Türkiye medyası kontrol altında
Sedat Balta

Türkiye medyası kontrol altında

TÜRKİYE MEDYASI KONTROL ALTINDA
2019 Yerel ve genel seçimleri öncesinde ana akım medyanın amiral gemisi Hürriyet'e yapılan 'operasyon' ile basın tamamen kontrol altına alındı. Geride bir Foks Tv kanalı, Sözcü ve Cumhuriyet kaldı. 
Hürriyet ikinci bir Sabah gazetesine dönüştürülme sürecine girdi. Bedava dağıtılan Zaman gazetesinden sonra yerini Sabah almıştı. Yakında bedava dağıtılan bir Hürriyet gazetesi de görebiliriz. 
Ancak bir ölçüde haber almak isteyen, sorgulayan, düşünen insanların satın aldığı Hürriyet, CNN Türk gibi okur ve izleyicilerin yeni Hürriyet gazetesini ne oranda satın alacaklarını önümüzdeki ayın tiraj rakamlarında göreceğiz.
AKP dikensiz gül bahçesinde en iyi yaptığı şey, algı operasyonlarıyla seçime gidecek. Dünyada ve Türkiye'de gerçekleşen olayları yorumlayıp anlamamızı kolaylaştıran kanaat önderi gazeteciler yerini alacak kuklaların gerçeği eğip bükmeleri manipüle etmeleri başka haber kaynaklarını devreye sokabilir. 
Bu gelişme Türkiye'de basılı gazetelerin ömrünün daha erken bitmesi ile internet gazeteciliğinin ana akım medyanın yerini almasıyla sonuçlanması sürecini hızlandıracaktır. 
Demirören ailesinin, Aydın Doğan'ın gazetesini çiftçinin bankası Ziraat Bankası'nın 2 yıl geri ödemesiz ballı kredisiyle satın alması ayrı bir skandaldır. 
Gazeteciliğin hakkını veren meslektaşlarımızın internet gazetelerinde, televizyonlarında etkisini artırarak sürdürebilme şansları da AKP'nin handikapıdır. 
Ana akım medyanın tek kutuplu, iktidarın kontrolünde olması yerel gazetelerizin önemini de artıracaktır. Bu arada sosyal medya ve yurttaş gazeteciliği de ivme kazanacaktır. 
Ancak sade vatandaş gerçeğe ulaşma, farklı görüşlerin eşitçe dile getirilebildiği bir medya ortamında olayların algılarla çarpıtıldığı gazete, televizyon kanalından çok propoganda aygıtlarına mahkum olacağı gerçeğini değiştirmiyor. 
Propoganda'nın ana kurallarından biri iyi tarafları büyük, kötü tarafları küçük göstermek.  Yeni medyanın parlattığı aslında vatan haini kahramanlar çoğalacak. 
AKP'nin 2019'daki en büyük kozu Suriye'deki savaş ortamı ve 
ETHEM SANCAK FABRİKALARININ İSTİHDAM SAYISI 
Demirören, Ziraat Bankası kredisiyle medya grubunu büyütürken, AKP'nin eski genel merkez yöneticisi Ethem Sancak'ın Sakarya'da yapacağı krediler için 2 Milyar lira teşvik aldığı açıklandı. BMC Sakarya'da Karasu'da 4 fabrika ile 11 bin 500 kişiye iş vereceğiz yalanı 2019 öncesi en büyük yalan olacak. Dört fabrika için toplam istihdam rakamları aynı her biri ne büyük tesadüf 2875 kişiye istihdam sağlayacakmış! Ne büyük tesadüf. 
MİLLETE İMAM HATİP DAYATMASI!
Türkiye'de sınavla öğrenci alacak liseler açıklandı. Türkiye'de bir çok ilde bir tek anadolu lisesi bile bu listede yer alamazken; Sakarya'da yalnız bir anadolu lisesinin yer alması ülkeyi yönetenlerin niyetini ortaya koyuyor.
Sakarya'da 3 meslek lisesi 4 fen lisesi, 1 sosyal bilimlerin yanında 3 imam hatip lisesine karşılık 1 anadolu lisesi yer alabildi. Başarısı herkesçe bilinen Figen Sakallıoğlu Lisesi'nin dahi listede kendine yer bulamaması absürt, deli saçması bir durum. 
Anlaşılan AKP arka bahçesi imam hatipler yoluyla dindar ve kindar bir nesil yetiştirmeye kararlı. Üstelik ülkedeki eğitimin içine ederek.
Bu yıl Sakarya'da 13 bin ortaokul mezunundan bin 300'ü sınavla alınacak. Geride kalan yüzde doksan mahallesindeki imam hatiplere gitmeye zorlanacak. 
Köklü eğitimi görece iyi pek çok lise vasat hale gelecek. AKP'nin eğitimde aldığı bu radikal karar ülkemizin geleceği için geriye dönüşü mümkün olmayan zararlar verecek. Seçim kazanmak için değer mi? 
Başka ülkede olsa öğrenci ana babalarının isyan edeceği bu durumda bizim ahali ne kadar ses çıkaracak bu da ayrı bir yazı konusu...
GÜNÜN SÖZÜ: Eğitim, ekmek ve sudan sonra, halkın en zorunlu ihtiyacıdır. Dante Alighie

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak