Odunu aday yapsanız seçtirirsiniz niye bu zahmet
Sedat Balta

Odunu aday yapsanız seçtirirsiniz niye bu zahmet

ODUNU KOYSANIZ SEÇTİRİRSİNİZ NİYE BU ZAHMET
AKP adayları temayülden çıktı ortalık kirli mesajdan, manipülasyondan geçilmiyor. Yok falan aday en çok oyu almış. Yok filan day almış. 
Bir yandan da anket şirketleri telefonla vatandaşları arayıp soruyor: "Hangi milletvekili tanıyorsunuz?", "Başarılı buluyor musunuz?", "Kim milletvekili adayı olmalı" gibi sorularla adayların halkta karşılığı olup olmadığını araştırıyor. 
Teşkilat yöneticilerinin görüşleri de alınıyor. Refaranslar ve kariyeri de önemliymiş. Kısacası AKP'de adaylar kılı kırk yararak özenle seçiliyor. 
AKP bu yöntemlerin tamamını, temayül oylaması, anket, teşkilatların görüşü ve benzerini önceki seçimlerde de yaptı. İyi de o halde niye bu kadar kötü seçimler yapıyorsunuz. AKP'nin Sakarya'daki milletvekillerinin meclis çalışmalarıyla ilgili karnesini dün yazmıştık. 
Ne kanun teklifi, ne Sakarya'yla ilgili bir araştırma önergesi, ne soru ne de gensoru. Beş yıl boyunca yatacaksa Grup Başkan Vekilinin el kaldır dediğinde elini kaldıracaksa niye bu kılı kırk yarmalar, özen göstermeler. 
AKP'nin rüzgarı eserken odunu koysanız çestirirdiniz ona sözüm yok. Ya rüzgar kesildiğinde... Bu adayların kendi çabalarıyla seçimi alabileceklerini düşünüyor musunuz?
GENÇLERE BURS YOKSULUN KART BORCUNU SİLME...
Cumhurbaşkanı adaylarının vaatleri, eski kına gecelerindeki 'Çeki' adetini hatırlattı. Çocukluğumda gittiğim kına gecelerinde eğlence bir ara kesilir, ağzı laf yapan bir kadın, bizde çoğu zaman 'Goca Ze(h)ra' olurdu... Halasından bir kolye, teyzesinden bilezik, dedesinden 100 lira diyerek piyasayı kızıştırırdı.
İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener'den dar gelirlinin, işsizin kredi kartı borçlarını silme; AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan'dan dini bayramlarda emeklilere bin lira harçlık; CHP adayı Muharrem İnce'den 19 Mayıs ve 29 Ekim bayramlarında gençlere 500'er lira burs! Saadet Partisi liderini bekliyoruz... CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümeti kurması durumunda vaat ettiği emeklilere dini bayramlarda bir maaş ikramiye sözü de geçerliliğini sürdürüyor. 
MEDYANIN SAYGINLIĞI DAHA DA AZALACAK 
Yıllar sonra da olsa Cumhurbaşkanı adaylarını bir masa etrafında memleket meselelerini tartıştıkları programda izleyebileceğiz. Cumhurbaşkanı hariç! 
CHP adayı Muharrem İnce'nin önerisini Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu kabul etti. Erdoğan'ın kabul etmeme gerekçesi üzerinden prim yapmalarını istememesiymiş!
İster misiniz televizyon kanalları cumhurbaşkanı adaylarının tartışma programı saatinde Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingini versinler...
Olur mu olur! Medya öylesine tek sesli hale geldi ki; korkarım bu seçim sürecinin sonunda medyanın güvenilirliği, inandırıcılığı, saygınlığı daha da azalacak...
SİYASAL İLETİŞİMİ İYİ OLAN SEÇİMİ KAZANIR
Etkili siyasal iletişim kurabilen partiler veya adaylar seçimde oylarını yükseltebilecektir. Hedef seçmenlerini, kararsız ve değişken oyları, güçlü, tüm mesajlarla kazanabilmek buna bağlı. 
Siyasal iletişim yalnız seçim dönemerindeki kampanyalarda değil sürekli uygulanırsa başarılı olma şansı artar. Çünkü seçmenlerin karar verme süreçlerinde seçim öncesi dönem daha önemli. 
Sakarya'da ve Türkiye'de kararsız seçmenlerin oranı belirlenmiş değil. 
Kararsız ve değişken seçmene 24 Haziran sonrasında nasıl bir Türkiye vaat ettiklerini duygularına, hayalleri seslenerek ulaşılabilir.
Gençleri kazanmak için onların diline, gündelik hayattaki sorunlarına hakim olmak gerekir. Hedef kitle çok iyi tanımmalı, duyarlılıklarına, hassasiyetlerine uygun mesajlar verilmelidir. 
Gençler sert, hakaretvari, hiyerarşik siyasete uzaklar. Gençlere ulaşmanın en etkili yolu sosyal medyayı doğru kullanmak. 
Seçmen kendine yakın adayları daha kolay benimsiyor. Onlarla ortak yönlerinizi paylaşmak her zaman etkili bir siyasal iletişim yöntemidir. 
Adayların kendi yaşamlarını, başarı hikayelerini paylaşmaları da seçmenlerde duygusal yakınlık kurmasının etkili bir yoludur. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak