Advert
Suriyeliler kamburumuz oldu
Sedat Balta

Suriyeliler kamburumuz oldu

SURİYELİLER KAMBURUMUZ OLDU
Adapazarı Atatürk Bulvarı, Gar Meydanı, Çark Caddesi nereye gitseniz Suriyeli kaynıyor. Yüksek sesle Arapça konuşmalara artık alıştık. Suriyeliler, Afganlar her yerde karşımıza çıkıyor. Yalnızca 7 bin Suriyelimiz var. 
Suriyeli'lerin toplu olarak yaşadığı mahalleler oluştu. Her yerde Arapça tabelalar. Dükkan açıyorlar, işçi olarak çalışıyorlar. Kayıtsız, ucuz iş gücünü bazılarımız çok sevdi, fırsatçılık yapıyorlar. 
Tavuk çiftlikleri, fabrikalar karın tokluğuna sigortasız Suriyeli, Afganlı çalıştırıyorlar. 
Ortadoğu'daki iç savaştan kaçanlar kültürlerini de beraberlerinde getirdi. Demografi bilgisinden yoksun Hükümet yaşanan, yaşanacak sorunların sorumlusu.
Dün 24 saatte yaşananlardan bazıları; "Akyazı'da bıçakla dehşet saçan Suriyeli'ye linç girişimi", tartıştığı bir genci bıçaklayan Suriyeli'yi polis kurtardı.
Adapazarı Atatürk Bulvarı'nda Suriyeli iki grup arasında kavga çıktı. Kavgada iki Suriyeli bıçaklandı. Polis çok sayıda Suriyeli'yi göz altına aldı...
Akyazı Kızılcıkorman mevkiinde bir fabrikada çalışan Afgan işçi forkliftten üzerine devrilen eşyaların altında ezilip öldü. 
Her gün yerel basınımıza yansıyanlardan bazıları... 
Sokaklarda dilenen ayağınıza sarılan Suriyeliler...
Gencecik fidanlarımız Suriye'de şehit olurken sokaklarımızda neşeyle gezen Suriyeli gençler! Birbirinden çok farklı iki kültürün insanlarını bir arada iskan eden yanlış politikalardan vazgeçilmelidir. Sınırımızdaki insan hakları ihlallerine elbette kayıtsız kalamazdık. Ancak sınırda kamplar kurulması gerekirken böyle başıbozukluklar başımızı daha çok ağrıtacaktır. 
Kendi yoksulumuza sahip çıkamazken; yanlış mülteci politikasıyla devletin kasasından akan milyarlarca lira...
CHP, AKP VE MHP'Yİ TERS KÖŞEYE YATIRDI
Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli'nin erken seçim istemesi; Adalet ve Kalkınma Partisi lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın da baskın seçimle İYİ Parti'yi seçime sokmama hamlesine Cumhuriyet Halk Partisi'nin 15 milletvekilini ödünç vererek karşılık vermesinin yankıları sürüyor. 
CHP bu hareketiyle AKP ve MHP'yı ters köşeye yatırdı(!)
Siirt seçimlerinin bir kılıf bulunarak iptal edilmiş ve Erdoğan, cezaevinde yatmasına neden olan şiirini okuduğu yerden, Siirt'ten milletvekili seçilmişti.
Bunu ahlaki bulan kişiler şimdi CHP'nin 15 milletvekilini İYİ Parti'ye transfer etmesini etik bulmuyorlar...
ERDOĞAN NASIL MİLLETVEKİLİ SEÇİLMİŞTİ
2002 seçimlerinde %34 oyla iktidara gelen AKP’nin genel başkanı Erdoğan, siyasi yasağı nedeniyle seçimlere giremedi ve milletvekili seçilemedi. Bu nedenle seçim sonrası kurulan 58. Hükümet, Abdullah Gül’ün başkanlığında kuruldu. Bu hükümet, Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılması için TBMM’ye yasa teklifi sunuldu. Yasa oy çokluğuyla kabul edildi ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından “öznel, somut ve kişisel” olduğu gerekçesiyle veto edildi. Yasa teklifi değiştirilmeden ikinci kez meclise sunuldu. Tekrar kabul edilen yasa bu kez Sezer tarafından onaylandı. Böylece Erdoğan’ın milletvekili seçilmesinin önündeki hukuki engel ortadan kalkmış oldu.
Siirt seçimlerinin iptali
Bu adımın ardından AKP, Erdoğan’ı hapse girmesine yol açan konuşmayı yaptığı Siirt’ten milletvekili çıkarmak üzere harekete geçti.
AKP, Siirt’in Pervari ilçesinde 3 sandık kurulunun oluşturulmadığını ve 1 sandığın kırıldığını öne sürerek bu ildeki seçimlerin iptali istemiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.
YSK bu başvuruyu kabul etti ve 2 Aralık 2002’de Siirt seçimleri iptal edildi. Böylece TBMM’ye Siirt’ten giren 3 milletvekilinin (AKP’den Mervan Gül, CHP’den Ekrem Bilek ve bağımsız milletvekili Fadıl Akgündüz) milletvekillikleri düştü.
Siirt seçimleri 9 Mart 2003 günü tekrar edildi ve seçime giren 4 parti arasından AKP oyların %84,8’ini alarak 3 milletvekili adayını da meclise gönderme hakkı kazandı. Hakkındaki siyasi yasağın kalkması sonucu milletvekili olmasının önünde engel kalmayan Erdoğan’la birlikte 2 milletvekili daha (Öner Gülyeşil ve Öner Ergenç) böylece AKP sıralarından meclise girmiş oldu.
Bütün bu hülleleri ahlaki bulmayanlar şimdi CHP'nin 15 milletvekilini transfer ederek milyonlarca kişinin gönlünde taht kuran Meral Akşenir'i ve İYİ Parti'nin seçime katılmasının önünün açılmasını ahlaksız ve demokrasiye uygun bulmuyorlar. 
Ne diyelim dinsizin hakkından imansız gelir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye