Belediye hizmetlerine kaldıysa 2019'da işiniz zor
Sedat Balta

Belediye hizmetlerine kaldıysa 2019'da işiniz zor

BELEDİYE HİZMETLERİNE KALDIYSA 2019'DA İŞİNİZ ZOR
AKP Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Afyon'dadaki kamptan partisinin belediye başkanlarına seslenmiş: "Yerel seçimler genel seçimi etkileyecek. Belediyelerimize büyük iş düşüyor. Eksik işlerin tamamlanması, hizmetleri vatandaşlarımıza anlatmamız gerekiyor." 
AKP'nin 2019 seçimini kazanması belediyelerin hizmetlerine bağlıysa işleri zor demektir. Ali İhsan Yavuz hangi eksik işlerden, hizmetlerden bahsediyor bilemiyorum; görünürde hizmet yok. 
Milletvekili, verilen sözlerin tamamlanmasından sözetseydi diyecek sözümüz olmazdı. Çünkü ortada vaatten, laftan başka bir şey yok(!)
Her seçimde oy yüzdesi bakımından 16 ilçe arasında ya birinci ya da ikinci olan Kaynarca'yı ele alalım. 45 Köyün daha kanalizasyonu yok(!) 16 Yıldır her seçimde organize sanayi, organize sanayi diye yırtınıyorsunuz. Ortada ne sanayi var ne iş. 
Özensiz, plansız tutumunuzdan dolayı Makineciler OSB'de yürütme durduruldu. Mobilyacılar OSB'de 30 kişinin çalıştığı bir fabrikacıktan başka bir şey yok. 
Seçim öncesi bol keseden harcadığınız vaatler, büyük büyük laflarınız dışında elle tutulur bir şey yok. Dağ fare doğurdu...
Bütün bunlara rağmen, yolu, kanalizasyonu dahi olmayan, tarımın, hayvancılığın en zor günlerini yaşadığı yüzde 80'i çiftçilik yapan Kaynarca'dan yüzde 70 oy almayı başarıyorsunuz. 
İş belediyenin hizmetlerine kaldıysa; yandı gülüm keten helva!
AKP'li başkanlar Afyon Termal Kaplıcaları'nda tellaklara kendilerini iyice yoğurtup; iyice dinlenip metal yorgunluklarını atmışlardır umarım çünkü vatandaş hizmete aç...
TOÇOĞLU'NUN RAYLI SİSTEM GETİRMEYE NİYETİ YOK
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Meclis Toplantısı'nda 200 S plakasının gündeme gelmesi, Başkan Zeki Toçoğlu'nun raylı sistem getirmeye niyeti olmadığının göstergesi. 
Öğrenci, personel ya da yolcu taşımacılığında çağdışı dolmuş ve minibüs kullanımı yerine daha güvenli, ucuz, konforlu toplu ulaşım sağlayacak raylı sistemlerin düşünülmemesi vatandaşın daha uzun yıllar kötü hizmete mahkum kalması demek. 
MHP'li Erkal Etçioğlu'nun geç de olsa bir çıkış yaparak Ada Treni'nin Adapazarı Garı'na girmesi konusunda Büyükşehir Belediye Meclisi'nin mücadele etmesi gerektiği fikri Meclis Toplantısı'nın en önemli gündemiydi. 
Meclis aradan yıllar geçtikten sonra da olsa tren sorununu gündemine alabildi. Buna da şükür(!)
KÖYLÜLERLE HUKUK ZAFERİNİ KUTLADIK
Pazar günü topraklarını kurtarmayı kutlayan Kaynarca köylüleri ve onlara destek veren İstanbul, İzmit ve Adapazarı'ndan gelerek onlara destek veren çevrecilerin, yurtseverlerle birlikteydik. 
Davullu, klarnetli kutlamada köy fırınlarında yapılan Kaynarca'nın geleneksel lezzetleri mancarlı pide ve cevizli lokumlar ikram edildi. 
OSB sahasında tur atarak noktalanan kutlamada mücadelenin liderlerinden Nazif Korkmaz, toprak sahiplerinden Nazif Koca, Yetkin Batıhan, İsmail Sert, Çevreci Cenk Dik,  Güven Köyü Muhtarı Davut Kanur,  CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, , Saadet Partisi Kaynarca İlçe Başkanı Mustafa Tan, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri ve mücadelenin basın sözcüsü olarak ben biraz konuşma yaparak süreçle ilgili bilgilerimizi ve duygularımızı paylaştık. 
Köylülerin avukatı olarak hukuk başarısının mimarı Avukat Hülya Korkmaz da mahkeme süreci hakkında bilgilendirici bir konuşma yaptı. 
TOPRAĞI SAVUNAN GAZETECİLERE MİNNATTARIZ
Toprak mücadelesine haber ve yazılarıyla destek veren basın emekçilerini de anmak isterim. Toprakların işgaline karşı verdikleri mücadeleyi köşe yazılarına taşıyan Bizim Sakarya Gazetesi yazarı Ferruh Bulut, "Kaynarca köylüsünün eli öpülesi mücadelesi"; Hasan Kurtiç, "Kaynarca köylüsü Sakarya'ya örnek olmuş"; Sakarya Yenihaber Gazetesi yazarı Sezai Matur, "Lahana'nın zaferini kutladık"; Adapostası Gazetesi köşe yazarı doktor Dursun Bostancı, "Epeydir gündemi işgal ediyordu" başlıklı yazılarıyla harekete destek veren yazarlara içtenlikle teşekkür ediyorum.
Köylülerin, yurtseverlerin topraklarına sahip çıkma mücadelesinin kazanılması değerli yazarların da altını çizdiği gibi Sakarya'nın diğer yörelerine, Türkiye'de çevre mücadelesi verenlere büyük moral ve örnek olacaktır. 
Dört yıl önce mücadeleye başladığımızda burun kıvıran, dudak büken, başaramazsınız diyen, kazanılacağına inanmayanların çoğunlukta olduğu; devlete, AKP'ye, SATSO'ya Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne karşı bir avuç insan kazanamaz diye bakanlar yanıldılar. Köylü ve yurtseverlerin kararlılığı, zekası devleri yendi(!)
Rant, para hırsı kaybetti, hukuk, bilim, yurtseverlik kazandı!
GÜNÜN SÖZÜ: ”Toprak, nankör bir adamdan daha kötü bir şey yetiştiremez.” (Ausonius);”Rızka sebep olan toprak, gözlerine dolar bir gün.” (Seyrani)

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
'Gerekli kararları yeniden alırız'
'Gerekli kararları yeniden alırız'