Advert
Geyve Belediyesi'nin projesi örnek olmalı
Sedat Balta

Geyve Belediyesi'nin projesi örnek olmalı

GEYVE BELEDİYESİ'NİN PROJESİ ÖRNEK OLMALI
Geyve Belediyesi son zamanlardaki özgün projeleriyle yerel yönetimlerde öne çıktı. Belediye Başkanı Murat Kaya'yı yöresindeki tarımsal ürünlere, el sanatlarına ve kültürüne sahip çıktığı için kutlarım. Darısı diğer belediye başkanlarımıza diyelim. 
Bir milletin yarısını oluşturan kadınların üretime katılmaması demek geri kalmak demektir. Kadınlarımızın hayata başlarken dezavantajlı durumda olması; devletimizin onlara pozitif ayrımcılık yapmasını gerektiriyor. 
Bu anlamda Başkan Murat Kaya'nın bölgede yaşayan emekçi kadınların ürettiklerini pazarlamada verdiği destek çok değerli. 'Geyve Yöresindeki Kültürel-Tarımsal Ürünlerin ve El Sanatlarının Değerlendirilmesi ve Bölge Kadınlarının İstihdamı Projesi' ile dantelden, yazmaya, konserveden, kuşburnuna kadar geniş yelpazedeki ürünler bir marka altında pazarlanacak. 
Küreselleşen dünyada mekan farkı hızla ortadan kalkarken internet teknolojisi yardımıyla ürünler hedef kitleyle buluşacak. Web sitesinde süt, yumurta, bal, pekmez, ekmek, yufka, tarhana, zeytin, zeytinyağı, reçel, konserve, salça, medikal bitki (adaçayı, ıhlamur, kekik, kuşburnu vs.), yöresel ürünler (gıda ve el sanatları) sebze ve meyve vs. ürünlerin temiz ve doğal gıda başlığı altında online pazarlanacak. 
İki dönümlük alanda bir üretim ve teşhir merkezi yapılıyor. Kahvaltı hizmeti de verilecek merkezin çok yakında hizmete açılması planlanıyor. 
Ekonomik açıdan güçlenen kadınlarımızın kendine güvenleri ve girişimci yetenekleri daha da artacaktır. Murat Kaya,  Geyve'nin kadınlarına ve annelerine en güzel anneler günü armağanını veriyor. 
Geyve Belediyesi'nin projesi yerelde imkanlar verimli kullanıldığında, yörenin sorunlarının kolaylıkla çözülebileceğine güzel bir örnek. 
SAKARYA EN PAHALI 5'İNCİ İL
Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre yaşadığımız şehir Sakarya ülkenin en pahalı 5'inci ili oldu. 
Ürün zenginliği, toprağının bereketi, ana üretim merkezlerine yakınlığı düşünüldüğünde Sakarya'nın pahalı olması düşündürücü. 
Konut ve kira ücretlerinde de çok pahalı bir şehiriz. TOKİ'nin yalnız 400 adet konut ürettiği düşünülürse normal sonuç. 
Yerel yöneticilerin ulaşım ve temel tüketim maddelerinin pahalılığı konusunda dengeleyici politikalar üretmemesi hemşehrilerimizin en büyük şansızlığı!
İzmir'de 125 kilometreyi raylı sistemle 2 lira 60 kuruş ödenirken bizde Karaaağaçdibi'nden dolmuşa binip, Aziziye Camii'nin önünde inen hemşehrimiz 3 buçuk lira ödemek zorunda! Ve bu soyguna yerel yöneticiler seyirci kalıyor. 
Et, süt, yumurta, sebze, meyve üreten Sakaryalı çiftçi para kazanazken, kentte oturan hemşehrilerimiz yüksek fiyatlardan muzdarip! Yerel yöneticiler buna karşı da seyirciler. 
Üretici birliklerinin desteklenmesi, ürünlerin kentlerde pazarlanması konusunda hiç bir şey yapmıyorlar. 
Eskiden tanzim satış mağazaları aracılığıyla etinden, bakliyatına, sütüne kadar pek çok üründe fiyatlar dengeleniyor hem üretici hem de tüketici korunmuş oluyordu. 
Özelleştirmelerle üretici ve tüketiciler şirketlerin insafına bırakıldılar. 
SANDIK GÜCÜ
Türkiye 24 Haziran tarihinde çok önemli bir seçime gidiyor. Bu seçimde oy kullanmak, sandığın güvenliğini sağlamak demokrasiye inanan her vatandaşımız için temel bir görev haline geldi. 
Sandık Gücü girişimi sandık güvenliği konusunda değerli bir hamle. 
Kendilerini, "Sandık Gücü, meşru ve doğru seçim sonuçlarının güvencesi olacak 1 milyon kişilik eğitimli müşahit (gözlemci) yaratmayı hedefleyen, partiler üstü bir gönüllülük projesidir" sözleriyle tanımlıyorlar. 
İsteyenler sandıkgucu.com adresine girerek müşahit ya da diğer görevlerden birini üstlenebiliyor.  Özellikle kritik sandıklarda güvenliği sağlama konusunda önlemler alıyorlar. 
Ben Sandık Gücü'ne kayıt oldum. Sizlere de öneriyorum. 
GÜNÜN SÖZÜ: "Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes sana karşı çıkacaktır, önüne sonsuz engeller yığacaklardır fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın. Kendini büyük değil, küçük, zayıf, kimsesiz ve araçsız kabul ederek, hiç kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak, bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana "büyüksün" derlerse, bunu söyleyenlere gülüp geçeceksin." - Mustafa Kemal Atatürk

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye