Vatandaşta seçim heyecanı yok
Sedat Balta

Vatandaşta seçim heyecanı yok

Bir hafta sonra seçim var ama...
VATANDAŞDA SEÇİM HEYECANI YOK

Bir hafta sonra seçim var ama heyecandan eser yok... Bu seçimin zorlama bir seçim olması mı, sonucun değişmyeceğine olan inanc mı bilinmez. Görünen vatandaşta büyük bir ilgisizlik var. Bu durum siyasal partilere ve milletvekili adaylarına da yansımış...
Bu durum demokrasiye olan inancın kaybolmasıdır ki; diğer seçenekleri akla getirmek bile istemem. 
Mehmet Barlas'ın Sabah gazetesinde Ankara'da yaşanan terör olayını yorumlarken söylediği, neden şaşırıyoruz ki biz de bir Ortadoğu ülkesiyiz anlamına gelen sözleri gerçek olur, bizi vurur!
Demokrasi yoksa, diktatörlük vardır, şekli askeri, dini vesaire olabilir hiç farketmez. Diktatörlük diktatörlüktür. 
Buradan bakılırsa vatandaşın ilgisizliği, heyecansızlığı tehlikeli mi, tehlikelidir.
Başta seçmenin kendisi; kitle iletişim araçları denilen medyanın beslenmiş patronları ve onların emrinden çıkamayan eli kalem tutan sözde aydınlar; siyasal parti görünümlü biat etmiş parti üyesi sürülerinden oluşan aidiyetler, sözde partiler bu sonucun baş sorumluları...
Sonra dış dinamikler, Lozanın rövanşını almak isteyen Serv'i hortlatmak isteyen kadim düşmanlıklar...
Umarım bu seçimde şansımız döner de TBMM, demokrasinin vazgeçilmesi uzlaşma gerekliliği, akıl egemen olur...
Ekonomik, sosyal her tür sorunun çözümünde demokrasinin etkili bir araç olabileceği fikri her geçen gün zayıflıyor, gözardı ediliyor; vatandaş çözümü demokrasi de göremiyorsa da.
Çıkmayan candan umut kesilmez(!)
55 YILLIK İLÇEYE HALA YOL SU VAADİ
Somutlaştıralım. Kaynarca'da köy ya da mahalle kahvesinde oturan kasketli, kasketsiz vatandaşlar için siyasal partilerin; milletvekili adaylarının söyledikleri umut yaratmıyorsa.
Kaynarcalı, siyasetçilerin temel sorunlarını çözeceğine inanmıyorsa. Muhalefet umut veremiyorsa, iktidar iktidarlı değilse heyecan olur mu?
Tam 55 yıldır belediyesi, belediye meclisi, kaymakamı, il genel meclisi üyeleri, siyasal partileri olan Kaynarca ilçesinde kahvede, hala daha "Yolsuz, asfaltsız yol kalmayacak, mahallelerimizde su sorunu kalmayacak" şeklinde nutuk atan Büyükşehir Belediye Başkanı, milletvekili adayları; sorunlardan bihaber yetersiz, suskun, 'seçilmiş' çok muhterem diğerleri... Heyecanı biteren de, demokrasiyi seçenek olmaktan çıkaran da, Atatürk'ün aydınlık ülkesinden, Ortadoğu ülkesine çeviren de sizsiniz....
Ama şairin dediği gibi kabahatin büyüğü sende ey sevgili seçmen, sen de(!)
Sonuç olarak ne ekersek onu biçiyoruz ya da ne verirsen elinle gelir seninle... Değilmi ama?
VALİ HAKLI? 
Valiler illerde hükümeti ve devleti temsil ederler. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Çoş, Kaymakam ve daire amirleriyle yaptığı İl Koordinasyon toplantısında isyan etmiş.  Projeler yavaş ilerliyor demiş. 
Hükümeti temsil eden en büyük makamda oturan Vali de böyle konuştuktan sonra...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak