Büyükşehir Yasası köylerde hayvancılığı yasaklıyor
Sedat Balta

Büyükşehir Yasası köylerde hayvancılığı yasaklıyor

"Köylerde şikayet durumunda tavuk çiftlikleri, hayvan ahırları hatta kümesler bile belediyelerce kapatılıyor(!)" Bu sözler Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası'na ait...
Köylüye ikinci kazık geliyor başlıklı yazımda da belirttiğim gibi AKP kent merkezlerindeki belediyeleri kaybetmemek için güçlü olduğu köyleri Büyükşehir Belediyesi sınırları içine alarak mahalle yapmıştı. 
Doğal olarak Çark Caddesi ile Kaynarca'nın Şeyhtımarı köyü aynı yasa, yönetmeliklerle yönetilecek anlamına gelen bu düzenlemeyle; nasıl çark caddesinde inek, tavuk besleyemezseniz, şikayet durumunda Şeyhtımarında da besleyemezsiniz. 
Köylümüz bir yıl sonra yapılacak yerel seçimlerin ardından kent merkezleri gibi arsa, çevre temizlik vergileri ödemeye başladığında; şu anda en düşük tarifeden ödediği su faturasını normal tarifeden ödemeye başladığında söylediklerimi daha iyi anlayacaktır. 
Sözü burada Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız'ın köylerimiz, tarımla, hayvancılıkla uğraşan hemşehrilerimiz için çok önemli açıklamasına bırakıyorum: 
"Türkiye’nin birçok ilinde uygulanan büyükşehir yasasının daha önce köy olan alanların mahalleye dönüşmesiyle hayvancılıkla iştigal eden işletmeler ruhsat alamamaktadırlar.
HOBİ OLARAK BİLE TAVUK YETİŞTİRİLEMEZ
Büyükşehir yasasında ana unsur kent yaşamı ve kırsaldaki öncelikler göz ardı edilmiştir. Dolayısıyla önce köy olan bir yerde, bir şikayet durumunda besicilik işletmesi halk diliyle ahırı ,süt inekçiliği işletmesi ,profesyonel anlamda tavukçuluk yapan kümes işletmeleri kapatılmak durumunda kalıyorlar.Hobi anlamında tavuk bile yetiştiremez.
Bu yasa yeniden düzenlenmezse ,ülkemiz ve de halkımız için , çok büyük ekonomik ve de sosyal anlamda olumsuz sonuçlar doğurabilir.Hayvancılıkla ilgili yatırım yapılamaz ve mevcut yatırımlar maalesef büyütülemez.Bu tür uygulamalar kırsalda yaşamanın çekiciliğini ortadan kaldıracaktır.Yasa mutlaka yeniden gözden geçirilmelidir.
İlgili yasaya kırsal mahalle tanımı yapılarak ,hayvancılıkla iştigal eden bu işletmelere imar izni verilmesinin yolu açılsın. Ülkemiz hayvancılık gelişmesi için devletin her kademesinde desteklenmelidir.Büyükşehir yasasında kırsal alandaki mahalle ile kentteki mahalle kavramı ayrılmalıdır.Ayrıldığı taktirde sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.
Almanya’nın turistik bölgelerinden Alp dağlarının eteklerinde hayvanlar mahalle aralarında dolaşarak mera alanlarına giderler.Dünyaca meşhur olan Alp dağlarının eteklerinde sorun olmuyor da benim güzelim ülkemin tarımsal üretim,hayvancılık yapılan köylerinde ,pardon yeni tanımlamalarıyla mahallelerinde mi sorun oluyor.Lütfen sorumlu olan herkes,bu ülkeyi bu milleti seven herkes üzerine düşeni yapsın.Saygılarımla… Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız."
SAKARYA EĞİTİMDE BAŞARI SIRALAMASINDA PLAKASINI ARAYABİLİLİR
Sınavla öğrenci alacak nitelikli okulların açıklanmasın verdiği şaşkınlık sürüyor. Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen yaptıkları açıklamalarla kararın yanlış olduğunda hemfikir olurken; yeni İl Milli Eğitim Müdürü de basınla yaptığı toplantıda soruna tatminkar bir açıklama getiremedi.
Yeni düzenleme ile öğrencilerin ve velilerin gözdesi liselerin başarıya göre değil de adrese göre öğrenci almasının kaliteyi düşüreceği açık. 
Bu durumda oturduğu çevrede iyi bir lise olmayan yada imam hatip liselerine zorlanan ailelerin tek seçeneği kalıyor. O da özel liseler. 
 AKP hükümeti sağlık ve eğitimde özelleştirme yanlısı politikaları biliniyor. Bu nitelikli okullar palavrası ile bunun yolu açılıyor. Devlet eğitimden adım adım çekiliyor. 
TÜM OKULLAR GÜVENLİ Mİ?
CHP Grup Başkan Vekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un zaman zaman gündeme getirdiği depreme karşı riskli okullar konusunda da konuşan Fazilet Durmuş yıkım kararı olmadığını, tüm okulların güvenilir olduğunu söylemiş. 
Fazilet Durmuş sorunu halı altına süpürmeyi tercih etmiş. Anımsarsanız kendinden önceki İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de aynı davranışı sergilemiş sorunu yok saymıştı. Ancak sert tepkiler üzerine geri adım atmıştı. Belli ki yeni Müdür de aynı yolu izliyor. 
Durmuş, yıkım kararı olmadığını ancak güçlendirme kararı olduğunu söyleyerek ilk söyledikleriyle çelişmiş. Güçlendirme kararı demek depreme karşı riskli okullarımız var demek değil mi?
Yeni Müdürün konuşmalarından merkezde arsaları değerli hale gelen okulların yıkılıp yerine otoparklar vs. yapılması politikasının da sürdüğü anlışılıyor. 
Toplantıya katılan gazeteci arkadaşların ellerini havaya kaldırtıp, bir iki şak hareketi yeni Müdür'ün popülerliği sevdiği anlaşılıyor. Ancak toplantının suya sabuna dokunmayan nitelikte olduğu bir gerçek. Tarihe bir not düşmek gerekirse önümüzdeki yıl Sakarya başarı sıralamasında plakasını arayabilir...
GÜNÜN SÖZÜ: En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur. Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir. Atatürk

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ata     2018-04-17 Sedat bey bırak tavuk yetiştirmeyi,ilçe merkezinde çevreyi kokusuyla rahatsız eden fabrika var.Şikayet edilse ne olur.İlgilenen belediyecilik anlayışı mı var?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak