Advert
Personele simit ikramı haber olur mu?
Sedat Balta

Personele simit ikramı haber olur mu?

PERSONELE SİMİT İKRAMI
İşyerime geldiğimde yaptığım ilk iş önce yerel gazetelerimizi okumak olur. Sakarya'da günlük yayımlanan 7 gazetemizi de alır okurum. 
Gazetelerimizde yer alan haberlerin yüzde 80'inde aynı haberlerin tekrarı da olsa yine de göz atmadan geçmem. Yerel gazete okuma alışkanlığının düşük olduğu Sakarya'da gazetelerimizin ekonomik durumlarının iyi olduğu söylenemez. 
Basın ilan kurumundan gelen gelire muhtaç yerel basın özel haber sayısını artırmadıkça bu durumdan kurtulması zor görünüyor. 
Kimi yerel gazetelerimizde hiç muhabir yok, kiminde bir iki tane... Öyle olunca da Yeni Cami ile Orhan Cami arasında gazetecilik yapılabiliyor. 
500'e yakın köyden haber almak için ya cinayet ya da trafik kazası olması gerekiyor. 
Muhabirsiz gazeteciliği keşfeden patronların gazeteleri haberleri kendilerine gönderilen basın bültenlerinden alınıyor. 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Valilik, SASKİ, Sağlık İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, SEDAŞ, SATSO, SESOB, oda, dernek, AKP başta olmak üzere siyasal partiler etkinliklerini basın bülteni gibi de değil bildiğiniz haber formatında yazıp, fotoğraflarıyla yerel gazetelere atıyorlar. 
Tabi ki bu kurumların hiç biri ayranım ekşi demiyor. 
Sonuçta ortaya polyanacı, sıfır sorunlu gazeteler ortaya çıkıyor(!) Ortalık başkana teşekkür ettiler, hizmetlerden çok memnunuz, müjde diye başlayan haberlerden geçilmiyor.
Gazetelerin 3'üncü sayfalarındaki cinayet, hırsızlık, trafik kazası gibi haberler de olmasa sanırsınız ki memleket güllük gülistanlık. 
SASKİ'ye güzelleme yapan muhtar haberleri, en basit ziyaretlerin haber olması yetiyor da artıyor. 
Dünkü gazetelerimizde gördüğüm bir haber evlere şenlikti; her ne kadar muhabir isimleriyle girilmişse de Adapazarı Belediyesi basın bürosunun haberi olmalı: "Personele simit ikramı" başlıklı haberde ciddi ciddi Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer'in personele kandil simiti ikram etmesi, bol fotoğrafla desteklenerek haberleştirilmiş. Gazete editörlerimizde bu haberi yayımlamış...
Valla bir gazeteci olarak eşime haksızlık ediyorum. Her sabah hazırladığı enfes kahvaltılar, lezzetli yemeklerin yanında simit ikramının lafı mı olur(!) 
Kandil simiti 3 fotoğraflı 3 sütüna haber olabiliyorsa bizimki 8 sütüna manşetlik...
Sakarya'nın sorunlarının çözümü, iyi gazetelerle, iyi gazetecilerle mümkündür; sorunları yok sayıp halının altına süpürerek değil. 
Gazetelerimiz daha çok muhabire sahip olmalı; Sakaryalı da daha çok yerel gazeteye para verip okumalıdır...
DİNLE KÜÇÜK ADAM 
William Reich'ın ünlü eserinde olduğu gibi olup biten iyi şeylerin de kötü şeylerin de sebebi biz küçük insanlarız. 
Eğitimdeki 54'üncülükten, Sakarya'nın çağdışı toplu ulaşımından, verimli topraklarımızın yanlış yer seçimiyle sanayiye açılmasının, işsizlikten ve tüm kötü durumların asıl sorumlusu biz küçük insanlarız. 
Kahramanların gelip bizi kurtarmasını beklemek safdilliktir. Kurtarıcı da biziz. 
Seçimlerimizin sonucunu yaşıyoruz. Hayattaki, eş seçiminde, aş seçiminde, sandıktaki seçimlerimizin sonucunu...
"Dinle küçük adam" herkesçe okunmalı: ""Hiçbir zaman, küçük adam, mutluluğu dolu dolu özgürlük içinde tatmadın. Bu yüzden, mutluluğu tıkınıyorsun, mutluluğun güvencesinden sorumluluk duymaksızın. Mutluluğu bulmayı, onun üzerinde titremeyi, ona bahçıvanın çiçeklerine, rençberin buğdayına baktığı gibi bakmayı öğrenmedin (çünkü engellendin). Büyük araştırmacılar, şairler ve bilgeler, kendi mutluluklarını sağlamak istedikleri için, senden kaçtılar. Senin yanında, küçük adam, mutluluğu yutmak kolay, ama sağlamak kolay değil."
"Sende gerçek büyük adamı tanıyabilecek his ve göz yok. Onun varlığı, acıları, özlemleri, kavgaları, senin için verdiği mücadeleler sana uzak ve yabancı şeylerdir."
"Senin kamuoyu dediğin şey küçük adam, bütün küçük adamların ve kadınların düşüncelerinin ürünüdür. Her küçük adamın, her küçük kadının içinde bir doğru ama aslında tamamen yanlış bir düşünce vardır.Diğer küçük adamların ve kadınların yanlış düşüncelerinden korktukları için yanlış düşüncelere sahiptirler. Bu yüzden doğru düşünceler ön plana çıkamıyor."

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye