Advert
Kaynarcalı Dekanın görevden alınışı ileri demokrasimize yakışmadı
Sedat Balta

Kaynarcalı Dekanın görevden alınışı ileri demokrasimize yakışmadı

KAYNARCALI DEKANIN GÖREVDEN ALINIŞI İLERİ DEMOKRASİMİZE YAKIŞMADI
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, "Demokraside üst lige çıkacağız" diyerek daha çok demokrasi vaat etmesinin üzerinden 2 gün geçmeden anti demokratik bir uygulamaya daha imza attı. 
Kendisini ziyaret etmek için rendavu isteyen CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi buyur eden Kaynarcalı hemşehrimiz Prof. Dr. Alaattin Duran, Rektör tarafından aranarak görüşmenin iptal edilmesi talimatı verildi.
Ancak duran bu antidemokratik teklifi içine sindiremedi. Görevden alındıktan sonra Fakülte bahçesinde öğrenci ve öğretim üyelerine yaptığı konuşmada bu durumu şu sözlerle anlattı: "Ben dün aslında istifa etmiştim. Fakat sonradan istifamı geri aldım. Kabullenemeyeceğim bir şey var. Bir milletvekilinin, bir cumhurbaşkanı adayının Cerrahpaşa'ya girmesini önlememizi bana söylediklerinde, bunu kendime anlatamadım. Burası her türlü insanın girip çıktığı, benden rendavu aldığı bir yer. Ben onların söyledikleri gibi bir şey olamayacağını ve normal sürecin devam edeceğini, bu görüşmenin gerçekleşeceğini söyledim. 
Dün Muharrem İnce ile gayet makul, gayet güzel bir sohbet yaptık. Ondan sonra da dışarıda çok uzun değil gayet kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Akşam rektör beni aradı. Önce övdü. Şöyle başarılısın şöyle güzel şeyler yaptınız diye Sonra da YÖK Başkanı sizin görevden ayrılmanızı istiyor dedi."
AKP MUHARREM İNCE'DEN KORKUYOR MU?
Hiç bir demokraside olamayacak bu olay geldiğimiz otoriterleşmenin en bariz göstergesi. Bir başka şeyin daha göstergesi; AKP'nin rakibi Muharrem İnce'den korktuğunun (!)
Yoksa nedir bu hoşgörüsüzlüğün, tahammülsüzlüğün nedeni...
Dekan Duran, öğrencilerine yaptığı veda konuşmasından sonra öğrencilerle birlikte kortejin önünde yürüyerek, "Rektör istifa" sloganlarının atıldığı yürüyüşe katıldı. Yürüyüşte, öğrencilerin taşıdığı pankartlardan ikisinde şöyle yazıyordu: "Tarihin gölgesinden korkarak DURAN'ları değil, Alaattin Duran'ları yazacaktır!"; "Bekleyin, görecektir DURAN'lar yürüyeni! Sabredin, gelecektir, solmaz pörsümez yeni!"
Yağmur altında yürüyen öğrenciler ve öğretim üyeleri antidemokratik uygulamaya gereken tepki gösterdiler hem de manidar bir şarkıyı birlikte söyleyerek: "Beraber ıslandık yağan yağmurda!"
Atatürkçü, sosyal demokrat, solcu bir dekanı görevden almak için mazeret ürettiler desek hiç değil. Alaattin Duran'ın Kaynarca'da yaşayan ailesi Refah Partisi'ni, Fazilet Partisi'ni daha sonra AKP'yi destekleyen. Bu partilerin sembol ailelerinden biri. 
Çirkin bir şekilde görevden alınan Prof. Dr. Alaattin Duran'ın abisinin oğlu Sebahattin Duran bu partilerin belediye başkanlığını, il genel meclisi üyeliğini yapmış bir isim. Yani "Beraber yürümüşlerdi bu yollardı !" 
Ne oldu? Yol mu bitti(!)
KAYNARCA DUT YEMİŞ BÜLBÜL
CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Dekan'ın görevden alınma şekline sert tepki gösterdi: "Bugünkü destek ziyaretimizden sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı'nı görevden aldı. İşte bu yüzden adayım! Ülkenin seçkin beyinlerinin kaderi, bir kişinin iki dudağı arasında olmasın diye!" dedi.
Bilindiği gibi İnce İstanbul Üniversitesi'nin bölünme sürecinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrenci ve öğretim üyelerine destek vermiş Cumhurbaşkanı olması durumunda ilk yasa teklifinin bu bölünmeyi geri almak olacağını söylemişti. 
Öğrencileri, öğretim üyeleri, yandaş olmayan basın, CHP, demokrasiye inanmış kamuoyu antidemokratik bir şekilde görevden alınan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Alaattin Duran'a sahip çıkan bir duruş sergiledi. Ya hemşehrileri?
Henüz bu hareketi kınayan bir açıklama yapılmadı. Sivil toplum kuruluşlarından, siyasal partilerden henüz bir ses yok. Sözcü gibi ulusal gazetelerde bile manşetten verilen bu haberi Kaynarcahaber.com dışında ilçenin haber siteleri dahi olayı görmezden gelebildi. 
Anladık Manavlar Sosyolog Ali Aktaş'ın tanımına göre, "Dokuz kere düşünüp bir kere konuşurlar" ama.... Bu kadar da sessizlik fazla!
Mübarek Ramazan ayında İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'ın sözünü anmadan olmaz: "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!!!"
Yoruldum... Bugün benim doğum günüm patronuma söylesem bir süre izin mi alsam...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye