Advert
Muharrem İnce mitingi ile Tayyip Erdoğan mitingi arasındaki farklar
Sedat Balta

Muharrem İnce mitingi ile Tayyip Erdoğan mitingi arasındaki farklar

MUHARREM İNCE MİTİNGİ TAYYİP ERDOĞAN MİTİNGİ ARASINDAKİ FARKLAR
Sakarya Muharrem İnce'nin Sakarya mitingi ile tarihi bir gün yaşadı. Nasıl Tayyip Erdoğan mitingi ile AKP en az katılımlı ve en çoşkusuz Sakarya mitingini yaşadıysa; CHP'de Bülent Ecevit'ten sonra tarihinin en kalabalık ve coşkulu mitingini yaşadı. Burası kesin...
Üstelik CHP mitinglerinde her zaman görmeye alıştığımız yaşlı katılımcıların çok daha üstünde genci miting meydanında gördük. Muharrem İnce'nin 'orantısız zeka'  esprileri ve paylaştığı videoları gençlerin ve mitinge katılanların gönüllerini fethetti. 
Mitingden önce mitingi eski CHP mitingleriyle kıyaslamanın doğru olduğunu düşünüyorsam da görüldü ki böyle bir kıyaslamaya gerek yok en az 2 veya 3 kat geniş katılım vardı. 
Erdoğan'ın mitinginin altında değil üstünde; üstelik çok daha çoşkulu bir kalabalık vardı.
AKP Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın miting saati 14.00'da meydanda büyük bir boşluk vardı. Erdoğan mitingine 1 saat 15 dakika geç başlamak zorunda kalmıştı. Ki Erdoğan'ın böyle gecikmeler yaptığına daha önce tanık olmamıştık. 
Oysa Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce miting alanı Demokrasi meydanına tam zamanında geldi. Kendisine gösterilen ilgi nedeniyle yalnızca 10 dakika gecikmeyle sahneye çıktı. 
Meydan dolu olduğu gibi Bulvar'daki ve çevre binalardaki gölgelik alanlarda binlerce Sakaryalı mitingi izledi. 
Erdoğan'ın mitingine katılımın az olmasını sıcak ve nemli havaya bağlayanlar olmuştu. Muharrem İnce'nin mitinginde hava bir kaç derece daha sıcaktı ama katılımı engellemedi. 
Hava öylesine sıcaktı ki yaklaşık 10 kişi baygınlık yaşadı. Muharrem İnce, ambulans ve sağlık görevlilerini yönlendirmek için adeta bir anonsçu olarak yardımcı oldu. Bu durumu, "Konuşmam kesiliyor, konuşmamın bütünü bozuluyor" diyerek ifade etti. Ve kendisini izleyen insanların sıcaktan olumsuz etkilenmemesi için konuşmasını erken kesti. Daha önce okuyacağı belirtilen Kaynarcalı merhum şair Sevim Aslanalp'in "Sakaryam" şiirini de okuyamadı. 
YEREL BASIN YORUMSUZ VERDİ
Dünkü yerel gazete manşetlerinde ve internet medyasında yer alan miting fotoğrafları gerçeği gizleyemiyor olacak ki en muhalif, yandaş gazeteler dahi olumsuz tek kelime edemedi. Ancak bugüne kadar Sakarya'da yaşanan CHP mitingleri içinde en görkemlisi olduğu da görmezden gelindi. 
Yenigün, Yenihaber, Sakaryahalk, Adapostası, Yeni Sakarya gazeteleri Muharrem İnce'nin, "Haydarpaşa'dan kalkan tren size söz Adapazarı merkezine gelecek" sözlerinini manşetine taşıdı. 
Bizim Sakarya Gazetesi, "İnce coşkulu kalabalığa hitap etti" başlığı ve "CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin Adapazarı Kent Meydanı'ndaki mitingi coşkulu ve renkli geçti. Sıcağa rağmen yüksek katılım, günlerdir mitinge hazırlanan partilileri sevindirdi" diyerek objektif bir yaklaşımda bulundu. 
Gazetemiz, Adapazarı Akşam Haberleri ise "Sakarya'dan meydan okudu" başlıklı manşetiyle ve meydanın coşkusunu, sıcak havaya rağmen meydanın tıklım tıklım dolu olduğunu belirten haberi ile farkını ortaya koydu. 
CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin Sakarya Mitingiyle ilgili tek köşe yazısını ise Yenigün Gazetesi'nin tecrübeli ismi Cevdet Güngör yazdı.
Köşe yazısında Erdoğan ve Muharrem İnce mitinglerini kıyaslayan Cevdet Güngör şu yorumda bulundu: "Miting başladığında Kent Meydanı'ndaki kalabalık, İnce'ye göre, Erdoğan'ın topladığı kalabalıktan bir "Tık" fazlaydı. Ancak alan dışındaki kalabalik açısından ise İnce'nin topladığı kalabalık bir "Tık" fazla görülüyordu. Ancak alanda toplanan kalabalığın coşkusuna gelince, Muharrem İnce'yi izlemeye gelenler, Erdoğan'ı izlemeye gelenlere göre daha bir coşkuluydu."
CHP mitinginin Sakarya'da tarihinde ilk kez AKP mitingini sayı ve coşku olarak geçmesi AKP'nin oylarının inişe geçtiğinin ciddi bir göstergesidir. 
Sakarya'nın 7 milletvekili var. Bu 7 milletvekilinin 5'i AKP'ye 1'i MHP'ye ait. Yani Cumhur ittifakı 7 milletvekilinden 6'sına sahip. 
Buna rağmen doldurulması zor bir alan olan Sakarya Demokrasi Meydanı'nda 7 milletvekilinin 1'ini alabilen CHP adayı ile yüzde 70 oy oranları ile 5 milletvekil alan AKP'nin adayının yarışması düşünülemez bile. 
Ama durum bu oy oranlarına ve milletvekili sayılarına karşıt bir şekilde gelişiyor. Sakarya meydanı gösterdi ki Türkiye'de iktidar değişiyor...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye