Advert
İçtiğimiz suya günlerce lağım akmış(!)
Sedat Balta

İçtiğimiz suya günlerce lağım akmış(!)

İÇTİĞİMİZ SUYUN KAYNAĞINA GÜNLERCE LAĞIM AKMIŞ!
İğrenç olay suyumuza günlerce lağım akmış(!) Sapanca kaynaklı haber suyumuzun kimlere emanet olduğunun kanıtı oldu. Sakarya'nın en büyük bütçesine sahip kurumlarından Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne ait SASKİ ve İSU'nun görevini savsaklaması vatandaşın su içtiği kaynağa lağım karışmasına neden oldu. 
Lafa gelince, "Sakarya'da su musluktan içilir" diyen SASKİ'nin hangi kafalarca yönetildiği gözler önüne serildi. 
Bu söze hiç bir hemşehrimiz inanmayır. Çünkü Sakarya'da su musluktan içiliyorsa; dünyanın en kaliteli suyunu sahipsek niye her mahallede, her ilçede bu kadar damacana su bayi olsun ki. Milletimiz parasını sokağa atmaktan zevk mi alıyor. 
Aksine çoluğuna çocuğuna sağlıklı su içirmek için bütçesini zorluyor. Ancak ailelerin büyük bölümü içme suyunu su dağıtım şirketlerinden satın alsa da yemeklerinde Sapanca'dan gelen musluk suyunu kullanıyor. 
Şehri yönetenler musluktan akan suyun birinci sınıf olduğuna gerçekten inansalar mübarek Ramazan Ayı'ndaki kuş suyu eksik görkemli sofralarında şişe suyu yerine musluk suyu içerler.
En büyük bütçeye sahip SASKİ ve İSU fahiş fiyatla sattığı, atık su vergisi gibi garabet vergilerle şişirilen faturaları ödeyen halkımızın su kaynağına çöp atılmasını, lağım suyu akıtılmasını engelleyemiyor. 
Demokratik duyarlı yurttaşların yaşadığı bir ülkede büyük bir skandal olabilecek bu olay ne yazık ki Sakarya'da ve bizim ülkemizde geçiştirilecektir. 
Ne toplum sağlığını korumakla görevli kurumlar, ne siyaset ne muhalefet , ne de yerel basın konunun üzerine gitmeyecek gidemeyecektir. 
DEPREME HAZIR OLMADIĞIMIZIN FOTOĞRAFI
Yerel yönetimler su konusunda duyarsız ve yetersiz de deprem konusunda çok mu duyarlı. Koskocaman bir hayır! 
Bazen bir fotoğraf sayfalarca yazıya bedeldir; daha çok şey anlatır, insanı sarsar! 2007 Yılında o zaman yere göğe koyamadıkları şimdi FETÖ olan Fetullah Gülen Hoca Efendilerinin Kaynarca'daki 'ininin' açılışını 2 AKP milletvekili yapmıştı. Şimdi in dedikleri yerin adı KAYNAKDER'di. 
Oranın açılışında çektiğim fotoğraf bize Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Haber Fotoğrafı Ödülü kazandırmıştı. Fotoğrafta iki milletvekili (Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün) koltukta oturuyor ilçedeki bir ilkokulun müdürü de önlerinde diz çökmüş okuluna öğretmen tayin edilmesini istiyordu! 
Fotoğraf ulusal basında bir çok gazete tarafından manşetten verildi, köşe yazarları fotoğrafla ilgili yazılar yazdı. Çünkü fotoğraf eğitimin içler acısı halini gözler önüne seriyordu. 
O fotoğrafı çekmemin üzerinden tam 11 yıl geçti eğitimdeki sorunlar azalacağına arttı. Eğitim sistemi 14 kez değişti. Dün çocuklarımız liselere giriş sınavına girdi. Eğer istedikleri puanı alamazlarsa evlerine en yakın okula gitmek zorunda kalacaklar. İmam hatip lisesine, meslek lisesine gitmek isteyip istemediği sorgulanmadan, yeteneklerine uygun, istedikleri bir eğitim şansını kaçıracaklar. 
O fotoğraftan sonra çektiğim ve beğendiğim en güzel fotoğraflarımdan birisi deprem güvenliğine karşı hassasiyetimizi anlatan bir başka fotoğraf oldu: Kaymakamlıklar, kamu kurumları ve okullarımızın girişlerinde, bahçelerinde yer alan ve üzerinde 'Deprem Müdahale İstasyonu' yazan telden dolabın içindeki bir kazma, bir kürek, küçük bir kriko ve sedyeden oluşan bir setten başka hiç bir şey yok. 
Depreme ne kadar hazırlıksız oluşumuzu, duyarlılığımızı bundan daha güzel anlatan bir fotoğraf olabilir mi? Fotoğraf adeta depreme müdahale ciddiyetimizin bir göstergesi(!)
Gelelim Marmara depremi senaryosu üzerine açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Yer Davranışları, Yeraltı Kaynakları Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın sözlerine. 
Sayın Ercan İstanbul'a moral bize korku salan sözleri dikkatle okunmalı ve bu aymazlıktan vazgeçilmelidir. 
Önceki günkü yazımda milletvekili adaylarının yerele ilişkin programları olmadığını yazmış ve eleştirmiştim. 
Bir gün sonra CHP milletvekilleri basına verdikleri iftar yemeğinde bir Sakarya beyannamesi olduğunu açıkladılar. CHP'nin yerelde yapacaklarına ilişkin sözlerinden biri "Şehri depreme hazır hale getireceğiz" oldu. 
Diğer partilerin de Sakarya'yla ilgili önceliklerini programlarını açıklamalarını beklerim. Aksi halde liderlerinin dümen suyundan giden, papağan gibi onların söylediklerini tekrar eden; seçilince de parmak kaldırıp parmak indiren bir milletvekil olmaktan öte gidemezler. Şimdi olduğu gibi. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye