Advert
Nasrettin Hoca'ya göre küçük kıyamet !
Sedat Balta

Nasrettin Hoca'ya göre küçük kıyamet !

NASRETTİN HOCA'YA GÖRE KÜÇÜK KIYAMET!
Hazinenin dış borcu 3 kattan fazla arttı. Belediyelerin bankalara olan borçları 10 kattan fazla artmış. 
Bankalar dışındaki şirketlerin banka kredi borçları 20 kattan fazla arttı. Gayri safi milli hasılanın yüzde 75'ini buldu. 
Türkiye'nin toplam borcu 10 kattan fazla artarak 3 trilyon lirayı geçti. 
Buna karşılık Cumhuriyet döneminde ne var ne yok satılmış bunlardan 60 milyar dolar gelir elde edilmiş. 
Enflasyon 2 haneli rakamlardan indirilemiyor.
İşsizlik oranı yüzde 20'lere yaklaşıyor. Gizli işsizlik yüzde 40'larda.
SEÇİMDEN SONRA ACI REÇETE GELİYOR
Borçlanmayı bu şekilde artırarak ve eldeki malları satarak büyümeyi sürekli kılmak mümkün olmadığına göre bizi seçimden sonra acı reçete bekliyor. 
Üniversiteden yakın arkadaşım ekonomist Doçent Dr. Şevket Sayılgan'ın geçtiğimiz hafta Kanat B'de izlediğim programında hiç siyasete değinmeden, popülizm de yapmadan Türkiye'nin ekonomik durumunu öyle gözler önüne serdi ki; ekonomi uzmanı olmaya gerek yok. 
Benim tüm konuşulanlardan çıkardığım, AKP Hükümeti veya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomik verilerden dolayı 1994'de yaşanan ekonomik krizden sonra alınan 5 Nisan kararları benzeri acı ekonomi reçetesi uygulamak zorunda. Bunu seçimden önce yapamadı. Onun yerine erken, baskın seçim kararı aldı. 
Ben yerel seçimlerinde öne alınarak Ekim Kasım aylarında yapılmasını bekliyorum. Ardından bizi acı reçeteler bekliyor. 
GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİK
Kriz dönemleri zenginin zengin, fakirin daha fakirleştiği dönemler olur. Gelir dağılımı adaletsizliğinde dünya rekorları kıran Türkiye'nin halkının daha da fakirleşmesi sosyolojik krizlere gebedir. 
Dünyada sıcak paranın bol, gidecek ülke aradığı yılları değerlendirip Türkiye'yi düze çıkarmak mümkün iken AKP hükümetinin beceriksiz ekonomi politikaları ülkeyi iflasın eşiğine getirdi. 
Türkiye kendisinin olmayan parayı, üretken yatırımlara dönüştürmek yerine yol, köprü yapmak gibi ekonomistlerce tüketim ekonomisi denilen yerlere harcadı. Çiftçinin üretim gücü yanlış tarım politikalarıyla bitirildi. Hayvancılık resmen öldürüldü. 
Fabrika yapmak yerine cumhuriyet döneminde yapılan tüm fabrikalar yandaşlara satıldı. 
Eğer eğitim politikaları düzgün olsaydı Türkiye bu krizi belki beş on yılda atlatabilirdi. Ancak arka bahçemiz diyerek imam hatip liselerinde ısrar edilmesi, İki yılda bir değişen sınav sistemleri. Türk çocuklarının kötü eğitim almasına neden oldu. 
Orta gelir tuzağı da denilen düşük teknolojili ürün üretebilen ekonomik yapısıyla Türkiye'nin geleceği de karartılmıştır. 
Hamaset ile 1923 diyerek insanlar üzerinde algı operasyonları yapmak bir yere kadar geçerli olabilir. Artık mızrak çuvala sığmıyor. 
Seçim öncesi mazotu, benzini zam yapmayacağız diyerek sabitlemek nereye kadar mümkün olabilecektir. 
AKP seçimi kazandığı gün bu kararından vazgeçektir. Sonrasında acı reçete var. 
NASRETTİN HOCA'NIN KÜÇÜK KIYAMETİ KOPTU!
Türk seçmeninin olağanüstü hal, yargı bağımsızlığı, parlementer demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi konuların direk ekonomiyi etkilediğini idrak etmesinin zamanı geldi de geçiyor. 
AKP ileri demokrasi vaat ettiği, Avrupa Birliği yolunda ilerlemek istediğini belirttiği zamanlarda uluslar arası sermayeden sıcak para tranfer etmeyi başarabilmiştir. 
Aynı sıcak para sahipleri parasına para katabileceği daha demokratik, hukuk devletleri varken tek adamcı, hakimlerinin yüzde 70'i bir yıl deneyimli, siyasetin mahkemeden üstün olduğu Türkiye'ye niye gelsin!
Eğitimi, demokrasisi, yargısı, demokrasisi yara almış bir ülkenin önü ne kadar açık olabilir ki...
Nasrettin hocaya sormuşlar kıyamet ne zaman kopacak? "Karım ölürse küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kıyamet!" Bazılarına göre ekonomi o kadar da bozuk değil(!) 
Asgari ücretliler, çiftçi, işçi, küçük esnafın durumu anlaşılan onlar için küçük kıyamet... 25 Yıl çalışıp çabaladıktan sonra bugün emekli olabilen işçilerin aldığı maaş 840 liraya kadar düştü! Daha ötesi var mı?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye