Advert
Ya SAMEK olmasaydı(!)
Sedat Balta

Ya SAMEK olmasaydı(!)

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu SAMEK Kurs Eğitmenleriyle bir araya gelerek öğretmenler gününü tebrik ettiği konuşmada, "Kaynarca ve Karasu ilçelerimize SAMEK binaları inşa ettik" demiş. 

SAMEK TABELASINI TAKTI

Toçoğlu'nun ya dili sürçmüş ya da birileri yanıltmış olmalı. Çünkü SAMEK Kaynarca Belediyesi'nin kültür merkezi olarak yaptırdığı binaya tabelasını asmak dışında bir katkıda bulunmadı. 

Gerçi bu hazır binanın orta katının yarısına SAMEK tabelası asarak; keman, gitar kursları açarak 'durumu' kurtardı denebilir. Aksi halde Kaynarca Belediyesi'nin Kültür Bakanlığından, kültür merkezi yapıyoruz diyerek aldığı parasal destek ve adı kültür merkezi kendisi belediye hizmet binası ve alışveriş merkezi olan bir bina olarak kalacaktı. 

Büyükşehir Belediyesi'nin SAMEK Kursları'ndan arada gelen keman gıy gıyları durumu kurtardığı için Başkan Toçoğlu'na ne kadar teşekkür edilse azdır o başka...

İLLA BİRİ Mİ ÖLSÜN

Kocaali'de bir lise öğrencisinin kamyon altında kalmasıyla ayaklarının kesilmesine neden olan trafik kazası ilçede infiale neden oldu. 

Kazanın bölgede aydınlatma olmaması nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor. Kimileri tüketim toplumunun geldiği yeri 'Otomobil Uygarlığı' olarak nitelendiriyor. Haksız değiller. Bizim 5 bin nüfuslu Kaynarca'da bile arabadan insana yer kalmamış durumda. 

Dağ taş araba. Yüksek olmayan kaldırımlar otomobillerin park yeri oldu. Geçenlerde Kaynarca Belediyesi'nin hemen karşısındaki otomobiller, kamyonetlerle, minibüslerle işgal edilmiş kaldırımların fotoğrafını çekip Kaynarcahaber'de yayımladım. 

Haberde engellilerin, yaşlıların, çoçuk arabasıyla sokağa çıkanların, çocukların, öğrencilerin yoldan yürümek zorunda bırakıldığı, hayatının tehlikeye atıldığını vurguladım.

Durumda değişen bir şey olmadı. İlla Kocaali'deki gibi bir çocuğumuzun sakat kalması, hayatını kaybetmesi mi bekleniyor?

Zabıtanın, trafik polisinin üstleri tarafından baskıyla yetkisini kullanamadığını, görev yaptırılmadığını biliyorum. 

Ama bu toplumun duyarlı olmasına engel değil. Otomobil uygarlığı anladık ama insan canından önce gelmiyor ya! Bu saçmalığa dur diyebilecek birileri yok mu?

 

OTOMOBİL UYGARLIĞI

Otomobil lobisinin etkisiyle daha çok otomobil satılsın diye yollar gelişigüzel yapılınca hemen hergün bir kaza oluyor. 

Kaynarca - Adapazarı, Kaynarca - Karasu arasında yapılan bölünmüş yollarda insan unsuru unutulduğu için köylere ulaşım için bırakılması gereken kavşaklar da unutulunca. 

Projelere yol yapıldıktan sonra eklenen kavşaklar da uydurma oldu. Tabi insanların canını tehlikeye attığı pek umursanmadı. 

Öyleki döner kavşaklara yandaşlar para kazansın diye olsa gerek ağaç bile diktiler! 

Yol projelerine sonradan uyduruk bir şekilde eklenen kavşaklara; görüş alanını kesen ağaçlar, kesilmeyen çimler eklenince haftada bir ölümlü yada yaralanmayla sonuçlanan kazalara davetiye çıkarıldı. 

Yollar olmadan önce yılda gerç ekleşen kaza sayısına ayda ulaşılır oldu. 

Şimdi Karasu yolunda köylere ve tarlalara ulaşımı sağlayacak kavşaklar unutulduğu için uyduruk kavşakların yapılması gündemde...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Yüz yüze eğitim nasıl olacak?
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye
Fındık hırsızlarına karşı silahlı devriye