Wandet; AKP yeni yüzler arıyor(!)
Sedat Balta

Wandet; AKP yeni yüzler arıyor(!)

WANDET; AKP YENİ YÜZLER ARIYOR(!)
Dizilere, filmlere yeni yüzler aranıyor sözünü çok duyduk ama bir siyasal partinin yeni yüzler arıyoruz ifadesini ilk kez duyuyoruz. 
Ülkemizde 16 yıldır iktidarda olan AKP, belediyelerde de ağırlıklı olarak iktidarını sürdürüyor. 
Cumhuriyet Halk Partisi kurultay sürecinde birbirini yiyedursun. AKP 18 Ağustos Büyük Kongresi'nden sonra Mart 2019'da yapılacak yerel seçimleri için başlatacağı çalışmaların planını yapıyor. 
AKP yerel seçimler için adaylarını çok önceden açıklayacağını ilan etti. 
Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Şehrine, kuruma ve partiye yük olan belediye başkanlarıyla biz devam etmeyeceğiz" sözünden sonra parti kurmaylarının "Yerel yönetimler için bölgesinde sevilen yeni yüzler aranıyor" açıklamaları sürece ışık tutuyor. 
Ben Erdoğan'ın bakanlar kurulu listesine parti dışından bürokrat, teknokrat, konularında uzman kişileri dahil etmesi benzeri bir gelişmeyi belediye başkan adaylarının atanmasında da bekliyorum. 
AKP'de siyaset yapan isimlerden çok yeni isimlere şans verileceğini tahmin ediyorum. 
Son seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinden çok daha yüksek oranda oy alması, yıpranmış, metal yorgunluğu yaşayan belediye başkanları ve ilçe teşkilatlarından çıkan adayların şansını azaltıyor. 
AKP Genel Merkezi'nden alınan bilgilere göre: Yeni isimlerin insan yönetimi ve kurum yönetimini başarıp başaramayacağına bakılacak. 
Öte yandan 4 yılını doldurmuş mevcut başkanların performans raporları çıkarılacak. Çok iyi hizmetler vermiş olsa bile, "El sıkmayan, tevazu göstermeyen, nobran olan, şatafat içinde olanlarla yola devam etmeyeceğiz" deniliyor. 
MİRAS PAYLAŞIMINDA ARABULUCULUK DÖNEMİ BAŞLIYOR
Baba ölünce kalan malların çocukları arasında miras kavgasını başlatması. İlişkilerin bozulması çevremizde çokça yaşanan olaylardan. 
Son yıllarda Sakarya'da tarlaların görece değer kazanması; organize sanayi bölgeleri için, göletler için, karayolları için kamulaştırmalar yapılması kardeşleri birbirine düşman etmeye yetti. 
Köyde oturan kardeşler kamulaştırmalara karşı çıkarken şehirde çoğu hayat pahalılığına karşı mücadele eden kardeşler satılmasını savundular. Bu durum ilişkilerin bozulmasıyla sonuçlandı. 
Miras paylaşımında anlaşmazlık olunca mahkemeye başvurduktan sonra uzun süreçlerin yaşanması tarafları bıktırıyordu. 
Gayrimenkul pazarlama ve aracılık hizmetlerinde geliştirdiği farklı yöntemlerle tanınan sektörün en köklü kuruluşlarından TURYAP, gayrimenkulden doğan uyuşmazlıkları çözmek için T.C. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın resmi arabulucularının katılımı ve katkısı ile ‘‘Gayrimenkul Çözüm Merkezi’’ni hayata geçiriyor.
Turyap'ın hayata geçireceği Gayrimenkul Çözüm Merkezi sistemine göre, arabulucu avukatlar, uzlaşamayan taraflar arasında 9 ile 90 gün arasında uzlaşma sağlayacak ve miras, boşanma gibi durumlarda gayrimenkul paylaşımının adli yollara girmesinin önü kesilmeye çalışılacak.
9 ile 90 gün arasında uzlaşmaya varılamayan durumlarda ise olay mahkeme yoluna taşınacak. 
Banka kredisi bitmeyen gayrimenkullerin, icra kanalıyla satışında değer kaybı yaşandığı için, Turyap değer kaybını önleyerek, borcun kapatılıp alacaklı olan tarafın da kazançlı çıkması sağlayacak.
Miras, boşanma, ticari ortaklığın sonlanması, kentsel dönüşüm, ipotek ve icra, kiralamadan doğan ihtilaflar gibi farklı sebeplerle paylaşılamayan gayrimenkullerin çözümü için Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı resmi arabulucu, akademik danışman, tapu uzmanı, eksper, gayrimenkul uzmanı ve raportörden oluşan ekip, TURYAP Gayrimenkul Çözüm Merkezi çatısı altında birleşiyor. 
Gayrimenkul Çözüm Merkezi’nin basın toplantısında konuşan TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, gayrimenkul sektöründeki otuz yılı aşkın tecrübesi ile uzmanları bir araya getirerek mahkemeye gitmeden en geç 90 gün içinde gayrimenkulleri hakkaniyetle paylaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Sarıbay, mahkemelerin uzun ve masraflı bir yol olduğunu, bu süreçte hem gayrimenkullerin atıl kaldığını hem de tarafların birbirine husumet beslediğini, maddi ve manevi zararlar verdiğini; ihtiyaç olduğu için böyle bir kanun çıktığını ve tarafların uzlaşması sonucunda ortaya çıkan tutanağın ilam niteliğinde belge olarak kayıt altına alınabileceğini belirterek sözlerine devam etti: ‘‘Geçmişten günümüze mal paylaşımında, arazi işlerinde bir problem olduğunda işin içinden çıkılmadığında araya akliselim insanlar girerdi. Biz de gayrimenkul alım-satım hizmetlerinde bu işe aracılık edip orta yolu bulur; sonrasında kazan-kazan yöntemiyle her iki tarafın menfaatini gözeterek mallarını satar ya da paylaştırırdık. Arabuluculuk sisteminin Türkiye’de yaygınlaşmasıyla gayrimenkul sektöründe buna öncülük edeceğiz. Mahkemeye gitmek istemeyen ya da şu an dava sürecinde olanlar bize başvurabilir’’ dedi. 
 İkna yöntemi, psikoloji, müzakere teknikleri, beden dili, iletişim teknikleri gibi eğitimler alan arabulucular kararı verdikten sonra gayrimenkul satılıp paylaştırılacaksa ya da taraflardan biri alacaksa biz değerinde satılmasına ya da kiralanmasına aracılık edeceğiz ve hakkaniyetle paylaştıracağız’’ dedi.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans ile otomobil  çarpıştı
Ambulans ile otomobil çarpıştı
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama
Bilim Kurulu üyelerinden flaş açıklama