Bu yazıyı 'düşünmeyenler' okumasın(!)
Sedat Balta

Bu yazıyı 'düşünmeyenler' okumasın(!)

BU YAZIYI 'DÜŞÜNMEYENLER' OKUMASIN(!)
2 Ay sonra kendimiz, ailemiz, köyümüz, mahallemiz, kentimiz ve ülkemiz için çok önemli bir seçim yapacağız. Oyumuzu ne göre kullanıyoruz. 
Körü körüne mi? Düşünerek, değerlendirerek mi? Aidiyet bağımızın olduğu topluluğun çekimine kapılıp sürü psikolojisiyle mi? Yoksa kendimize ve çocuklarımızın geleceğine değer katacağına inanarak mı?
Önyargılarımızı kırmayıp sempatik bulduğumuz liderin partisinin yanlışlarını görmeyip; antipatik bulduğumuz liderin partisinin olumlu özelliklerini görmemekte direnerek mi?
Çoğu insan ya da seçmen tutum değişikliğinde direniyor. Psikolojideki savunma mekanizmalarından birini kullanarak; daha çok da mantığa büründürerek seçimini yapıyor. 
Bu durumda ortalıktaki bir çok liyakatsiz insan başımıza yönetici olarak gelip geleceğimizi karartıyor. 
İNSAN GÖRMEK İSTEMEYİNCE!!!
İnsan görmek istemeyince: Çocuklarının geleceğini temsil ettiği eğitim sisteminde Türkiye'de 54'üncü olduğumuz gerçeğini de, yoğun bakım hastalarının il, il süründüğü sağlık sistemini de, yoksulluk sınırını geçin, açlık sınırındaki ücretle bile insanca iş bulamadığı gerçeğini de göremiyor.
Ürettiği hayvan, mısır, buğday, fındık para etmiyorsa da inatla takım tutar gibi oy veribiliyor. 
İnsanın tariflerinden biri de, "Düşünen hayvan." Ancak her yetenek gibi düşünme yeteneği de kullanılmadığında köreliyor. Geleneksel, otoriter kültür ortamında yetişen çocuklar her konuda ailelerinin aldığı kararlara uyarak yetişiyor. Kendini ifade etme şansı bulamayan çocuklar ileri de düşünme ve iletişim yeteneklerini de kaybediyorlar. 
Bırakın çocukken seçim yapmayı; hayattaki en önemli eş ve iş seçimini dahi aile büyüklerinin yaptığı insanların seçmen olarak sağlıklı karar vermesi imkansız hale geliyor. 
Kendileri hakkında aile büyüğü, mahalledeki kanaat önderleri, cemaat mensubuysa şeyhi, sempati beslediği siyasal partinin lideri karar veriyor. 
Etkisinde kaldığı 'karizmatik liderinin' iki dudağının ucundakileri hiç düşünmeden kabulleniyor. 
Sakarya'nın 7 milletvekili var. Bunlardan en az 4'ü yeniden aday olarak karşımıza gelecekler. Bu milletvekillerinden kaçı sizin mesleğiniz için, mahalleniz, köyünüz, kentiniz için hangi projeleri üretti. 
VEKİLİNİZ SİZİ TEMSİL EDEBİLDİ Mİ?
Sizi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edebildi mi? Bu soruların yanıtı oyumuzun rengini belirlemeli. Aksi halde sağlıklı bir sonuç elde etmek mümkün olamaz. 
Mesela Sakarya'da ucuz konut ihtiyacı varken, TOKİ niye ortalıkta görünmüyor. Bir milyon nüfusa sahip Sakarya'da TOKİ'nin bugüne kadar yalnızca 400 konut yapması sorgulanmalı...
Köylümüz 1 kilo sütle, 1 kilo buğdayla, 1 kg ayçiceği ile kaç bardak çay içebildiğini düşünmeli. 
Çiftçimiz son 16 yılda kendisinin ya da komşularının kaç dönüm toprak sattığını aklına getirmeli.
Köylerde niye hiç gencimizin kalmadığını, yeni kuşakların tarıma yabancılaşmasını değerlendirmeli.
Köyünün, Büyükşehir yasası ile mahalleye çevrilmesinin 2019 yılında Çark Caddesi ile Taraklı'nın bir köyünün aynı yasayla yönetilecek olmasını; arsa, tarla, konut vergilerini, su ücretlerini yüksek tarifeden ödeyeceği üzerine kafa yormalı.
Ülkenin bütçesinden, Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinden hakça, adaletli bir şekilde yararlanıp yararlanmadığını sorgulamalı. 
Aksi halde korkarım, kurunun yanında yaşta yanacak!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
'Gerekli kararları yeniden alırız'
'Gerekli kararları yeniden alırız'