyet Halk Partisi örgütlerinin başta gelen sorunlarından biri yaşlı partililerin çoğunlukta olması; gençler için çekim merkezi olamaması. 
Bülent Ecevit'in Genel Başkan olduğu 1970'li yıllarda CHP oylarının yüzde 42'lere çıkmasının arkasındaki itici güç idealist gençlerdi. 
Partililerine komisyonlarda görev alın çağrısıyla CHP Sakarya İl Örgütü'nde yapılan toplantıya katılanların fotoğraflarına bakılırsa gençlerin katılımı düşük kalmış.
CHP Genel Merkezi ve örgütleri X, Y ve Z kuşağı olarak nitelendirilen gençlerle etkili iletişim kuramıyor. 
Umarım KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır'ın CHP Parti Meclisi ve milletvekillerine verdiği değerli bilgiler bu durumu değiştirir. 
Ağırdır yaklaşık 2 saat süren basına kapalı toplantıda yaptığı konuşmadan bir bölüm şöyle: "Sisteme karşı demokratikleşme mücadelesi vermelisiniz. Özgürlüğü seslendirmelisiniz. Toplumun yüzde 80'inin beklentisi adaletin tesis edilmesi. Toplum adalet, özgürlük ve eşitlik istiyor.
Sizin seçmeniniz belediye başkanını da, milletvekilini de parti yöneticilerini de kendisi belirlemek istiyor. Siyasetten uzak duran, hiyerarşik yapıya uymak istemeyen gençlere, 'benim adayım budur' diye önüne koyarsanız sizden uzak durur. Kapılarınıza, pencerelerinizi açın; partiye gençleri alın, yeni düşüncelerin partiye gelmesinden korkmayın. 'Şunu dersem şu şekilde damgalanırım. İktidar bizi şu şöyle tarif eder' gibi korkuları aşın. İktidar size siyaset sınırı çizmesin. Siyaset yapma alanı zaten daralıyor. Bu alanı yeni fikirlerle, radikal kararlarla, dinamik yapıyla çözebilirsiniz."
Bekir Ağırdık CHP örgütlerinin açılım yapabilmesini, parti içi demokrasiye, önseçimin artık bir tartışma olmaktan çıkması gerektiğine, gençlerin ancak böyle kazanabileceğine vurgu yapmış. 
Genç kuşakların da öne çıkan talepleri bunlar. Sola oy atan gençler için karizmatik liderlik dönemi bitiyor. 
SATSO'DA BEKLENEN SONUÇ
Sakaryalı sanayici ve işadamları, ticaret erbabı seçimini Akgün Altuğ'dan yana yaptı. Belediye başkanlarının, siyasetin hatta cemaatlerin müdahalesine karşın Akgün Altuğ seçimi daha önceki yazılarımızda tahmin ettiğimiz gibi rahat aldı. Bunda doğru uzlaşmalar ve ekiple hareket etmesine; daha önce denenmiş başkanlık döneminde bıraktığı pozitif etkiye borçlu. 
Kapitalist küresel ekonomik sistemin patronu şüphesiz dini, imanı, milliyeti olmayan çok uluslu şirketler. Ve onların ülkemizdeki temsilcileri yerli şirketler ve ilimizdeki uzantıları...
Sermayenin temsilcilerinin atacakları adımlar yerel kalkınma için çok önemli. SATSO'da bu orkestranın şefi olarak Sakarya'daki kalkınmayı yönetecek lokomotif.
SATSO seçimleri uzun zamandır yerel basınımızın gündemindeki birincil konu olarak kaldı. Sermayenin işbirliği yaptığı emekçiler: işçiler ve çiftçilerin meslek örgütleri hiç bir zaman bu denli gündeme gelemiyor. 
İşçi örgütleri sendikaların 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle yok edilip; sarı sendikacılığa dönüştürülmesiyle emek, sermaye karşısında pazarlık şansını kaybetti. 
Etkisiz sendikalar da ulusal ve yerel basının gündemine gelme gücünü kaybetti. 
Çiftçi kesimi ise hiç bir zaman güçlü, sivil toplum örgütüne sahip olamadı. Ecevit'in cabası ile demokratik kooperatifleşme denemelerinde bulunulduysa da geliştirilemedi. 
Ziraat Odalarının durumu ortada. Çiftçileri temsil edecek bir örgütten çok yarı kamu görevi gören bir devlet dairesi görünümünde,
Ziraat odalarının içler acısı halini, tarım kesimi temsilcilerinin kongrelerdeki tartışmaları; hırsızlık ithamlarıyla gündeme geldikçe saygınlıkları daha da azalıyor. 
Çiftçi ve işçilerin en büyük örgütlerinin başında birer Sakaryalı isim bulunuyor. 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemşi Bayraktar ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay. Şemsi Bayraktarlı Ziraat Odaları yıllar önce gerçekleştirilen Manisa ve Ordu mitinglerinden sonra teslim bayrağını çekerken; Ergün Atalay hemen hiç varlık gösteremedi. 
Üretici birlikleri ve kooperatiflerinde sesi çıkmıyor. Özetle sermaye örgütleri etkin, emek örgütleri pasif. 
GÜNÜN SÖZÜ: Emek, sermayeye öncüldür ve ondan bağımsızdır. Sermaye ancak emeğin meyvesidir ve emek olmadan sermaye olmazdı. Emek sermayeden üstündür ve daha büyük önem arz eder. Abraham Lincoln

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Bir intihar haberi de Kazımpaşa'dan...
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama
Yangınlar ve sellerin nedeni konusunda bilimsel açıklama