Advert
Tamam mı devam mı?
Sedat Balta

Tamam mı devam mı?

TAMAM MI DEVAM MI?
Adapazarı'nda bir hafta önce genç bir adam kendini astı. Asgari ücretli işçinin kendini asmasına neden olan şey ekonomik sıkıntıları... Evli ve 1 çocuk babası genç belli ki maddi sıkıntılarını aşamayınca canına kıydı... 
İçinde bulunduğumuz tüketim ekonomisi, tüketemeyenleri bunalıma sürüklüyor. Kapitalist sistemde paran kadar konuşabilirsin. Paran kadar varsın. 
Ne kadar ahlaklı, ne kadar yetenekli olursan ol farketmez. Yeteneğini paraya çeviremiyorsan. Piyayasa değerin sıfır(!) Karısına, çocuklarına mahçup olan o kadar çok dar gelirli var ki...
Asgari ücretle bir fabrikada çalışıyorsan evin kiradaysa, çocuğun okula gidiyorsa, eşin mesleksiz bir ev hanımıysa geçin geçinebilirsen.
Ülkemizde milyonlarca insan açlık sınırının altında ücretlere mahkum çalışıyor. Milyonlarcası da yoksulluk sınırının altında depelenip duruyor. 
Dünyanın en büyük ekonomileri arasına giren, verimli topraklarıyla Türkiye'de milyonlarca yoksul ve açlık sınırının altında yaşam sürdürme savaşı veren insan en büyük tezatlıktır. 
Aslında siyasal iktidarların başarısının tek ölçüsü milli gelirin dağılımında yatar. AKP'yi bu açıdan değerlendirdiğimizde 2002'de ekonomiyi teslim aldığında Türkiye'deki en zengin yüzde 20'lik dilim milli gelirin yüzde 50'sinden fazlasını alırken en alttaki yüzde 20 milli gelirin yüzde 5'ini almaktadır. 
Asgari ücreti açlık sınırının altında çalışanların ülkesini yöneten Cumhurbaşkanımız ise dünyada en yüksek maaşı alan 3 devlet başkanından birisi...
Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar. Kimisi için güllük gülistanlık bir ülke olabilir ancak milyonlarca insan için kıyamet kopmuştur. Maddi bunalıma girip kendini asan asgari ücretli Adapazarlı hemşehrimiz gibi. 24 Haziran'da yanıtınızı verin tamam mı devam mı?
MUHALEFETİN MEDYA SORUNU
Ulusal televizyon ve gazetelerin muhalefeti görmezden gelme tutumu basın ahlakının ne hale duruma düştüğünü gözler önüne seriyor. CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bu isyan ile televizyon kanallarının önünde miting yapmaktan sözediyor. 
TRT'nin tutumu kabul edilemez. Gerçekten adil, eşit bir yarıştan seçimden sözetmek imkansız. Dünyaya rezil oluyoruz. 
Muhalefetin mesajlarını seçmene ulaştıracak alternatif kanalları kullanması zorunlu hale geliyor. Bu kanallardan biri yerel televizyon, radyo ve gazeteler. Diğeri ise her geçen gün etkisini artıran yerel internet kanalları ve sosyal medya.
CHP ve İYİ Parti başta olmak üzere muhalefet partilerinin genel merkezleri iletişim merkezleri oluşturarak 570 yerel gazete, 2 binin üzerindeki yerel televizyon ve radyoyla, 3 bine yakın internet haber sitesiyle seçmene ulaşmanın yolunu bulmalıdır. 
Ancak bu da kolay değil basın ilan kurumunun verdiği desteğe muhtaç yerel gazetelerin muhalefetin görüşlerini etkili bir şekilde vermesi beklenmemeli. Bu gazetelerimiz AKP belediyelerinin ilan desteğini kaybetmekte istemezler.
Yine de bu 570 yerel gazete ve 3 bine yakın internet gazetesinin bir bölümünde meslek namusuna sahip çıkan kalemlere ulaşmanın yolu bulunmalı.
EN AZ BAŞVURU CHP'YE OLMUŞ(!)
Milletvekili aday adaylığı başvurularının da doğruladığı gibi; CHP'nin 11 bin lira gibi yüksek bir adaylık başvuru ücreti belirlemesinin sonucunda Sakarya'da en az başvuru CHP'ye oldu. 
AKP'ye 79 milletvekili aday adayı, Saadet Partisi'ne 27, İYİ Parti'ye 16, MHP'ye 15, BBP'ne 10, CHP'ye 9 milletvekili aday adayı başvurmuş. 
CHP yöneticileri bu sonuçlara bakıp düşünmeli. Dahası başvurular CHP Genel Merkezi'nde alındığı için basında yazılanlara göre İl Başkanı Erdoğan Isır dahi kimlerin başvurduğunu, kaç kişinin başvurduğunu bilmiyor. Seçime 44 gün kaldığı düşünülürse büyük bir handikap!
Diğer partiler aday adaylığı başvuru sürecini propagandaya gövde gösterisine çevirirken CHP'nin büründüğü sessizlik anamuhalifet partisine yakışmadı. 
CHP'de aday adaylığı başvurusunda bulunan isimlerden Engin Özkoç, Elif Yar, Mehmet Selçuk dışındakileri tanımıyorum. Bülent Duran, Gözde Nur Yıldız, Gündüz Kadir Gençcan isimlerini tanıtmak için zaman kısa.
Parti örgütünün ve kamuoyunun tanıdığı isimlerin olmaması CHP listesi hafif eleştirilerine neden olabilecektir. 
Ecevit Keleş'in 2'in sıra milletvekili adaylığını kabul etmediği iddiaları da sürecin düzgün yürütülememesinin bir sonucu olabilir. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Aytekin Ertuğrul     2018-05-13 Adapazarı'nda bir hafta önce genç bir adam kendini astı. Asgari ücretli işçinin kendini asmasına neden olan şey ekonomik sıkıntıları... Evli ve 1 çocuk babası genç belli ki maddi sıkıntılarını aşamayınca canına kıydı... İçinde bulunduğumuz açık bütçeli sisteme dayalı ekonomimiz insanlarımızı bunalıma sürüklüyor. Türk milleti açık bütçeli sistemin getirdiği ihanete yabancı değildir 14 Mayıs 1950 den bu yana bu sistemde bocalıyoruz. Allah inatla açık bütçelere devam edenlere doğru yolu göstersin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye