AKP 1 Milletvekilliğini niye kaybetti ?
Sedat Balta

AKP 1 Milletvekilliğini niye kaybetti ?

AKP 1 MİLLETVEKİLİNİ NİYE KAYBETTİ?
AKP ilk seçiminde tüm vekillerini almıştı sonra sırasıyla bir, sonra iki, en son seçimde de üçüncü milletvekilliğini kaybetti.
AKP Sakarya'da Recep Tayyip Erdoğan'dan 74 bin oy daha az aldı. 
AKP ilk seçimde bütün milletvekillerini almıştı. Daha sonra 7 milletvekilliğine çıkan Sakarya'da 6 milletvekili, 7  Haziran 2015 seçimlerinde 5 milletvekili 1 Kasım seçiminde de 4 milletvekili çıkardı. 
Bu seçimin Sakarya'daki siyasal sonuçlarına baktığımızda öne çıkan konu AKP'nin bir milletvekili azalmasıdır. 
Daha önceki yazılarımızda vurguladığımm gibi Ali İnci riskli bir yerden aday gösterilmişti. 
Her ne kadar AKP milletvekili adayları Sakarya'dan 7 milletvekili çıkaracağız söyleminde bulundularsa da gerçekler öyle söylemiyordu. 
ALİ İNCİ'NİN YENİ HEDEFİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Ali İnci kendisiyle yapılan röportajında söylediğine göre bundan sonraki hedefi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı olacaktır. 
Bu seçimin Sakarya'da kazananları MHP'nin ve İYİ partinin milletvekili çıkarması olmuştur. Kaybedenleri ise bir milletvekili kaybeden AKP, ikinci milletvekilini çıkaramayan, oy artışı sağlayamayan CHP'dir. Saadet Partisi de Türkiye'de olduğu gibi Sakarya'da bir varlık gösteremedi. 
AKP seçmeninin bir bölümü daha önceki yazılarımda paylaştığım gibi oyunu partisi yerine MHP'ye verdi. Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve cumhur ittifakını destekleyen AKP seçmenleri milletvekili adaylarına mesaj verdi. 
AKP seçmeninin milletvekili aday listesini beğenmediği; önceki dönem milletvekillerinin icraatlarından memnun olmadıklarını gösterdi. 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında seçmenin verdiği mesajı anladığını söyledi. 
AKP 2 buçuk milyondan fazla oy kaybetti. Oyları yüzde 7 azaldı. 1 Kasım seçimlerinde alınan yüzde 49 buçuk oy yüzde 42'de kaldı. 
Ve ilk kez balkon konuşmasında parti ekibini yanına almadı. Konuşmasına yalnız yaptı. 
Seçimin süprizini MHP ve lideri Devlet Bahçeli yaptı 49 milletvekili ile AKP bundan sonra MHP'nin desteğini almadan yasa çıkaramayacak. 
CHP Muharrem İnce ile 41 yıl sonra yüzde 30'u aştı. Muharrem İnce bu sonuçlardan sonra partinin doğal lideri haline gelecektir. 
Vatandaş ise şimdi Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği vaatlerin ne zaman tutulacağını merak ediyor. MHP'nin istediği af çıkacak mı konusunda cezaevinde yatanlar daha da umutlandı. 
Olağanüstü halin kalkması, polis, hemşire ve din görevlilerine 3 bin 600 göstergesi beklentileri önümüzdeki günlerin gündemini belirleyecek. 
Ha bir de Millet Kıraathaneleri projesi var. Her ilçe merkezine en az bir tane kitapların bulunacağı, bedava çay ve kekin verileceği söylenen kıraathaneler. Millet olarak kitap okumaya meraklı değiliz ama bedava çay ve bedava keke hayır demeyiz.
Türkiye'de olduğu gibi Sakarya'da da AKP oylarını düşüren nedenlerden 11'ini seçimden önce yazdığım yazıda paylaşmıştım AKP'ye Sakarya'da bir milletvekili kaybettiren nedenleri bir kez daha tekrar edelim...
AKP SAKARYA MİLLETVEKİLLERİNE OY ATMAMAK İÇİN 11 NEDEN
Siyasal görüşünüz, ideolojiniz ne olursa olsun AKP Sakarya milletvekili adaylarına oy atmamak için çok nedenimiz var...
BİR: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çoğunlukta oldukları halde Sakarya sorunları konusunda bir tane bile kanun teklifi vermemeleri.
İKİ: Adapazarı treninin gara girmesini engelleyerek vatandaşın pahalı toplu ulaşıma mahkum edilmesine seyirci kalmaları.
ÜÇ: Sakarya'nın verimli topraklarına ihanet ettikleri, çiftçinin alınterine sahip çıkmadıkları  için.
DÖRT: Deprem şehri olduğumuz gerçeğini unuttukları, hasarlı okulların onarılması için ellerini kıpırdatmadıkları için.
BEŞ:  Tarımda yaşanan doğal afetlerde çiftçinin yarasının sarılmasını umursamadıkları için.
ALTI: Eğitimin kalitesinde Türkiye sıralamasında 54'üncü sırada olduğumuz halde bu konuda tek bir çözüm önerilerinin olmadığı için.
YEDİ: Sakarya'da Suriyeli mahalleleri kurulurken, işsiz gençlerimiz yerine mülteciler istihdam edilirken seyirci kaldıkları için. 
SEKİZ: Adapazarı Şeker Fabrikası FETÖCÜ Asya Finans'a peşkeş çekilirken, yandaşa satılırken destek verdikleri için.
DOKUZ: Adapazarı patatesi, pancar gibi tarım ürünlerine kota yasağını destekledikleri için.
ON: Her sokağın başına market zinciri açılırken küçük esnafı düşünmedikleri için.
ON BİR: Köyler yolsuz, kanalizasyonsuz iken bu sorunları görmezden geldikleri için. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Piyasanın üstünde alacağız açıklaması
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı