Advert
Çiftçi kurtulursa Türkiye kurtulur
Sedat Balta

Çiftçi kurtulursa Türkiye kurtulur

ÇİFTÇİ KURTULURSA TÜRKİYE KURTULUR
14 Mayıs Çiftçiler Günü'ydü. Ziraat Odası Genel Başkanı Şemşi Bayraktar'ın deyişiyle 81 milyon nüfusu, 5 milyona ait mülteci, sığınmacı ve 40 milyon turisti besleyen çiftçilerimizin günü. 
Türkiye yakın zamana kadar kendine yeten az sayıdaki ülkeden biriyken yanlış politikaları nedeniyle samanı ithal eder hale geldi. Hayvan üreticisi üçte ikisi vergi olan mazot, gübre, yeme mahkum edildiği için et fiyatlarının yüksekliği karşısında ithal hayvanla terbiye edilmeye çalışılıyor. 
Yerli tohumların yasaklanması ile İsrail'in kısır tohumlarına bağımlı bir tarımımız var. 
Sakarya'daki 14 ilçenin Ziraat Odası yönetimlerinin basında yayımlanan Çiftçiler Günü ilanı metni manidardı: "Çiftçilerimizin değerinin bilineceği günlere en kısa zamanda ulaşmak ümidiyle.." denilmiş.
Umarım bu dilek gerçekleşir, çiftçinin değerinin bilindiği bir ülkede yaşarız. Çünkü çiftçi kurtulursa Türkiye kurtulur. Önümüzdeki 24 Haziran seçimlerinde çiftçimizin elinde böyle bir fırsat var! 
Çiftçi tercihiyle ya 16 yıldır uygulanan yanlış tarım politikalarından kurtulur; ya da aynı şeyi yapıp farklı sonuç bekleyenlerin durumuna düşer!
KAYNARCA ZİRAAT ODASI'NIN KİTAP BAĞIŞI
Kaynarca çiftçi memleketi. 5 Bin ailenin 4 bini tarım ve hayvancılıktan geçimini sağlıyor. Hal böyle olunca en çok üyeye sahip sivil toplum kuruluşu da Ziraat Odası. 8 Bin üyeye sahip. 
Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar ve yönetimi örnek bir kararı hayata geçirdiler. Genel Sekreter Esma Koç'un kütüphane kurma projesi hayat buldu. 
Kaynarca Mimar Sinan Ortaokulu'nun Z Kütüphanesindeki kitap eksikliklerini tamamladılar. Bin kitap armağan ederek Z kütüphanenin gerçekten 'zenginleştirilmiş' olmasını sağladılar. 
Oda Başkanı Çakar okula giden çocukların yüzde 80'inin çiftçi çocuğu olduğunu belirterek geleceğin okumuş, eğitimli çiftçilerin olduğunu ifade etti. 
Proje fakiri Kaynarca'da Genel Sekreter Esma Koç'un bir hayali de ilçede tarım lisesi kurulması. Ziraat Odası yöneticileri umarım bu fikri de destekler hayata geçirirler. Kaynarca'ya en büyük iyiliği etmiş olurlar. 
CHP ADAY ADAYININ YOBAZ SÖZÜ YANLIŞ
CHP Sakarya Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Bülent Turan'ın adaylık açıklamasında, "Sakarya, Bolu ve Düzce maalesef bu yöreler Batı'ya çok yakın olmalarına rağmen Türkiye'nin tutucu, bağnaz ve yobaz yöreleri" demesi yerel basınımızda manşetten verildi. 
Bülent Turan'ın bu sözleri genelleme yaptığı için yanlış. Eleştiride genelleme yapmak, toptancı davranmak, tüm Sakaryalılar yobazdır anlamına geleceği için tepkiler normal. 
Milletvekil aday adaylı şu andan itibaren partiyi temsil ettikleri için kişisel görüşlerini çok dikkatli açıklamalıdırlar. 
MİLLETVEKİLLERİNİN ÜÇTE  İKİSİ ADAY YAPILMAYACAK
Hürriyet gazetesinin haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin milletvekili adaylarıyla ilgili yaptığı çalışmada şu anda milletvekili olan 120 isme yer verdi. 
Bu durumda aynı oran Sakarya'ya yansıtılırsa 5 AKP'li milletvekilinden biri ya da ikisi aday olabilecek. 
Milletvekili adayı olmak için 5 kriterin uygulandığı belirtiliyor. 
Birinci kriter olarak aday adaylarının FETÖ bağlantıları, yakın akraba ve arkadaşları arasında FETÖ'cü olup olmadığına bakılıyor. Bu durumda kardeşi FETÖ'cü olan Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin aday gösterilmeyeceği; ayrıca akrabası FETÖ'den yargılanan eski AKP Milletvekili Recep Yıldırım da bu kriterle aday olamayacağı söylenebilir. 
İkinci kriter başvuran isimler arasında bölgesinde akçeli işlerle ilgili iddialar olması da elenmesine neden olacak. 
Üçüncü kriterde teşkilat ve parti tabanının milletvekili adayı hakkındaki düşünceleri dikkate alınıyor. 
Dördüncü kriter mevcut milletvekillerinin Meclis'te gösterdikleri performans ve devamlılık. AKP'li Sakarya milletvekillerinin kanun teklifi, araştırma önergesi, gensoru ve soru önergeleri konusunda sıfır çektikleri düşünülecek olursa hiç birinin adaylığı söz konusu olamayacak. 
Beşinci kriter sadakat ve güven esası. Son liste çalışmasının Erdoğan'ın İngiltere ziyaretinden sonra yapılması bekleniyor. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye