Advert
AKP hangi belediyeleri kaybedebilir
Sedat Balta

AKP hangi belediyeleri kaybedebilir

AKP HANGİ BELEDİYELERİ KAYBEDECEK
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sakarya'da yüzde 70 buçuk oranında oy alan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi AKP'nin oyları düştü. 
Sakarya'da AKP oyları Recep Tayyip Erdoğan'dan yüzde 12 daha düşük oy aldı.
Son yapılan her milletvekili seçiminde bir milletvekilliğini kaybeden AKP'de düşüş bu seçimde de sürdü AKP ilk seçimde bütün milletvekillerini aldığı Sakarya'da 4 milletvekilliğine geriledi. 
Normal zamanında yapılırsa 9 ay sonra Mart 2019 tarihinde yapılacak belediye başkanlığı ve belediye meclisi seçimlerinde bu süreç devam ederse 16 ilçede 16'sını da kazanan AKP'nin bu seçimde bir kaç belediyeyi kaybetmesi olası hale geldi. 
Son seçimlerde MHP'li Pamukova ve Karasu belediye başkanlarını partisine transfer ederek başarıyı yakalayan AKP'de  geçen seçimlere göre en fazla düşüş Serdivan’dan geldi.
Serdivan’ı, Kocaali ve Karasu izledi. AKP, 1 Kasım 2015’te yapılan seçimlerde yüzde 67.6’lık bir oy alırken, 24 Haziran’da yüzde 58.18 aldı. AKP en yüksek oyu yüzde 69.4 ile Akyazı’da aldı. AKP’nin en düşük oy aldığı ilçeler ise Serdivan, Sapanca ve Adapazarı olarak sıralandı.
EN AZ GÜNEYDE
AKP’de ilçeler arasında en büyük düşüş yüzde 11.05 ile Serdivan’da yaşandı. Serdivan’ı yüzde 11.05 ile Karasu ve yüzde 11.04 ile Kocaali izledi. İlçeler arasında en az düşüş yüzde 5.18 ile Taraklı’da yaşandı. Taraklı’yı yüzde 6’lık oranlarla Geyve ve Pamukova izledi. Adapazarı’nda düşüş yüzde 9.26, Erenler’de yüzde 9.91 ve Arifiye’de de yüzde 10.24 oldu.
SIKI ÖRGÜTLENME YAPABİLEN BAŞARIR
Sakarya'da 2 bin 235 sandıkta sıkı bir örgütlenme ve çalışma yapmayı başaran muhalefet partisi seçimde kazanma umuduna sahip olabilecektir. 
Ancak başarı bekleniyorsa şimdiden en kısa zamanda adaylar belirlenip çalışmalara başlanılmalıdır. 
Doğru ve iyi adaylarla seçmenin karşısına çıkacak muhalefetin CHP, İYİ Parti, SP ittifakını sürdürmesi durumunda başarı gelecektir. 
CHP örgütlerinde hakim hava iyi bir çalışmayla başta Adapazarı Belediyesi olmak üzere merkezde iki, üç belediye kazanabilir şeklinde...
AKP’DE DÜŞÜŞ VAR
AKP’nin 1 Kasım seçimlerine göre oyları düştü. 1 Kasım’da yüzde 68.65 alan AKP, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 58. 16 oy aldı. 1 Kasım seçimlerinde 5 milletvekili çıkaran AKP’nin milletvekili sayısı dün yapılan seçimde 4’e düştü. AKP’de beşinci sırada bulunan Ali İnci meclise giremedi. AKP en yüksek oyu yüzde 69 ile Akyazı’da alırken, en düşük oyu ise yüzde 48 ile Serdivan’da aldı. Seçimde MHP ve AKP’nin birlikte oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 71.70 oldu. AKP’de kaybedilen vekillik moralleri bozdu.
DİĞER PARTİLER NE YAPTI
Cumhuriyet Halk Partisi de geçen seçimlere göre oylarında düşüş yaşadı. 1 Kasım’da yüzde 15.38 oy alan CHP, 24 Haziran’da yüzde 13.5’de kaldı. 1 Kasım’da bir milletvekili çıkaran CHP’de Engin Özkoç yeniden parlamentoya seçildi. Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise, İlimizde MHP de geçen seçime göre oyunu arttırdı. 1 Kasım’da yüzde 12.24 oy alan MHP, dün yapılan seçimde yüzde 13.77 oy aldı. Seçimlere ilk kez katılan İyi Parti ise aldığı yüzde 9.45 oyla bir milletvekili çıkardı. İyi Parti’de Ümit Dikbayır milletvekilliğini kazandı.
 CUMHURBAŞKANLIĞI
Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullandı. Yapılan seçimlerde  ilimizde Cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan   % 70.6 , Muharrem İnce %.19.3, Meral Akşener % 7.1, Selahattin Demirtaş % 1,5 Temel Karamollaoğlu %1,4 oranında oy aldı
MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI
İlimizde yapılan seçimlerde ise Milletvekili  olarak AKP’den Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, MHP’den Levent Bülbül , CHP’den Engin Özkoç, İP’den Ümit Dikbayır mecliste ilimizi temsil edecek.
AKP şimdiden milletvekillerine ofis açma emri verdi. Bilindiği gibi CHP Milletvekili Engin Özkoç seçimi kazandığında milletvekililliği irtibat bürosu açmıştı. AKP'liler şimdi aynı noktaya geldiler. Bunda yerel seçim çalışmasına destek vermeleri amaçlanıyor. 
Nasıl temsil edecekler, performansları nasıl olacak önümüzdeki günler gösterecek...

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye